Dok je Anni Sorokin u New Yorku u proljeće 2019. godine trajalo suđenje zbog optužbi za prijevaru nakon što je financijski oštetila hotele, banke i druge pripadnike elite Manhattana za stotine tisuća dolara, navodno je koristila usluge stilista kako bi se pobrinula da tijekom suđenja dobro izgleda.

Anna Sorokin je godinama bila poznata kao Anna Delvey, bogata njemačka nasljednica s dobrim ukusom za skupa vina, privatne avione i dizajnersku odjeću. Postala je senzacija na društvenim mrežama, a čak je i tijekom njezine sudske rasprave jedan Instagram profil redovito dokumentirao njezinu odjeću - mješavinu dizajnerske i high street, te uvijek prepoznatljive naočale s debelim okvirom.

Unatoč tome što se suočila s osudom, glamurozni lik iz elitnog društva Manhattana koji je izmislila, čini se, nikada nije izblijedio. Tužitelji su tvrdili da je krala od drugih dok se pretvarala kako u Njemačkoj ima bogatstvo od 60 milijuna eura, probijajući se u sve više slojeve društva kroz višestruke prijevare koje je počinila tijekom 2016. i 2017. godine, financirajući tim istim prijevarama život koji si nikada ne bi mogla priuštiti.

Anna Sorokin uspjela je prevariti najuglednije osobe New Yorka
Profimedia 

Osuđena je na zatvorsku kaznu u trajanju od 4 do 12 godina, u vrijeme odsluženja uračunalo se i vrijeme provedeno iza rešetaka nakon uhićenja 2017. godine, a puštena je zbog dobrog ponašanja u veljači 2021. Međutim, nekoliko mjeseci kasnije ponovno su je pritvorili službenici za imigraciju pa sada, u svojim ranim 30-ima, čeka deportaciju natrag u Njemačku.

Nova Netflixova serija, u kojoj u glavnoj ulozi glumi zvijezda Ozarka i dobitnica Emmyja, Julia Garner, dramatizira njezinu priču. Temeljena na istrazi novinarke 'New York' magazina o Anni iz 2018. godine, serija u svakoj epizodi naglašava kako je 'potpuno istinita', 'osim dijelova koji su potpuno izmišljeni'.

No koja je stvarno istina o liku i djelu Anne Sorokin?

Rođena u Rusiji, Anna se kao tinejdžerka s obitelji preselila u Njemačku. Nakon završetka školovanja provela je neko vrijeme u Londonu i Parizu prije nego što je 2013. kao Anna Delvey stigla u New York. Njezin je otac, tvrdila je, bio diplomat ili naftni barun, a ona je bila nasljednica njegovog bogatstva. U stvarnosti, on je tek bivši vozač kamiona koji danas ima posao koji se bavi grijaćim i rashladnim uređajima.

Prevarama je ulazila na najbolje gradske zabave i odsjedala u vrhunskim hotelima, obećavajući kako je novac na putu i koristeći izdašne novčane napojnice kako bi uvjerila osoblje da je iznimno bogata. Osim toga, Anna je koristila krivotvorene bankovne izvode kako bi od banke zatražila zajam od 22 milijuna dolara za financiranje Anna Delvey Foundation - privatnog umjetničkog kluba koji je htjela otvoriti na Manhattanu.

Iako traženi zajam nije uspjela realizirati, uspjela je nagovoriti drugu banku da joj da zajam od 100 000 dolara, od čega je dio iskoristila za podmirenje duga u hotelu 11 Howard u kojem je živjela. Osim toga je na temelju čekova bez pokrića uspjela od Signature banke dobiti i 8000 dolara u gotovini prije nego što su uspjeli otkriti da su prevareni, a nerijetko je koristila lažne potvrde o bankovnim transferima s ciljem varanja svojih žrtava.

Anna Delvey prijevarama je živjela na visokoj nozi
Profimedia 

Kada se sve skupa zbroji, uspjela je zaraditi tužbu zbog krađe 275.000 dolara, uključujući račun od 35.000 dolara za privatni avion koji je 'iznajmila' kako bi otišla na sastanak dioničara za Berkshire Hathaway u Omahi u Nebraski, a koji nije podmirila. Naposljetku je uhićena 2017. godine, a kako je tvrdila tužiteljica Catherine McCaw, nije imala ni centa koji bi glasio na njezino ime.

Na kraju suđenja, Annu je porota proglasila krivom na temelju četiri optužnice za veliku krađu i još četiri za krađu usluga. Porotnici su je oslobodili dviju točaka, uključujući onu kako je lažno obećala prijateljici plaćeno putovanje u Maroko, a nakon čega ju je ostavila s dugom od gotovo 70 000 dolara. Također je oslobođena jedne od najtežih optužbi u optužnici, one za pokušaj krađe više od milijun dolara iz City National banke.

Sutkinja Diane Kiesel rekla je kako je optužena 'zaslijepljena sjajem i glamurom New Yorka' te je odbila zahtjev njezinih odvjetnika da ju se osudi samo na zatvorsku kaznu u trajanju vremena koje je već provela u zatvoru čekajući suđenje.

Uz to je Anni odredila da mora platiti gotovo 200.000 dolara na ime odštete i 25.000 dolara novčane kazne. 'Zapanjena sam dubinom obmane optužene', komentirala je, osvrnuvši se i na online praćenje svakog koraka optužene: 'Znam da je ona trendseterica i influencerica... pa mislim da bi optuženoj i mnogim njezinim obožavateljima trebalo poslati poruku da ovakvo ponašanje dolazi s posljedicama.'

Todd Spodek, Annin odvjetnik, rekao je na sudu da je Anna 'kupovala vrijeme' i da je uvijek namjeravala podmiriti svoje dugove, nastojeći je prikazati kao ambicioznu poduzetnicu, a ne kao kriminalca, no tužiteljstvo je tu karakterizaciju odbacilo.

Što Anna misli o seriji?

Najnoviju Netflixovu uspješnicu napisala je i producirala Shonda Rhimes, a serija je inspirirana člankom Jessice Pressler iz New York Magazina 'How Anna Delvey Tricked New York's Party People'.  Anna Chlumsky u seriji glumi izmišljenu verziju novinarke po imenu Vivian Kent, a glavnu ulogu Anne glumi briljantna Julia Garner.

Anna Sorokin napisala je esej za novinsku stranicu Insider koji je objavljen prije izlaska serije, rekavši kako je platila odštetu i ističući kako je za to iskoristila novac koji joj je platio Netflix. Međutim, rekla je kako seriju neće gledati dok je u pritvoru. 'Čak i kad bih povukla neke konce i uspjela doći do serije, gledanje izmišljene verzije sebe u ovom okruženju kriminalno-luđačkog azila ne zvuči mi privlačno', napisala je. 'Dugo sam se nadala da ću do izlaska serije nastaviti sa svojim životom. Zamišljala sam da će serija biti svojevrsni zaključak koji sumira i zatvara dugačko poglavlje koje je došlo do kraja. Četiri godine nastajanja i sate telefonskih razgovora i posjeta kasnije, serija se temelji na mojoj priči i ispričana je iz novinarske perspektive. I iako  sam znatiželjna vidjeti kako su iskoristili sva dobivena istraživanja i materijale, ne mogu se oteti dojmu da se to čini samo kao naknadna misao', zaključila je.

Anna Sorokin trenutno u zatvoru čeka na deportaciju u Njemačku
Profimedia 

Zanimljivo je da je u sklopu svog istraživanja za seriju, Julia Garner posjetila Annu u zatvoru i provela sate gledajući snimljene intervjue žene koju je glumila. Priznala je kako ima mnogo pitanja koja je htjela postaviti, ali je ipak morala pronaći balans. 'Očito sam željela Anni postaviti određena pitanja, ali želiš to i osjetiti jer su to ipak osjetljiva pitanja i... ne želiš previše forsirati neke stvari. Nekako sam očekivala da ona neće dati odgovore na određena pitanja jer je ona poprilično privatna osoba i ne daje sve podatke o sebi. Ali ja stvarno nisam ni očekivala odgovore. Samo sam htjela vidjeti kakva je njezina energija i njezin duh', otkrila je.

Priznala je i kako je odlučila ne snimati njihove sastanke i ne voditi bilješke: 'Nekako sam htjela ući tamo ne snimajući ništa, ne dokumentirajući ništa, jer se dinamika mijenja čim netko osjeti da ga se gleda ili vidi, i ne mislim pritom nužno na Annu već bilo koga, tu se stvara instantni filter. Samo sam željela imati osjećaj da joj je ugodno razgovarati sa mnom... Htjela sam je vidjeti koliko god je moguće nefiltriranu.'

Rekla je i da je 'zatečena koliko je Anna znala biti iskričava', ali otkrila i kako se njezino raspoloženje znalo promijeniti: 'Bilo je mnogo trenutaka u kojima je govorila iznimno tiho, ali je onda prešla iz svjetla u mrak u roku od nekoliko sekundi. Osjećala sam se kao da je to bila zanimljiva kombinacija stvari, koja je sve učinila još više zbunjujućim. Ali u isto vrijeme, imala je i više smisla - zašto je uspjela učiniti to što je učinila', zaključila je.