Mnogo je sportskih rekreativaca i sportaša zaljubljeno u planinarenje.

Povezivanje s prirodom

Nakon što vam predstavimo dobre strane ove zanimljive aktivnosti, možda ćete i vi postati planinar. Planinarenje ponajprije pomaže u borbi protiv težih oboljenja. Tako se u studiji objavljenoj u stručnom časopisu International Journal of Sports Medicine navodi da planinarenje na duge staze može poboljšati antioksidativni kapacitet koji pomaže u liječenju onkoloških bolesnika, poglavito osoba oboljelih od zloćudnog tumora dojke. Uspinjanje pridonosi mentalnom zdravlju i borbi s depresijom, podiže indeks sreće, kreativnost, zadovoljstvo i održava fokus.

Planinarenje u Hrvatskoj
Shutterstock 

Ova korisna aktivnost povezuje čovjeka s prirodom, daje novu perspektivu i optimizam, pomaže u prevenciji dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja, obogaćuje društveni život, utječe na cijelo tijelo i fantastično djeluje na kondiciju. Naime, u sat vremena planinarskog uspona može se potrošiti oko 500 kalorija.

Najpoznatiji usponi u Hrvatskoj

Zagrepčani će na prvo mjesto svakako staviti planinu Medvednicu. Nalazi se nedaleko od središta grada, a zbog više od stotinu staza sjajan je odabir za sve koji žive u našoj metropoli te vole planinarenje i tradicionalnu gastronomiju jer na putu do vrha Sljeme restorana ne nedostaje. Veličanstveni Velebit pruža markirane staze i puteve koji povezuju okolna mjesta i planinarske domove.

Planinarenje ima brojnih prednosti
Shutterstock 

Jedna od najboljih na Velebitu je Premužićeva staza dugačka 57 kilometara. Dobra je i za početnike jer nema strmih terena. Biokovo ima prekrasne vidikovce, a broj jedan je Sveti Jure - najviša točka te planine na 1762 metra nadmorske visine odakle se pruža pogled na more sve do Italije. Papuk je najslikovitija slavonska planina čije je središte zaštićeno kao park prirode. Staza Nacionalnog parka Pak­lenica duga je samo šest kilometara, ali vrlo je živopisna jer je krase kanjon Velike Paklenice, stijena Anića kuk, stari mlinovi i na kraju puta planinarski dom.

Korisni savjeti za početnike

• Provjeriti vremenske uvjete prije i tijekom planinarenja.

• Ture birati u skladu s godišnjim dobom i vlastitom kondicijom.

• Ruksak treba biti što lakši, kvalitetne cipele su nužne, kao i boca vode, komad voća te energetska pločica kako bi se spriječile dehidracija i hipoglikemija.