U javnosti se često pogrešno misli kako rak dojke nema veze s mladošću, odnosno da su žene pošteđene bolesti dok ne dođu u određenu, zreliju dob. Iako je rak dojke, doista, učestaliji kod žena starijih od 45 godina, brojni primjeri, nažalost, pokazuju da i sve mlađe žene obolijevaju. Naš je cilj potaknuti djevojke i mlade žene da na vrijeme krenu s preventivnim pregledima i tako na vrijeme preuzmu odgovornost za vlastito zdravlje. Jer, rak dojke izlječiv je u visokom postotku ako se otkrije na vrijeme. Pod hashtagom #dasamprije znala i u suradnji s Poliklinikama diljem Hrvatske osigurali smo više od 150 besplatnih pregleda za djevojke i žene mlađe od 35 godina. Prijaviti se možete OVDJE.

Više od polovine žena ima kvržice na dojci barem jednom u životu. Žena ih može napipati sama ili se otkriju tijekom ultrazvučnog ili mamografskog pregleda. Međutim, nije svaka pronađena kvržica znak ozbiljne bolesti – više od 80% njih dobroćudne je prirode i sasvim su normalna pojava koja prati ženin razvoj. Fibroadenomi, ciste dojke, fibrocistične promjene dojke, intraduktalni papilom, kalcifikati, mastitis (upala dojke), sve su to tvorbe koje, kad ih napipaju ili otkriju tijekom ultrazvuka, zabrinjavaju žene, no – naglašavaju u Poliklinici Mazalin – većina njih ipak je dobroćudna.

samopregled dojki
Shutterstock 

'Važno je naglasiti kako je većina pronađenih kvržica u dojci dobroćudne naravi, ali je ponekad važno napraviti detaljniju obradu kako bi se isključio potencijalni malignitet pronađene tvorbe. Međutim, simptomi kao što su krvavi iscjedak iz bradavice, nabiranje kože na dojci, pronađeni čvor koji je fiksiran i nepomičan, nepravilni čvor koji je jako tvrd uvijek trebaju pobuditi sumnju na zloćudni proces. U slučaju da sami primijetite takve simptome, važno je odmah javiti se liječniku kako bi se provele daljnje pretrage', kaže dr. Tihana Mazalin, ravnateljica Poliklinike Mazalin, specijalistica ginekologije i porodništva i privatan ginekolog s više od 30 godina iskustva.

Ženske se dojke stalno mijenjaju – od razdoblja razvoja u pubertetu, preko trudnoće i dojenja pa sve do menopauze. Osim toga, veličina i konzistencija dojke može varirati ovisno o menstruacijskom ciklusu. Sve to nastaje zbog toga što tkivo dojke reagira na promjene koncentracija hormona u tijelu (estrogena i progesterona) koje se izmjenjuju tijekom ženinog života.

Većina promjena u dojci je normalna i pojavljuje se usporedo ženinom mijenjanju s godinama. Kod nekih žena, tkivo dojke je osjetljivije na estrogen i zbog toga se mogu pojaviti razne dobroćudne tvorbe u dojci kao što su ciste ili fibroadenomi. Međutim, u 10-20% slučajeva otkriveni čvor u dojci je karcinom dojke te je, naglašavaju u Poliklinici Mazalin, važno obratiti se liječniku ako napipate kvržicu ili primijetite bilo kakvu neobičnu promjenu na dojci. Naime, jedan od najvažnijih čimbenika koji utječu na prognozu bolesti je njegovo rano otkrivanje. Dr. Mazalin kaže kako na temelju svojeg profesionalnog iskustva može reći da žene sve više vode brigu o ultrazvučnoj kontroli grudi, no ono što se nameče kao pitanje mnogima je kad na prvi pregled grudi.

pregled grudi
Shutterstock 

'Postoje preporuke zdravstvene administracije i struke u svezi preventivnih ultrazvuk, mamografija i magnetska rezonanca pregleda dojki, a iste ovise o individualno procijenjenom riziku za razvoj karcinoma dojke. Ultrazvuk dojki može se raditi u bilo kojoj životnoj dobi, obzirom da je bezbolan i da ne zrači. Svaka metoda dijagnostike promjene na dojkama ima svoju vrijednost i jedna metoda ne isključuje drugu. Najbolje je kombinirati. Žene koje u obitelji imaju karcinom dojke, osobito po ženskoj liniji, pod povećanim su rizikom za pojavu karcinom dojke', pojašnjava dr. Mazalin, napominjući kako su, uz pozitivnu obiteljsku anamnezu, rizici za karcinom dojke dugogodišnja hormonska nadomjesna terapija, izlaganje hormonima u sklopu ciklusa umjetne oplodnje, zračenje u području dojki, osobito u djetinjstvu, žene koje nisu rađale i sl.

U suradnji s vodećim stručnjacima i poliklinikama diljem Hrvatske Adria Media Zagreb i Story organiziraju nacionalni pokret #mojprvipregled te za više od 150 djevojaka osiguravaju besplatni prvi ultrazvučni pregled dojki. OVDJE možete odabrati grad i polikliniku u kojoj želite obaviti ultrazvučni pregled. U ovu, iznimno vrijednu akciju, koju organiziramo povodom mjeseca borbe protiv raka dojke, kojeg obilježavamo u listopadu, uključila se i Poliklinika Mazalin.

Riječ je o privatnoj zdravstvenoj ustanovi ginekologiju i radiologiju - ultrazvučnu dijagnostiku. Osim ginekoloških pregleda, u poliklinici možete napraviti ultrazvuk štitnjače, dojki, abdomena, urotrakta ili vena te pretrage krvi. Iznimno su ponosi na dugogodišnje iskustvo, Najdoktor certifikate, mnoge uspješno vođene trudnoće, stručne edukacije iz područja ginekologije, trudnoće, radiologije te preko 100 blogova s temama iz različitih područja ženskog zdravlja kojima educiraju svoje pacijente i javnost. Uz investiranje u vrhunske dijagnostičke aparate, Poliklinika Mazalin ima i odličan tim na čelu s ravnateljicom, dr. Tihanom Mazalin i izvršnom direktoricom Matijom Mateom Stojić. Poliklinika uskoro priprema i brojne novosti za sve pacijente, a za više informacija pratite njihove web stranice, Facebook i Instagram.

*Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Mazalin.