Sutra je Crni petak što znači da će diljem zemlje zavladati shopping manija.
Nestrpljivo čekanje na web stranicama i mobilnim aplikacijama za kupovinu te guranje ispred vratiju trgovina u ranim jutarnjih satima, pojave su kojima svjedočimo svake godine.
Ipak, znate li uopće odakle potječe sam naziv velikog shopping dana?
Naravno, i to je došlo preko bare. Već se desetljećima Black Friday smatra početkom Božićne sezone kupovanja u SAD-u, a glavno obilježje su, naravno, odlični popusti. U stravičnim gužvama i stampedima ljudi, mnogi se i potuku za artikle koje žele kupiti, a statistike su pokazale da je 2006. godine na dan s najvećim popustima u SAD-u život izgubilo 7 osoba, dok ih je 98 bilo ozbiljno povrijeđeno. Treba li što dodati?
A kada se krenuo upotrebljavati termin Crni petak?
Naime, vjerovali ili ne, nije povezan ni uz kakav shopping, već uz nešto sasvim suprotno - financijsku krizu, točnije za krah američkog tržišta zlata 1869. godine.Još su godinu ranije, brokeri s Wall Streeta Jay Gould i Jim Fisk, umjetno pokrenuli rast vrijednosti zlata njegovim otkupom i gomilanjem, da bi se godinu nakon, tog petka u rujnu 1869. godine, otkrila zavjera koja je potom uzrokovala slobodni pad burze i apsolutni bankrot.
Ipak, sam naziv ovom četvrtom petku u studenom dali su policajci, a ne trgovci. Filadelfijska policija je u svom internom žargonu dan nazvala 'Crnim petkom' zbog silnih gužbi koje su nastajale na cestama zbog građana koji su nemilo opsjedali dućane.
Ipak, kako su godine prolazile, trgovci su to okrenuli u svoju koristi. Naime, prodali su priču da je Black Friday dan kada se događa prekoret u poslovanju, tj. dan kada gubici s kojima su trgovci poslovali do velikog vala predblagdanske kupovine (crvene brojke) postaju profit (crne brojke).
Ta je definicija i ostala - u oxfordskom rječniku engleskog jezika, upravo to stoji pod sintagmom Black Friday.