Epiteti kritičara uključuju riječi „zapanjujući“, „očaravajući“, „spektakularan“ te „najbolji dokumentarni film 2017. godine“. JANE će biti premijerno prikazan na National Geographic-u 18. ožujka u 21:55 h, u 172 zemlje te na 43 jezika. Film nominiran za nagradu BAFTA koji su 18 nacionalnih skupina kritičara te organizacije Producers Guild of America, American Cinema Editors, Broadcast Film Critics Association i US National Board of Review proglasile najboljim dokumentarcem 2017. godine, smatra se „trijumfom kinematografije“.

Sa 100 sati dosad neviđenih snimki iz Nacionalnog parka Gombe u Tanzaniji tijekom 1960-ih, film nagrađivanog redatelja Bretta Morgena („Kurt Cobain: Montaža pakla“, „The Kid Stays in the Picture“) govori o Jane Goodall, mladoj i neobučenoj ženi čije je istraživanje čimpanzi osporilo većinom muški znanstveni konsenzus njezina doba te revolucioniralo naše shvaćanje prirodnog svijeta.

Film počinje 1960. godine u Gombeu, kada Jane Goodall, 26-godišnja Britanka koju vodi njezina ljubav prema životinjama, započinje svoju prvu istraživačku ekspediciju u svrhu proučavanja čimpanzi. Nakon što je strpljivo stjecala povjerenje životinja, dospjela je na naslovne stranice s otkrićem da su čimpanze iznimno inteligentna i društvena stvorenja koja se koriste alatima za nabavu hrane. Kada je National Geographic poslao zgodnog nizozemskog filmaša Huga van Lawicka da snimi njezino istraživanje 1964. godine, filmaš i istraživačica uskoro su se zaljubili. Međutim, poslovne obveze, epidemije dječje paralize i nasilje među čimpanzama ugrožavali su idiličnu priču para. Iako je Goodalličin rad s čimpanzama prikazan u kinematografiji i literaturi, o samoj se ženi mnogo manje zna.

Sad imamo priliku proučavati Jane dok ona proučava čimpanze – steći ćemo intimni uvid u to kako se zaljubila i nastojala uskladiti potrebe braka i majčinstva sa svojim životnim snom. „Osjećala sam nevjerojatnu nostalgiju kada sam film gledala prvi put – nešto neposredno, stvarno i nesputano“, rekla je dr. Jane Goodall, DBE, osnivačica instituta Jane Goodall Institute te glasnica UN-a za mir. „JANE prikazuje stvari onakvima kakve su bile i naglašava osobnosti ljudi, osobito mene i Huga, na vrlo intiman način. Vratio me u najbolje dane mog života onako kako nijedan drugi dokumentarac nije.“ „Priča koja me prvenstveno zanimala jest ona o osnaživanju žena, osobito u razdoblju u kojem je Jane radila“, rekao je redatelj Brett Morgen.

„Film je dobrim dijelom i ljubavna priča, no nije riječ o ljubavi muškarca i žene. Riječ je o ljubavi žene i njezina rada.“ Izvanredne snimke Van Lawicka ponovno su otkrivene u arhivima National Geographica. Iako su bile netaknute, raditi s njima bilo je vrlo zahtjevno. Mnogo rola filma od 16 mm nije bilo uredno složeno te nigdje nije bilo bilješki ili zvučnog zapisa. Tako su Morgen i njegov tim imali težak zadatak organiziranja goleme arhive, identificiranja 160 čimpanzi i rekreiranja zvukova šume u Gombeu.

Rezultat je montažerski pothvat koji je zaboravljene snimke vratio u život te ponudio dosad neviđeni prikaz pionirke koja je, unatoč svim izgledima, postala jedna od najcjenjenijih svjetskih konzervatora. „Postoji nekoliko odličnih dokumentaraca o životu i istraživanju Jane Goodall, no ovaj ponovno otkriveni materijal prikazuje stranu Jane koju dosad nisam vidio“, rekao je producent Bryan Burk. „Pokazujući njezina prijašnja putovanja u Afriku te prve kontakte s čimpanzama, kao i uvid u njezin privatni život, snimke otkrivaju buduću legendu na početku njezina putovanja.“

JANE je debitirao na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu i dobio sjajne kritike. Prikazao se na više od 25 filmskih festivala, među kojima su i BFI London Film Festival, New York Film Festival, International Documentary Film Festival Amsterdam, Savannah Film Festival i DOC NYC. Prošlog je listopada film prikazan u krcatom Hollywood Bowlu uz izvedbu orkestra te tako postao prvi dokumentarac koji je prikazan na toj kultnoj lokaciji u Los Angelesu.