Kako starimo, mnoge se stvari na tijelu i u tijelu mijenjaju, a boja kose obično je jedna od prvih promjena vidljivih oku.

Nakon godina guste crne, plave ili crvene kose, počinju se pojavljivati ​​sijede vlasi, kojih s godinama postaje sve više i više dok konačno srebrnasto bijela boja potpuno ne prekrije glavu.

Kako starimo, mnoge se stvari na tijelu i u tijelu mijenjaju, a boja kose obično je jedna od prvih promjena vidljivih oku.
Profimedia 

Zašto kosa sijedi?

To je sasvim normalna pojava - folikuli dlake zapravo su male vrećice koje prekrivaju stanice kože i sadrže pigment melanin koji dlaci daje boju, a koji se s godinama smanjuje u tijelu.

Međutim, što ako kosa prije vremena počne sijediti? Može li to biti znak problema?

Sijede se vlasi obično pojavljuju u srednjim godinama ili kasnije, ali u nekim slučajevima pojavljuju se već u dvadesetim ili, vrlo rijetko, u tinejdžerskim godinama.

Kako piše medicinska platforma Healthline, pigmentaciju je kosi moguće vratiti, no to ovisi o uzroku ranije pojave sijedih vlasi.

Uzroci rane sijede kose

Genetika

Ako ste rano primijetili sijede vlasi, prvo razgovarajte sa starijim članovima obitelji. Kada su vaši roditelji, bake i djedovi počeli sjediti?

Ako im se to dogodilo u mladosti, ne možete puno učiniti - ili početi bojati ili prihvatiti ovu promjenu, koja je sasvim normalan i prirodan dio života.

Stres

Svatko se s vremena na vrijeme bori sa stresom, a neke od njegovih posljedica su:

  • problemi sa spavanjem
  • anksioznost
  • promjene u apetitu
  • visoki krvni tlak

Poznato je da stres može utjecati i na kosu, a studija objavljena u medicinskom časopisu Nature 2013. godine pokazala je da postoji poveznica između stresa i smanjenja broja matičnih stanica u folikulima dlake kod miševa.
Stoga među razlozima ranije pojave sijedih treba tražiti i pojačani stres.

Autoimune bolesti

Mnoge autoimune bolesti mogu dovesti do rane sijede kose.

Mnoge autoimune bolesti mogu dovesti do rane sijede kose.
Profimedia 

Ove bolesti nastaju kada imunološki sustav organizma napada vlastite stanice, a neka od stanja koja dovode do nedostatka pigmenta su alopecija i vitiligo.

Poremećaji štitnjače

Hormonalne promjene uzrokovane problemima sa štitnjačom, poput hipertireoze i hipotireoze, također mogu biti odgovorne za prerano sijedu kosu, prenosi Healthline.

Štitnjača pomaže u kontroli mnogih tjelesnih funkcija, poput metabolizma, a njezino zdravlje može utjecati na mnoge stvari, uključujući boju kose.

Hormonalne promjene uzrokovane problemima sa štitnjačom, poput hipertireoze i hipotireoze, također mogu biti odgovorne za prerano sijedu kosu, prenosi Healthline.
Instagram 

Bilo da je ova žlijezda preaktivna ili premalo, poremećaji štitnjače mogu uzrokovati da tijelo proizvodi manje melanina i uzrokovati gubitak boje kose.

Nedostatak vitamina B12

Vitamin B12 ima važnu ulogu u tijelu, osigurava energiju i pridonosi zdravom rastu i boji kose. Nedostatak vitamina B12 povezan je sa stanjem zvanim perniciozna anemija, koje se javlja kada tijelo ne može apsorbirati dovoljno ovog vitamina.

Vitamin B12 ima važnu ulogu u tijelu, osigurava energiju i pridonosi zdravom rastu i boji kose
Instagram 

Zato što je neophodan za zdrave eritrocite, krvne stanice koje prenose kisik do svih stanica u tijelu, uključujući i stanice kose.

Dakle, nedostatak vitamina B12 slabi stanice kose i utječe na proizvodnju melanina.

Pušenje

Studija jordanskih znanstvenika objavljena 2013. godine u medicinskom časopisu Indian Dermatology Online Journal, u kojoj je sudjelovalo 107 ljudi, pokazala je da postoji povezanost između pojave ranih sijedih vlasi i pušenja cigareta.

Pušenje uzrokuje sijede u mladosti
Shutterstock 

Naime, pušenje sužava krvne žile, što može smanjiti dotok krvi u folikule dlake i uzrokovati gubitak kose, a toksini iz cigareta mogu oštetiti folikule dlake i izazvati sijede vlasi.