Ružičasta vrpca na podlaktici influencerice Lucije Lugomer ima posebno značenje. Ovaj simbol borbe borbe raka dojke, najčešće zloćudne bolesti žena u Hrvatskoj, za Luciju je emotivni podsjetnik na majku bez koje je ostala sa samo 11 godina i to upravo zbog raka dojke. Tetovaža je, ujedno, i tu kako bi poslala važnu poruku – onu o prevenciji kao najvažnijem koraku u borbi protiv ove zloćudne bolesti.
Otkrivanje bolesti u ranoj fazi najviše utječe na pozitivan ishod liječenja – ove činjenica na koju neprestano upozoravaju liječnici svjesni su, čini se, i naši građani, jer u istraživanju koje smo proveli u suradnji s GRAWE Hrvatska više od 80% anketiranih (njih 83,97%) smatra kako baš to daje najveću nadu u ozdravljenje. Cilj istraživanja bio je djelovati preventivno, ali i saznati kakve su navike žena u Hrvatskoj. Unatoč tome što su svjesni da je bolest važno otkriti u početnoj fazi, gotovo 40% žena iz našeg istraživanja reklo je kako nikad nije bilo na ultrazvuku dojke. Doduše, gotovo polovica pripadaju skupini žena mlađih od 30 godina, no tek nešto manje je onih od 31 do 54 godine koje su na pitanje 'koliko često odlazite na UZV grudi' odgovorile isto. Za Luciju to nije opcija; ona je prvi put taj važan pregled odradila sukladno preporukama, u svojoj 27., a redovito to čini i jednom godišnje.

Lucija Lugomer na Story Pink Festu
Robert Gašpert 

'S obzirom na to da sam velik control freak, potrebno mi je da se unaprijed organiziram i po tjednima i po mjesecima. Tako su za mene rujan i listopad svake godine rezervirani za pregled grudi, ali i očiju, madeža i svega ostalog što treba odraditi redovito i disciplinirano za zdravlje', kaže Lucija, napominjući kako time ne pokazuje samo brigu za sebe nego i za sve one kojima je do nje stalo. I svojem sinu Leonu danas nastoji prenijeti tu važnu lekciju o odgovornosti, koju je i sama dobila od svoje majke.
Mnoge žene izbjegavaju posjet liječniku jer se boje loših vijesti, no većinu će žena (gotovo 70% iz našeg istraživanja) na preventivni pregled motivirati ili osobe oboljele od raka svojim iskustvom ili polica individualnog zdravstvenog osiguranja, u sklopu koje, ovisno o ugovorenome, mogu bez dugih čekanja obaviti sve najvažnije preglede, među kojima je UZV grudi standard.
'U ljudskoj je prirodi da ne volimo sudjelovati u teškim temama, no ja sam osobno vrlo empatična osluškujem tuđe potrebe. Treba znati kako i kad razgovarati s oboljelom osobom, a kad joj je potrebno samo da je netko sasluša. Ponekad je i ugodna tišina dovoljna potpora. Opterećeni smo, živimo ubrzanim tempom, no sama činjenica da javnim akcijama i kampanjama iz godine u godinu sve više mičemo stigmu s ove teme, već je velik posao', kaže Lucija i priznaje kako i sama, prije odlaska na preventivni pregled, osjeća malu dozu nervoze, osobito što je bolest već bila prisutna u obitelji. No, naglašava, ne želi tu obiteljsku situaciju pretvoriti u nešto hipohondrično, već pokušava biti opuštena, ali igrati po pravilima.
S obzirom da se na neke preglede, poput dermatologa, za kojeg je nedavno zatražila termin, čeka i po više od godinu dana, i Lucija koristi sve prednosti police individualnog zdravstvenog osiguranja.

Lucija Lugomer sa sinom
Instagram 

Činjenica da svaka deseta žena u Hrvatskoj oboli od raka dojke dovoljan je pokazatelj da je ova bolest i više nego prisutna u našem društvu te da se ne događa samo 'nekome drugome'. U motivu ružičaste vrpce definitivno se krije motivacija za učiniti važan korak prema životnim promjenama. U 'ružičastom mjesecu', doduše, ne možemo učiniti da se karcinom ne dogodi, ali ono što svi možemo je otkriti ga na vrijeme pravovremenim preventivnim pregledom koji je prvi i najveći korak prema ozdravljenju! Najvažnije je znati da, ukoliko je rak dojke otkriven na vrijeme, postotak mogućnosti izlječenja je 90%.

Ali, je li uistinu jedan mjesec u godini dovoljan za velike promjene? Jedna pročitana stranica knjige ne može nam pokazati pravu radnju priče. Jedan odlazak u teretanu ne može promijeniti naš fizički izgled. Jedan loš dan u tjednu ne čini cijeli tjedan lošim. Jednako tako, jedan mjesec u godini može pomoći, ali nije dovoljan za učiniti velike promjene – o zdravlju moramo brinuti čitave godine. Sve više svjesni potrebe komuniciranja prema javnosti o ovoj temi, GRAWE Hrvatska, kao osiguravajuće društvo koje upravlja brojnim rizicima, jedan je od vodećih sudionika u promociji važnosti preventivnih pregleda. U sklopu društveno odgovornog poslovanja, brojnim aktivnostima pomaže onima koje je bolest zahvatila i kojima je potrebna dodatna podrška. Kroz projekte i donacije, GRAWE je ove godine surađivao upravo s dvjema Udrugama važnima na ovom polju – Marra Altrui i Europa Donna Hrvatska. Osim javne komunikacije i suradnji, GRAWE Hrvatska, kao osiguravajuće društvo, kroz postojeću policu dodatnog zdravstvenog osiguranja, svojevrsno na još jedan način podržava borbu protiv raka dojke – dodatno osiguranje skraćuje duge liste čekanja zato je još lakše odazvati se na preventivan ultrazvuk dojke bez daljnjeg odgađanja. Polica GRAWE Vital nudi još prednosti, a ostale pročitajte OVDJE i promijenite crne statistike prema kojima svakog dana u Hrvatskoj oboli šest novih žena.
*Sadržaj nastao u suradnji s GRAWE Hrvatska.