I baklava ima svoj dan i on je upravo na današnji datum, 17. studenoga. U ovoj slastici s medom i orasima (ili pak bademima pa i pistacijima) uživa se stoljećima, kroz invazije, ekonomske nedaće, pa čak i svjetske ratove. Obožavaju je na Mediteranu, Bliskom istoku i na Balkanu, pa je sasvim razumljivo da je svojataju mnogi narodi, među kojima su najgorljiviji Grci, Turci, Bosanci, Albanci, Arapi, Armenci, Bugari, Makedonci.

baklava-g41011d438_1920.jpg
Pixabay 

Ipak, njezino podrijetlo nije najjasnije - neki povjesničari smatraju da je baklava porijeklom iz Armenije, drugi pak vjeruju da potječe iz drugih zemalja poput Grčke i Turske no iako ne postoji vjerodostojna dokumentacije o njenom porijeklu, navodno postoje jaki dokazi da je baklava prvi put napravljena u Turskoj. U razdoblju osmanskog carstva savršena baklava bila je stvar prestiža pa su se bogataške obitelji takmičile čija će imati više slojeva neobično tankog tijesta.

baklava-g67485c0a7_1920.jpg
Pixabay 

Naime, baklava se se radi tako da se s orasima, bademima ili pistacijama nadijevaju tanki, tanki listovi tijesta (jufka) izdašno preliveni slatkim sirupom od šećera, meda i začina (agda). Rezultat je kalorijska bomba, bogata, slatka i sočna slastica u obliku romba kojoj rijetki mogu odoljeti. U nastavku donosimo recept za baklave!

Sastojci:
1 kg kora za baklavu (jufki)
900 g mljevenih oraha
100 g sjeckanih oraha
150 g šećera
100 ml ulja
250 g maslaca
Za agdu:
1 kg šećera
1 limun narezan na kolutove
voda

profimedia-0725611439.jpg
Profimedia 

Priprema:

Prvo radimo agdu i to tako da šećer stavimo u lonac, prelijemo ga vodom i kuhamo 20ak minuta sok ne dobijemo sirup. Kad je skuhan, dodamo narezani limun i pustimo da se ohladi. U međuvremenu mljevene orahe pomiješamo sa šećerom te na laganoj vatri otopimo maslac, dodamo mu ulje i pomiješamo. U pleh stavimo prve tri kore, pospemo po njima 100 g nasjeckanih oraha te sve prekrijemo s još dvije kore. Njih pak premažemo topljenim maslacem s uljem te pospemo s mljevenim orasima, opet stavimo dvije kore i opet stavimo maslac i mljevene orahe i to radimo dok nismo potrošili sve sastojke.

profimedia-0725611009.jpg
Profimedia 

Za kraj ostavimo tri kore od kojih su dvije natopljene maslacem i uljem a zadnja ostane suha. Dobro pritisnite baklavu, narežite je u oblik romba i stavite peći u pećnicu. Prvo deset minuta pecite na 190 stupnjeva C a onda još 45 minuta na 150 stupnjeva C.

Kad je baklava pečena, izvadimo je iz pećnice, prelijemo hladnom agdom, na vrh poredamo limune i pustimo dan dva da odstoji prije nego je poslužimo.

slice-gb49c125af_1920.jpg
Pixabay