Svemirska letjelica Challenger eksplodirala je 28. siječnja 1986. godine tijekom lansiranja.

U letjelici se, uz članove posade, nalazila i školska učiteljica, Christa McAuliffe, koja je iz svemira trebala održati nastavu pa su prijenos lansiranja uživo gledali milijuni učenika. Svih sedam članova posade poginulo je, a mi smo na Netflixu pogledali dokumentarac 'Challenger: Posljednji let'.

Dokumentarac se sastoji od 4 epizode i u prvoj je prikazano kako je SAD nakon osvajanja Mjeseca krenuo u razvoj novih svemirskih letjelica koje bi se nakon polijetanja mogle vratiti na Zemlju i ponovno upotrijebiti. Za to su tražili i novu generaciju astronauta, ali su od javnosti skrivali da imaju određenih problema.

Christa McAuliffe trebala je biti prva učiteljica u svemiru
Profimedia 

U drugoj je prikazano kako je nakon što je prva letjelica Columbia lansirana 1981. godine, američka javnost vrlo brzo izgubila interes za svemirski program pa je NASA došla na ideju da u svemir, kako bi vratili popularnost, pošalju učiteljicu. Pojašnjeno je i kakvi su se problemi počeli javljati na bočnim raketama.

U trećoj je prikazano kako su se astronauti pripremali za let u svemir te kako je lansiranje odgađano. Na kraju su usprkos upozorenjima da će doći do katastrofe ako se lansiranje održi na niskim temperaturama, ono ipak održalo.

U četvrtoj je prikazano samo uništenje letjelice koju su uživo gledale obitelji astronauta, kao i milijuni gledatelja na televiziji te kasniju istragu o samim uzrocima eksplozije i NASA-ino prikrivanje krivice.

Sve četiri epizode traju od 41 do 52 minute tako da se serija može odgledati u jednom popodnevu. Mi smo ih odgledali u jednom dahu. Šokirat će vas činjenice da je NASA godinama znala za probleme s bočnim raketama, ali da je postala toliko bahata u svojim uspjesima, da je mislila kako i ovaj put neće imati nikakvih problema.

Pošto je razvoj svemirske letjelice bio jako skup, američkoj vladi su obećali više misija nego što su realno mogli izvesti, kako bi time isplatili troškove čitavog projekta. Ignorirali su upozorenja inženjera da ne lansiraju na niskim temperaturama jer će tada prstenovi na bočnim raketama popustiti i da će se dogoditi katastrofa. Čak su i tijekom istrage u početku lagali da nisu bili svjesni opasnosti.

Serija je snimljena 2020., a u njoj o svemu iskreno progovaraju upravo inženjeri, rodbina koja se prisjeća svojih najmilijih, dok je žalosno čuti umirovljene NASA-ine dužnosnike koji tvrde da nisu pogriješili i da bi i danas isto postupili.

Dokumentarac je svakako vrijedan gledanja i ako vas oduvijek zanima kako je i što dovelo do katastrofe Challengera svakako je preporučujemo za pogledati.

U galeriji pogledajte više fotografija Challengera.

Profimedia Eksplozija Challengera tijekom lansiranja