Briga o vašoj koži i općem izgledu jedan je koraka za mlađi izgled. Ali što je s vašim zubima? Oni su izdajice vaših godina! Ne moraju biti, čak štoviše danas se mogu učiniti iznenađujuće stvari kako bi se taj proces preokrenuo, kaže doktor dentalne medicine Ivan Antolković, vlasnik Dental Centra 4Smile u Zagrebu.

Kako prevariti godine i ostati mladolik/a?

Zubi su jedna od prvih značajki koje ljudi uočavaju. Zubi nam tijekom godina propadaju, postupno poprimajući sve više i više nesavršenosti koje izdaju našu dob ili ponekad zubi izgledaju još starije nego što stvarno jesmo. U zapadnom društvu, gdje će jedna od šest osoba uskoro biti starija od 65 godina, svi žele što duže ostati mladoliki.

Pa kako 50-godišnjak/inja može ostati mlad/a? Pa, možda ima dobre gene, redovito brine o svojoj koži ili se podvrgne nekoj od kirurških korekcija kože i lica. Nakon takvih tretmana na prvi pogled moguće je da izgleda mlađe i da ne možete pogoditi pravu dob. Sve dok se ne počne smiješiti. Tada usta postaju izdajica. Kako? Zbog stanja zuba.

Osim bora, koji je glavni znak starenja? Zubi!

Pa kako zubi izdaju svoju dob? Njihova se boja s vremenom mijenja, gubeći svjetlinu i debljinu cakline. Zubi se s godinama troše te dolazi do skraćivanja zubne krune. Godine mrlja od hrane, nikotina i tekućina također mogu trajno zaprljati zube. Neliječeni karijesi i upale dovode do gubitka zuba.

Oblik zuba: prirodna linija osmijeha nježno je konveksna (ispupčena). No, veliko trošenje prednjih zuba može to promijeniti u ravnu ili čak konkavnu liniju (obrnuta krivulja). Brušenje zuba (potaknuto stresom) ubrzava zubnu eroziju. Sječeni rubovi zuba su još jedan od znakova koji stvaraju neuravnotežen izgled osmijeha.

Površina zuba: Fini grebeni na mladim zubima izglađuju se kako starimo. Iako u ranoj odrasloj dobi takvo izglađivanje može proizvesti privlačne zube koji jednoliko reflektiraju svjetlost, previše glatkog djelovanja pokazat će starost.

Pukotine na zubima: S vremenom se na površini cakline mogu pojaviti mikro-lomovi. Iako su možda površne, mogu se pokazati kao male pukotine, dovoljno da umanjuju privlačnost zuba.

Kompozitni ispuni (plombe) na prednjim zubima: Bijeli ispuni na prednjim zubima trebaju se redovito zamjenjivati jer s vremenom počinju mijenjati boju te postaju očiti. Mogu se čak nazirati tamne crte između ruba ispuna i prirodnog zuba.

Boja osmijeha: Bijela reflektira svjetlost, a tamna je upija. Usta s tamnim (amalgamskim) ispunima u mnogim zubima predstavit će cjelokupnu prljavo sivu boju koja upija svjetlost i zbog toga cijeli osmijeh izgleda tamno. To je još jedan znak starenja.

Još jedan znak starenja: Usne

S vremenom usne gube mišićni ton i postaju tanje i uže. Gornja usna se može spustiti i prekrivati veću površinu gornjih zuba. Donja usnica također može opadati, što pokazuje veću površinu donjih zuba i zubnog mesa.

Ako ste imali prilično tanke usne kad su bile mlade, one će se s vremenom dodatno stanjiti. Na usnama se pojavljuju i tanke okomite linije, takozvane pušačke bore. Crte nabora mogu se pojaviti i na kutovima usana, često sa značajnijom, dubljom linijom nabora, nagnutom prema dolje, zbog čega možete trajno izgledati nesretno, takozvane nazolabijalne bore.

Kako se s jednim tretmanom pomladiti za više od 10 godina?
promo 

Što možete učiniti da vratite mladolik izgled?

Vaš osmijeh je ključ vašeg izgleda lica. Dakle, morate učiniti nešto sa svojim starim, istrošenim i obojenim zubima i ukloniti ove očite tragove starenja. Suština dobre kozmetičke / estetske stomatologije je kombiniranje modernih tehnika s umjetničkim osjećajem kako bi se postigao što prirodniji izgled osmijeha.

Načini poboljšanja zuba

Ponovno konturiranje: Izbjeljivanjem zubi vraćate bjelinu svojim zubima, a lagano obilkovanje kontura zubnog mesa zahvatom gingivektomije ili gingivoplastike poravnava liniju osmijeha.

Zamjena ispuna: Stare amalgamske tamne ispune možete zamijeniti s novim bijelim kompozitnim ispunima.

Zubni implantati: Najbolje rješenje za nadomještanje zuba je zubni implantat. Izgledom i osjećajem najbliži je prirodnom zubu. Osim toga čuva čeljusnu kost od apsorbcije i propadanja.

Zubne ljuskice: Tanka, tvrda keramička ljuskica izrađuje se individualno za svaki zub odgovarajuće boje, veličine i oblika. Puna keramika s pravilnim održavanjem ima višegodišnju trajnost, tako da će obnovljeni zub trajati minimalno 10-15 godina. Zubne ljuskice najčešće se primjenjuju na oštećenim prednjim sjekutićima.

Zubne krunice: Keramičke krunice koriste se kod većih oštećenja zubne krune, kada je potrebno više brusiti zubnu krunu ili kada nema više zubne krune, a korijen zuba je uspješno izliječen. Također pomoću zubnih krunica moguće je i nadomjestiti zube spajanjem zubnih krunica u keramički zubni most.

Poboljšanje usana

Tanke usne mogu se tretirati pomoću hijaluronskih filera kako bi se naglasila linija usana (rubmijalna granica) između crvenog dijela usana i normalne kože. Osim usana mogu se tretirati i pušačke i nazolabijalne bore, čijim popunjavanjem vraćate elastičnost kože. Učinak traje do dvanaest mjeseci. Rezultat, naravno, ovisi o tome koliko i gdje se postavlja.

Pa kako vaš osmijeh može učiniti da izgledate i što je najvažnije osjećate se mlađe?

Pogledajte se u ogledalo nekoliko minuta. Odlučite koje dijelove lica, a posebno svoj osmijeh, želite pomladiti pomoću gore spomenutih tehnika. Zatim se posavjetujte sa estetskim stomatologom u Zagrebu, Ivanom Antolkovićem, koji vam može pokazati i objasniti koji je zapravo idealan tretman za vaš osmijeh i lice. Preporučljivo je to učiniti prije nego što se odlučite na bilo koju estetsku (plastičnu) operaciju na licu. Lijepi zubi čine čuda!

Većina estetskih medicinskih kirurga još uvijek nije dovoljno orijentirana ili čak ne zna što sve estetski stomatolozi mogu postići na zubima. Nekoliko kratkih stomatoloških tretmana mogu vam oduzeti godine i pomoći da procijenite je li uopće potrebna druga operacija.