U našim crijevima se nalaze i korisne i štetne bakterije. Stručnjaci se slažu da bi omjer trebao biti približno 85% dobrih i 15% loših bakterija. Konzumiranjem probiotičke hrane i probiotičkih dodataka prehrani pomažmo našem organizmu da se taj omjer vrati u normalu. Nova istraživanja pokazuju da pozitivan utjecaj probiotika seže puno dalje nego što se mislilo. Probiotici su ključni, ne samo za bolje zdravlje i jači imunološki sustav nego i za oporavak probavnog trakta, mentalnog zdravlja i neuroloških poremećaja.
Prvi i najzanemareniji razlog zašto je probavni trakt toliko važan za naše zdravlje leži u činjenici da se 80% našeg cijelog imunološkog sustava nalazi upravo u probavnom traktu
Prvi i najzanemareniji razlog zašto je probavni trakt toliko važan za naše zdravlje leži u činjenici da se 80% našeg cijelog imunološkog sustava nalazi upravo u probavnom traktu. Tajna oporavka našeg probavnog sustava leži u balansu između dobrih i loših bakterija u crijevima. Ako želite biti zdravi morate svakodnevno konzumirati hranu bogatu probioticima ili uzimati dodatke prehrani. Probiotici su dakle živi mikroorganizmi (tzv. "dobre" bakterije) koji primijenjeni u adekvatnoj količini imaju povoljne učinke na zdravlje domaćina. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije probiotici imaju povoljan učinak kod proljeva, konstipacije, alergija, karcinoma, infekcija mokraćnog sustava te drugih stanja i bolesti kao što su: intolerancija laktoze, prevencija karcinoma kolona, sniženje kolesterola, sniženje krvnog tlaka, poboljšavanje imunoloških funkcija, smanjenje upale, povoljan učinak kod iritabilnoga kolona, prevencija rasta štetnih bakterija kod stresa.
Većina probiotičkih pripravaka sadrži otprilike 10 na devetu (=1 000 000 000) bakterija na gram, označeno kao 10 na devetu CFU / gr ili ml. U svakom proizvodu bez obzira na proizvođača postoji uputa o preporučenoj količini dnevno (u slučaju tableta ili kapsula obično 1x dnevno), iako za sada ne postoje podaci o rizicima u slučaju predoziranja. Mnogo važnija je kvaliteta od kvantitete bakterija, jer one moraju preživjeti djelovanje želučane i žučnih kiselina te alkalni sadržaj u dvanaesniku kako bi do crijeva stigle žive i bile učinkovite. Probiotike je potrebno uzimati najmanje 5 puta tjedno kako bi se održao njihov učinak na crijevnu mikrofloru.
Probiotike uništavaju :
- Antibiotici
- Šećer
- GMO hrana
- Emocionalni stres
- Kemikalije i lijekovi
Dokazano je da prednosti probiotika uključuju:
- Jačanje imunološkog sustava
- Prevencija i liječenje infekcija urinarnog trakta
- Poboljšanje probavne funkcije
- Liječenje crijevnih upala
- Prevencija i kontrola ekcema u djece
- Smanjuju prehlade i gripe
- Smanjuju posljedice pretjerane upotrebe antibiotika
- Liječe bubrežne kamence
- Sprječavaju karijes i bolesti desnih
- Liječe kolitis i Chronovu bolest
- Bore se protiv bakterija otpornih na antibiotike
- Liječe bolesti jetre
- Bore se protiv raka
- Kontroliraju autizam
- Smanjuju kolesterol
- Bore se protiv bakterija koje uzrokuju čireve
- Sprječavaju akne
- Pomažu pri mršavljenju
- Liječe kolike
Probitike nije potrebno uzimati da bismo bili zdravi, ali sve veći broj dokaza upućuje da oni pomažu u održanju dobrog zdravstvenog stanja, prvenstveno poboljšavajući imunološke funkcije, održavajući normalnu želučano-crijevnu funkciju te prevenirajući infekcije.
Stvari koje moramo znati kada kupujemo probiotike:
- Kvaliteta proizvođača – kupujte od provjerenih proizvođača s dobrom reputacijom
- Velik broj bakterija (CFU) – kupujte probiotike koji imaju veći broj bakterija (CFU), od 15-100 milijardi
- Probiotički sojevi – potražite probiotik koji ima 10-30 sojeva
- Vrste sojeva – birajte sojeve poput bacillus coagulans, saccharomyces boulardii, bacillus subtilis, lactobacillus rhamnosus i druge kulture i formule koje će osigurati da probiotici stignu živi u probavni trakt kako bi se mogli kolonizirati
- Istraživanje – istražite koji brandovi imaju sojeve koji zadovoljavaju vaše zdravstvene potrebe