Jesen je vrijeme kada uživamo u kestenju, jesenskom plodu bez koje je ovo godišnje doba gotovo nezamislivo, zar ne? Miris pečenog kestenja prati nas kroz jesenske mjesece a vesele nas i razna jela koja možemo raditi od ovog slasnog ali i zdravog orašastog ploda. Govorimo, naravno, o pitomom kestenu koji je, za razliku od vizualno ljepšeg divljeg kestena, jestiv a na našem je području posebno cijenjen marun, kesten s obronaka Učke. Kesten je općenito rasprostranjen najviše po južnoj Europi i Sredozemlju jer mu paše umjerena klima a u našim krajevima ga ima u Mediteranskom području, te osim na spomenutim obroncima Učke, nalazimo ga i na Medvednici.
Nutricionisti ističu vrijednost kestena kao namirnice čiju bi sezonu itekako valjalo iskoristiti, jer jedan mali plod obiluje kalcijem, kalijem, sadrži i fosfor, željezo, kao i većinu vitamina B skupine. Sadrži i A i C vitamine - zapravo je kesten jedini orašasti plod koji sadrži C vitamin!
U jednom se kestenu nalazi 53 posto vode, bjelančevina, ugljikohidrata, a glavni sastojak mu je škrob – njega je čak 44 posto. Upravo zbog škroba, kesten je dobar za pripremu pirea, juha, te drugih slatkih i slanih jela.
Kesten je i jako kaloričan - 100g pečenog kestena ima oko 245 kalorija, pa zato plodove nazivamo namirnicom visoke energetske vrijednosti. Odličan je izvor prehrambenih vlakana koji smanjuju razine lošeg kolesterola u krvi, ali i potiče rad crijeva. Napomenimo i da ne sadrži gluten, pa je dobar izbor za osobe koje ga izbjegavaju u svojoj prehrani ili pak boluju od celijakije. Zbog toga što sadrži kalij i fosfor ali i što je siromašan natrijem, jedenje kestena preporučuje se osobama koje pate od bolesti srca i kardiovaskularnog sustava, ali i bubrežnim bolesnicima. Napomenimo još i da je kestenje dobro za imunitet ali i jačanje kostiju kao i za rad živčanog sustava.
Stoga, iskoristimo sezonu kestena a u idućim danima doznajte kako ih najbolje termički obraditi a donosimo i jedan domaći, tradicionalni recept s kestenjem!