Siječanjska depresija možda vam je uvijek zvučala kao izmišljen pojam, no zapravo se radi o stvarnom problemu koji pogađa mnoge. Naime, nakon što smo cijeli prosinac proveli u slavljeničkom, blagdanskom raspoloženju i hodočastili po raznim domjencima, partyjima i tulumima, siječanj uvijek iznova donese surovu realnost u naše živote. Novčanici su se ispraznili, ljudi su umorni, a blagdani kao da su nas kolektivno iscrpili – te tako dolazi do blagdanske depresije.

Mnogi će tako ovog dana dodatno gubiti živce, osjećati se bezvoljno i biti umorni, no nemojte očajavati – uz nekoliko savjeta psihologa itekako je moguće othrvati se siječanjskoj depresiji.

Prihvatite činjenicu da je osjećati se loše - normalno

Postoje stvarni, biološki uzroci lošeg raspoloženja i manjka energije tijekom zimskih mjeseci općenito, pa tako posebno i u siječnju. Ako to shvatite prihvatite kao prirodnu reakciju, bit će vam lakše. Nemojte se kriviti već prihvatite činjenicu da je sve prolazno, pa i ovaj period. Da, dani su sada kratki, noći duge, a vrijeme nikakvo no to ne znači da će tako biti kroz par tjedana – pokušajte loviti sunce kad god možete te si recite da je u redu ovaj mjesec dozvoliti samima sebi malo odmora. Odmah ćete se osjećati bolje.

Siječanjska depresija je stvaran fenomen
Unsplash 

Oprezno s novogodišnjim odlukama

Novogodišnje odluke često nastaju naglo i bez promišljanja, samo da bismo se riješili osjećaja krivnje zbog pretjeranog hedonizma tijekom praznika. Ako ste zamislili da ćete smršavjeti, teško je to učiniti u nekoliko dana, posebno uz blagdanske ostatke. Tada je logično da vam raspoloženje naglo opada – jer se opet ne držite svojih odluka. Najbolje je stoga rješenje prepraviti odluke i pomnije ih definirati, dati si duži rok za njihovo ostvarenje, pa će vam posljedično biti i lakše ostvariti ih i nećete očajavati zbog još jednog neuspjeha.

Vježbajte

Vježba je uvijek dobra ideja za borbu protiv depresije, a siječanj nije iznimka. Ne morate izmišljati toplu vodu i tražiti trendi vježbe niti smišljati neki posve novi plan treninga. Prošećite malo ubrzanim korakom na malo dužoj ruti i osjećat ćete se sjajno! Dodatni je plus ako je to za dnevnog svjetla, tako da se vaš organizam napuni vitaminom D. Možete samo tri puta tjedno vježbati u teretani, otići na trčanje ili na plivanje i već ćete učiniti čuda i za tijelo i za dušu. Uz to, nakon svake tjelovježbe u vašem će se tijelu izlučiti hormone sreće koji su ključni saveznik u borbi protiv postblagdanske depresije.

Vježbajte za mentalno zdravlje
Unsplash 

Napravite nešto novo

Svaka nas godina može na nešto potaknuti. Razmislite što je jedna stvar koju biste htjeli napraviti u godini koja je tek počela. Možete to napraviti sami ili s nekim. Razradite plan i čim prije napravite barem prvi korak. Ako želite više putovati, krenite s planiranjem kratkih vikend izleta, ako želite više čitati, napravite popis literature – malim koracima dođite do svog cilja zbog kojeg ćete se osjećati ispunjeno i sretno.

Provodite vrijeme s dragim ljudima

Sjetite se da niste sami i da je možda već samo jedan telefonski broj dalje osoba koja pati jednako kao i vi. Možda nemate pojma koliko podrške možete dobiti od bliske osobe. Družite se i pronađite utjehu među prijateljima i obitelji.