Deset vrhunskih graševina, u njezinim različitim izričajima... tako bi se u nekoliko riječi moglo sažeti ono što smo prošli tjedan doživjeli u zagrebačkom Pupitresu, gdje je Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, pod vodstvom sommelierke Jelene Šimić Vlentić, organizirala kušanje vina nagrađenih velikim zlatom na ovogodišnjem Festivalu graševine održanom u lipnju u Kutjevu, gradiću duge i velike vinske tradicije koja seže još u davnu 1232. godinu kada su cisterciti tamo izgradili najstariji vinski podrum u ovom dijelu Europe. Prikazana je raznolikost koju graševina daje, od pjenušaca do predikatnih vina, a ovo kušanje vrhunskih vina različitih stilova definitivno bi razbilo sve predrasude prema graševini koje još uvijek na žalost ima velik broj domaćih vinoljubaca.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-4.jpg
Borna Subota Sommelierka Jelena Šimić Valentić i direktorica TZ Požeško-slavonske županije Maja Jakobović

Prvo se kušao pjenušac Maximo brut vinarije Kutjevo d.d., prvi hrvatski pjenušac od graševine, napravljen tradicionalnom metodom, s tim da je za ekspedicijski liker korištena njihova graševina iz ledene berbe. Vino je to vrlo kompleksnog mirisa, voćnog i cvjetnog karaktera, uz osjetnu notu kvasca. Ovo vinu nudi i izvrsnu vrijednost za novac po cijeni od 85 kuna.

Uslijedile su dvije svježe graševine iz berbe 2021. - Adžić i Galić, u kojima se uz voćne i cvjetne arome osjetila i tipična nježna gorčina graševine. Potom smo kušali i tri odležana vina: aromatičnu, bogatu Graševina Mihalj iz 2020. koja je odležavala 12 mjeseci u inoxu na finom talogu, što je i doprinijelo njezinoj uljastoj strukturi, Krauthakerova Graševina Mitrovac iz 2016. s vrhunskog položaja odležavala je šest mjeseci na talogu te su se u ovom savršeno usklađenom vinu osjetile i nježne botritične note, kao i note tropskog voća. Oduševila nas je i slojevita, kompleksna i profinjena Graševina De Gotho iz 2020., bogatog, intenzivnog okusa i dugog završetka. Grožđe za ovaj dragulj vinarije Kutjevo d.d. raslo je na vrhunskom položaju Vetovo te je, zahvaljujući kasnoj berbi, u grožđu bilo 20-30 posto sušica. Vino je odležavalo šest mjeseci u barrique bačvicama i ima 13,5 posto alkohola.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-6.jpg
Borna Subota 

Naši okusni pupoljci posebno su uživali u maceriranoj graševini Kuvlakhe vinarije Krauthaker iz berbe 2017. Ovo vino macerirano je 45 dana, a karakteriziraju ga iznimno intenzivne i kompleksne arome, od konadirane korice naranče do začinskih nota. Legendarni kutjevački vinar Vlado Krauthaker napunio je samo 1000 boca ovog tekućeg blaga pa ako se nađete u prilici da kušate ovo vino ili ga nabavite, tu rijetku priliku nemojte propustiti.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-8.jpg
Borna Subota 

Šećer na kraju bila su tri vinska 'slatkiša' – Galićeva Graševina Mateo iz 2018., izborna berba na položaju Venje, u kojoj se na nosu osjeti nota petroleja, inače karakteristična za rajnski rizling. Tu je i prezrela dunja, medne note, botritične note..., sve s dugim završetkom. Sjajna je bila i graševina iz vinarije Jakobović, berbe 2018. Riječ je o izbornoj berbi prosušenih bobica s položaja Vetovo koju karakteriziraju medne note, a ima 15 posto alkohola. I nećete vjerovati – stoji samo 115 kuna! A što tek reći o graševini vinarije Perak iz ledene berbe koja je održana 7. siječnja 2016. godine u njihovu vinogradu na položaju Mitrovac. To je vino iznimno slasno, snažnih mirisa ukuhanog i sušenog voća, orašastih nota i uljaste strukture.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-2.jpg
Borna Subota Osim vrhunskih graševina, kušače su oduševila i hladno prešana ulja od sjemenki grožđa koje je na tržištu upravo predstavilo Kutjevo d.d.

Graševine koje smo kušali savršeno su se sljubile sa slavonskim delicijama (kulen, slanina, sir, šapice, breskvice...), a svi su bili iznimno oduševljeni premijerno predstavljenim hladno prešanim uljima od sjemenki bijelog i crnog grožđa Kutjeva d.d.

“Različitih stilistika, no s prepoznatljivom sortnom karakteristikom, svih deset graševina iznimna su vina, harmonična, puna, slasna, pravi ih je užitak piti, a položaji od Mitrovca, Hrnjevca do Mačovog brda i Vetova slobodno se mogu nazvati slavonskim grand cru položajima“, zaključila je sommelierka Jelena Šimić Valentnić.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-5.jpg
Borna Subota 

S tridesetak vinarija na tri vinske ceste Požeško-slavonska županija pravi je mali raj za vinoljupce. Uz Vinogorje Kutjevo, tu su i Vinogorja Požega-Pleternica i Pakrac. I sve nas to čeka na oko dva sata vožnje od Zagreba.

“Naša vinogorja nisu samo sjajne eno-gastro destinacije nego i atraktivna izletišta kojima prolaze biciklističke, planinarske i pješačke staze. Da ovu destinaciju vrijedi posjetiti potvrđuju turističke brojke veće za gotovo 50 posto od pamtljive i referentne 2019.“, istaknula je direktorica TZ Požeško-slavonske županije Maja Jakobović.

Predstavljanje graševina Zlatne slavonije-1.jpg
Borna Subota