ISTOPITE SE HODANJEM: Otkrivamo koliko koraka morate napraviti i kako vam moraju izgledati šetnje

Smršavjeti hodanjem itekako je moguće, a evo kojih se pravila trebate pridržavati kako biste u tome najlakše uspjeli.

Profimedia

Već i vrapci na grani znaju kako je čarobni recept za skidanje suvišnih kilograma kombinacija pravilne odnosno uravnotežene prehrane i fizičke aktivnosti, no mnogi u startu izgube motivaciju pogrešno vjerujući kako je trčanje najbolja fizička aktivnost za to, a za što, nerijetko nemaju dovoljno kondicije, pogotovo ako ne vježbaju redovito.

Istina je da se suvišne kilograme može istopiti hodanjem i da je upravo hodanje odličan način za vratiti se u formu.

U vremenu kada su naši životi u sve većoj mjeri sjedilački i okovani stresom, hodanje je odlična opcija jer nas. Bilo da na raspolaganju imamo svega nekoliko minuta ili nekoliko sati, budemo li hodali u svakoj prilici, vrlo ćemo brzo primijetiti rezultate, a pogotovo ako se pridržavamo nekih pravila.

Unsplash 

Nastojte svakog dana napraviti 15.000 koraka. Možda zvuči kao velika brojka, ali je optimalna na koju biste trebali ciljati baš svakog dana. Pri ostvarenju tog cilja svakako će pomoći brojač koraka, a imajte na umu da u ovu brojku ulazi svaki korak koji u danu napravite, kako oni tijekom duge šetnje, tako i oni koje napravite doma. Čak i ako niste odmah u mogućnosti prijeći svih 15000, svakog dana podižite ljestvicu dok ne stignete do ove brojke. Svaki korak se broji, svaki korak je bolji nego nijedan i značit će veliku razliku.

Ako vam je previše naporno odraditi najveći broj koraka u jednoj šetnji, šetajte 15-20 minuta 3 ili 4 puta dnevno. Studija koju je provelo Sveučilište George Washington pokazala je da hodanje nakon jela uravnotežuje razinu šećera u krvi, a što pomaže u prevenciji prejedanja, te je osim toga za gubitak suvišnih kilograma učinkovitije od jedne dugačke šetnje u danu.

Penjanje po stepenicama i hodanje uzbrdo dodatno izgrađuje mišiće i ubrzava metabolizam, a zbog čega tijelo i u stanju mirovanja troši više kalorija. Stoga, kad god imate priliku, umjesto dizala koristite stepenice, a u svoje duge šetnje povremeno ubacite i uzbrdice.

Unsplash 

Šetnje začinite mijenjanjem intenziteta hodanja kako biste povećali broj otkucaja srca i ubrzali sagorijevanje kalorija. Nakon desetak minuta hoda srednjeg intenziteta, 5 minuta hodajte brzo, a zatim ubacite seriju čučnjeva ili sklekova

Stvorite potrebu za dodatnim koracima kad god za to imate priliku. Ponekad automobil ostavite doma, birajte duži put,  a ne onaj koji vodi do najbližeg dućana, parkirajte automobil dalje od najbližeg slobodnog parkirnog mjesta... Jednostavno hodajte kad god i koliko god možete.

I za kraj, kao što smo ranije spomenuli, kako bi svaki korak bio što učinkovitiji, pazite na unos kalorija i prehranu. Ovisno o vašim potrebama i stilu života, dnevni unos bi trebao iznositi između 1200 i 1500 kalorija, nikako više od toga. I ono što se podrazumijeva, vodite računa da su u pitanju kvalitetne, a ne prazne kalorije.