Ušavši u jesen, ušli smo i u sezonu jabuka, svestranog voća u kojem možemo uživati i koristiti ga na razne načine. Jabuka se može jesti sirova, a može se i skuhati, preraditi u sokove, marmelade, želee ili u jabučni ocat. Funkcionira i u slatakim ali i u slanim jelima i daje poseban pečat jelu svojim okusom. Tijekom tjedna bavit ćemo se zanimljivim receptima s ovim voćem a danas ćemo pisati zašto je jabuka zdrava za nas.

apples-g5f0e866b1_1920.jpg
Pixabay 

Svima nam je poznata ona izreka - Jabuka na dan, doktor iz kuće van! - no znate li zašto je to tako? Što to jabuku čini tako zdravim voćem? Za početak, jabuka je bogata hranjivim sastojcima, a gotovo svi potrebni nutrijenti prisutni su barem u minimalnim količinama, stoga ne čudi što je se u brojnim kulturama smatra se eliksirom života. Prema skandinavskoj mitologiji, bogovi su jeli jabuke kako bi vječno ostali mladi, Kelti su smatrali da onaj tko bi pojeo jabuku iz čarobnog vrta ne bi nikada bio bolestan niti star a omiljena je bila i Rimljanima koji su poznavali 30-ak vrsta jabuka u vrijeme cara Augusta. Danas je jabuka prisutna diljem svijeta te poznajemo oko 8000 uzgojenih vrsta jabuke.

profimedia-0386327363.jpg
Profimedia 

Jabuka je, kako smo već naglasili, jako zdravo voće. Obiluje vitaminima C, A, E, K i B koji (posebno vitamin C) jačaju naš imuni sustav, te mineralima kao što su kalij, magnezij, fosfor, željezo od kojih ovaj posljednji pomaže smanjenju koncentracije toksičnih materija u moždanim ćelijama i usporava učinke starenja na rad mozga. Jabuka je bogata i vlaknima (celuloza, pektin, lignin), koja smanjuju štetan kolesterol, sprječavaju nastanak srčanih oboljenja te pružaju određenu količinu zaštite od Parkinsonove bolesti te sadrži mliječnu, limunsku i jabučnu kiselinu koje pomažu u procesu probave.

apple-gd79df5660_1920.jpg
Pixabay 

Jabuka opskrbljuje i organizam energijom, sprječava umor te razbistruje um a ako je pak pojedemo prije spavanja, imat ćemo ugodniji san. Jedenjem jabuke smanjujemo rizik od dijabetesa, smanjujemo i razinu kolesterola u krvi a posebno je važno naglasiti i kako pomaže čistiti zube i uništava štetne bakterije. Konzumiranjem pet ili više jabuka tjedno unaprijeđujemo i rad pluća jer kora jabuke sadrži kvercetin - vrlo jaku antioksidansnu tvar, koja pozitivno djeluje na ljudski organizam, djeluje protuupalno, antialergijski i antivirusno te utječe na dišni sustav.

apples-g155733539_1920.jpg
Pixabay 

Ne zaboravimo i da mnoge dijete za mršavljenje jabuku što ne čudi jer jedna srednja jabuka sadrži samo 80 kcal, uz bogatstvo hranjivih sastojaka – vitamina, minerala i vlakana! Osim toga, jabuka sadrži pektin – vlaknastu tvar koja nabubri u doticaju s vodom, stoga kada pojedemo jabuku se brzo zasitimo.

I, za kraj, spomenimo i da jabuka sadrži i serotonin, poznat kao “hormon sreće” pa nam ovo svestrano voće može pomoći i popraviti raspoloženje što nije loše znati tijekom tmurnih jesenskih dana pred nama!