Film 'Greta', švedskog dokumentarista Nathana Grossmana o najpoznatijoj mladoj aktivistici današnjice Greti Thunberg, u kina dolazi u subotu, 6. studenog, na Globalni dan akcije, a kinopremijera bit 5. studenog u zagrebačkom Dokukinu KIC.

Biografski film prati mladu Gretu od njenih samih početaka, kad je kao 15-godišnjakinja protestirala ispred švedskog parlamenta zbog klimatskih promjena, a zatim se upustila i na putovanje jedrilicom do SAD-a u znak borbe protiv klimatskih promjena. U dokumentarcu premijerno prikazanom prošle godine na Filmskom festivalu u Veneciji prikazan je i Gretin odnos s obitelji, kao i životna borba nje kao osobe s Aspergerovim sindromom.

Greta Thunberg
Profimedia 

I sama Greta priznala je da odobrava kako je u filmu portretirana: 'Vjerno me prikazuje kao srameljivu štrebericu, i ne bavi se teorijama zavjere poput onih da ja ne govorim za sebe i da mi netko drugi piše govore. Ili kao što me mediji portretiraju kao ljuto i naivno dijete koje sjedi ispred Ujedinjenih Naroda i viče na svjetske političare.'

Gretin mali protest tihe djevojke prerastao je u globalni pokret, a hrabra aktivistica je postala sinonim za borbu protiv klimatskih promjena i globalnog zatopljenja te uzor mnogim mladima koji žele krenuti njenim stopama.

Svojim aktivizmom Greta želi ukazati na potrebe promjena pojedinih država u borbi protiv klimatskih promjena, kao i potaknuti brojne državne moćnike i druge javne osobe da razmisle o klimatskim izazovima s kojima se naš planet suočava.

Greta Thunberg
Profimedia 

Njen aktivizam većinom nailazi na odobravanje javnosti pa je tako Greta 2019. bila nominirana za Nobelovu nagradu za mir, a časopis Time proglasio ju je osobom godine. Iako je trenutno borba protiv klimatskih promjena u sjeni pandemija koronavirusa, Greta smatra da se nikako ne bi smjela stavljati u drugi plan te da bi trebala ostati prioritet.