Hrvatskoj udruzi za promicanje prava pacijenata ove je godina dodijeljena nagrada Žuti Okvir National Geographica za kategoriju Mir i pravda, snažne institucije. Dodatni je to vjetar u leđa i motivacija za ovu nevladinu i neprofitnu organizaciju koja već više od 20 godina obnaša funkciju pravobranitelja za pacijente.
Na čelu udruge od 2016. nalazi se dr. sc. Jasna Karačić Zanetti koja ističe kako ih zbog efektivnog i svestranog djelovanja u području zaštite prava pacijenata u javnosti često zamijene za neku od državnih institucija.
- Inicijatori smo i kreatori Zakona o zaštiti prava pacijenata te surađujemo s brojnim institucijama u zemlji i inozemstvu. Cilj udruge je osnažiti pacijenta da ima aktivnu ulogu i da bude partner u svom liječenju, a to se postiže edukacijom i savjetovanjima. Imamo svoju ulogu i u UN-u, a uz konzultativni status, dajemo svoje prijedloge i izvješća vezano uz ljudska prava u medicini u cijelom svijetu. Aktivni smo i u Europskom parlamentu te Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji. Naravno, uvijek je lijepo kada se dugogodišnji trud i rad prepoznaju - pojašnjava.
Obje ove institucije, i Europska unija i Svjetska zdravstvena organizacija, velike napore ulažu ne samo u promociju zaštite prava pacijenata, već i u osiguravanje jednakog pristupa preventivnim pregledima koji doslovno spašavaju živote. Jedan od njih je i organizirani probir za rak vrata maternice kojim se čak 9 od 10 novih slučajeva raka vrata maternice može spriječiti. Spomenute institucije predstavile su svoje konkretne ciljeve kojima se bolest od koje svake godine u Hrvatskoj oboli 300 žena, a premine između 120 i 130, od toga čak trećina mlađih od 50 godina, može staviti pod kontrolu.
Naime, prema Europskom planu za borbu protiv raka, sve zemlje članice trebale bi do 2025. nacionalnim preventivnim programima za rak dojke, rak vrata maternice i debelog crijeva obuhvatiti 90 posto stanovništva. Svjetska zdravstvena organizacija izglasala je pak rezoluciju o globalnoj eliminaciji raka vrata maternice, što je prva takva, povijesna inicijativa usmjerena na neki od malignih tumora. Prema njoj, države bi do 2030. trebale postići da 90 posto djevojaka u dobi do 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a; 70 posto žena treba sudjelovati u probiru s visokoučinkovitim testom do 35. godine i ponovno do 45. godine života, kao i to da 90 posto žena s dijagnozom raka vrata maternice bude obuhvaćeno pravovremenim liječenjem.
U ovom trenutku Hrvatska nema organizirani probir za rak vrata maternice, a upravo je to, ističe dr. sc. Karačić Zanetti, nešto s čime bi trebalo krenuti što prije. Ona se također u svojem višegodišnjem radu susrela s brojnim pacijenticama koje su oboljele od raka vrata maternice pa razumije utjecaj te bolesti na žene. Probir za rak vrata maternice može se obaviti jednom od dvije poznate metode - Papa testom ili HPV testiranjem ili pak kombinirajući obje, odnosno kotestiranjem. Obe metode imaju svojih prednosti - Papa testom se, primjerice, utvrđuju maligne promjene u stanicama vrata maternice, dok HPV test pokazuje rizike za razvoj premalignih i malignih promjena stanica vrata maternice (kod žena koje imaju neke od oblika HPV-a).
U novije vrijeme sve se više koristi i modernizirana, tehnološki napredna varijanta Papa testa koja se naziva tekućinska citologija čiji su rezultati pouzdaniji i ima niz drugih prednosti.
- Organizirani probir izuzetno je važan jer se njime bolest može otkriti na vrijeme, kada je izliječenje gotovo sigurno. Zdravstveni sustav se stoga mora bazirati na preventivnoj medicini jer ne samo da to spašava živote, već i rasterećuje zdravstvo, smanjuje liste čekanja te smanjuje troškove zdravstvenih usluga - navodi ova uspješna Splićanka koja proteklih godina živi na relaciji Bruxelles - Zagreb.
Nažalost, o raku vrata maternice u javnosti se još ne govori dovoljno, a i mnoge žene oklijevaju javno govoriti o svojem iskustvu.
- Stigma vezana uz ovu bolest uopće nije mala i mnoge žene osjećaju sram dok govore o svojem iskustvu i baš zbog toga o tome treba otvoreno razgovarati - zaključuje Karačić Zanetti.