Da je hrana lijek rekao je Hipokrat još prije mnogo, mnogo godina… Međutim, skoro sve do današnjeg vremena nije se dovoljno ozbiljno shvaćala činjenica ili veliko povijesno značenje njegovih riječi. Nikada se nije više pisalo i pričalo o hrani, a nikada nismo bili deblji (pandemija debljine u svijetu) i bolesniji (veliki pad imuniteta, sve više alergija i intolerancija i svih ostalih dijetoterapija koje imaju veze s vrstom i načinom prehrane, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, maligne bolesti, autoimune bolesti). Trenutno najaktualnija tema je jačanje imuniteta - najvažnije sposobnosti organizma da se obrani od raznih bolesti, infekcija i zaraza. Svatko od nas ima određeni imunitet, netko jači, netko slabiji, važno ga je dodatno pojačati, posebno povremeno aktivirati, pogotovo u određenom godišnjem dobu.Zima je obično razdoblje u kojem su ljudi više podložni bolestima nego li u drugim dijelovima godine. Zdrav imunološki sustav ključ je za zaštitu organizma i prevenciju bolesti.

Imunitet i kozje mlijeko
Profimedia 

Teško je izdvojiti jednu ili samo nekoliko namirnica koje podižu naš imunitet, generalno govorimo o pravilno prilagođenoj prehrani u kojoj posebno mjesto zauzimaju namirnice koje doprinose zdravlju našeg probavnog trakta  u kojem se proizvodi 70 do 80% imunoloških stanica. Nema uvjerljivih dokaza da određena hrana ili način prehrane mogu utjecati na imunološki sustav i time prevenirati zarazu ili izliječiti osobu trenutno zaraženu korona virusom, ali je jako bitno raditi na imunitetu cijele godine. Nekoliko je hranjivih tvari koje utječu na imunološki sustav, a to su vitamin C, vitamin B6, vitamin B12, cink, vitamin A, vitamin D, željezo, folat, selen. Svi ovi nutrijenti imaju zdravstvenu tvrdnju od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSE-e) da pridonose normalnoj funkciji imunološkog sustava. Za održavanje snažnog imuniteta važan je adekvatan unos svih sastojaka hrane – makro i mikro nutrijenata.

Imunitet i kozje mlijeko
Profimedia 

 Jedna od takvi kompletnih nutritivno balansiranih namirica je upravo kozje mlijeko. S nutritivnog gledišta mlijeko je najkompletnija i najizbalansiranija prehrambena namirnica koja s konzumacijom cijele palete svojih proizvoda (sireva, jogurta, kefira, maslaca…) čini jednu od neizostavnih naminica u svakodnevnoj prehrani. Kozje mlijeko sve je više popularno i to naravno s opravdanim zdravstvenim razlogom. Kroz povijest kozje mlijeko se upotrebljavalo ne samo za prehranu već i kao pomoćno sredstvo ili dodatak prehrani za liječenje mnogih bolesti poput bronhitisa i raznih upala, protiv kašlja, za jačanje pluća, za suzbijanje alergija, protiv anemije, u borbi protiv ateroskleroze, apomaže čak i kod dermatitisa, ekcema, psorijaze…Puno je dakle zdravstvenih prednosti pijenja kozjeg mlijeka, uključujući i opći osjećaj vitalnosti.

Imunitet i kozje mlijeko
Profimedia 

Jedna od najvažnijih karakteristika kozjeg mlijeka je da je dosta sličnije majčinom mlijeku od kravljeg mlijeka. Iako je sastav kozjeg i kravljeg mlijeka u osnovi vrlo sličan kozje mlijeko ima znatne dijetetske i terapijske prednosti. Bogato je nutrijentima poput proteina, vitamina i minerala. No sastav kozjeg mlijeka značajno se mijenja, ovisno o pasmini i genotipu koza, redoslijedu i stadiju laktacije te godišnjem dobu. Kozje mlijeko bogato je kalcijem i fosforom - dva važna elementa za čvrstoću i zdravlje kostiju. U kozjem mlijeku pronalazimo velike količine cinka i selena koji su snažni antioksidansi i koji nam pomažu sačuvati jak tjelesni imunitet. Mnogi znanstvenici danas preporučuju piti kozje mlijeko u slučaju anemije koja je izazvana manjkom željeza u krvi. Mlijeko koze ima značajne količine biorazgradivog kalcija, željeza, fosfora i magnezija.Pored spomenutih elemenata u kozjem mlijeku pronalazimo mnoštvo proteina koji su bogati esencijalnim aminokiselinama te veliki broj različitih vitamina i minerala. Postotak mliječne masti kozjeg mlijeka može varirati i treba biti najmanje 2,5%, a najviše 5% mliječne masti te najmanje 2,5%,  a najviše 4,5% proteina.U svom sastavu kozje mlijeko ima vitamine B1, B2, B6 i B12. Svi ovi vitamini su od iznimne važnosti za zdravlje živčanog sustava. Kozje mlijeko ima vrlo malo laktoze pa ga lakše podnose osobe s intolerancijom na laktozu.Mlijeko koza bogato je silicijem, odnosno mineralom koji povoljno djeluje na zdravlje kože, kose, noktiju i živčanog sustava.

Imunitet i kozje mlijeko
Profimedia 

Zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi kozje mlijeko se posebno preporučuje za novorođenčad, starije odrasle osobe i ljude koje preventivno ulažu u zdravlje. Kozje mlijeko dokazano pokazuje sposobnost regulacije imunoloških, gastrointestinalnih, hormonalnih i neuroloških odgovora kod ljudi. Pijenje kozjeg mlijeka  i konzumiranje svih kozjih proizvoda ima razne zdravstvene koristi.Kozje mlijeko ima mogućnost optimiziranja probave, poboljšanja unosa hranjivih sastojaka, smanjuje upalu u organizmu, jača kosti, povećava imunitet i metabolizam te sprečava nakupljanje toksina u tijelu. Dobro je znati i da je jako važna i konzumacija ostalih kozjih proizvoda kao što su sirutka, kozji sir i jogurt od kozjeg mlijeka – namirnice koje su jako zdrave i preporučuje se njihovo konzumiranje svakodnevno.

Imunitet i kozje mlijeko
Mirela Marić/Story press