'Iako sve više ljudi traži pomoć psihoterapeuta, u našem društvu još uvijek postoji tabu oko traženja pomoći vezano za psihološke probleme. U isto vrijeme depresija i problemi anksioznosti su jedan od rastućih problema, pa tako i neki od najčešćih razloga zbog čega i zvoni Plavi telefon. Želimo ovim panelom, kao i nizom drugih koji su u pripremi, senzibilizirati i educirati javnost o psihološkim problemima i detabuizirati psihoterapiju. Uostalom, kako je to rekao začetnik geštalt psihoterapije - psihoterapija je predobra da bi bila rezervirana samo za mentalno oboljele', kaže jedna od organizatorica i moderatorica panela Hana Matejašić.

Na panelu saznajemo kako Plavi telefon radi od 1991., te dnevno primi oko 4 do 5 poziva, a oni su najčešče vezani za depresiju, anksioznost, te probleme u odnosima. 'Osim savjetovanja putem telefona, Plavi telefon nudi i mogućnost psihoterapije 1 na 1, a prva 4 susreta su besplatna. Suradnici Plavog telefona su stručnjaci za savjetovanje i psihoterapeuti iz raznih psihoterapijskih pravaca', kaže jedna od suradnica Plavog telefona i geštalt psihoterapeutkinja Anja Zojčeska.

U prvom dijelu panela, Hana Matejašić, tjelesno-orijentirana integrativna praktičarka, Anja Zojčeska, geštalt psihoterapeutkinja i Iva Mikulić, realitetna psihoterapeutkinja, porazgovarale su o razlozima zbog čega se uopće odlučiti za psihoterapiju i kako odabrati dobrog psihoterapeuta za sebe, te su se istaknule razlike između psihijatra, psihologa i psihoterapeuta. Psihoterapija je puno više od onoga kako je prikazana na filmovima i više od samog razgovora - ona vam nudi dublje uvide o vašim problemima i pruža vam siguran prostor za novim i drugačijim iskustvom emocija, ponašanja i misli.

Bez obzira na brojne psihoterapijske pravce, saznali smo da je najviše iscjeljujuć odnos koji se gradi između klijenta i psihoterapeuta. Zato je važno odabrati psihoterapeuta s kojim na određeni način dogodi “klik”. Ako vam netko ne odgovara kao osoba, poslušajte se. Ali, s druge strane, važno je znati i da u određenom trenutku možete imati i projekcije i otpore prema postojećem terapeutu, te je dobro to s njim iskomunicirati. Upravo ti trenuci mogu biti prostor velikog rasta. Ono što je važno istaknuti - psihoterapija ne nudi instant rješenje i rast često nije linearan. Katkada se nakon psihoterapije osjećamo lošije, da bi se kasnije osjećali puno bolje. Zašto lošije? Zato što se ponekad moramo pozabaviti sa ne tako ugodnim dijelovima nas koje smo cijelo vrijeme izbjegavali,a oni su nas možda kočili u određenim područjima našeg života. Na psihoterapiju možete krenuti i preventivno, a ne samo kada imate određeni gorući problem.

Na panelu terapeutkinje su se dotaknule i simptoma visoko funkcionalne depresije koja je manje prepoznatljiva okolini jer osoba zapravo funkcionira u svakodnevnici - odlazi na posao, održava odnose, higijenu itd. Međutim osoba se osjeća duži period potišteno, možda ima nesanice, povišeno je razdražljiva ili utapa tugu u cigaretama, alkoholu ili bezciljnom provođenju vremena na internetu. Važno je prepoznati simptome na vrijeme dok ne pređu u ozbiljnije probleme. Porazgovarale su i o raznim simptomima i vrstama anksiznosti, a organizatori su istaknuli kako će vjerojatno biti održani i posebni paneli o depresiji i anksioznosti.

Kako ne bi sve ostalo na perspektivi iz stolice psihoterapeuta, Hana je ugostila i glumca Dadu Čosića i content kreatoricu i psihologinju Enu Rajić koji su progovorili o psihoterapiji iz stolice klijenta. Dado je istaknuo koliko mu je psihoterapija pomogla nakon ljubavnog brodoloma koji je u njemu probudio i neke probleme koji su ionako bili cijelo vrijeme tu. A Ena je istaknula kako joj je psihoterapija pomogla u nošenju sa određenim prekretnicama u životu i svojevrsnom krizom identiteta.

Iako postoje mnogobrojni psihoterapijski pravci, ovaj put su Anja i Iva prisutnima približile kako izgleda sat geštalt psihoterapije, a kako realitetne i tako na još jedan način pridonijele detabuiziranju traženja psihološke pomoći.

Ako vam treba pomoć, ne oklijevajte, nazovite besplatni telefon Plavog telefona 01 4833 888.