Vanjski čimbenici poput sunčevih zraka i zagađenog zraka uvelike utječu na starenje kože. Koliko god mnoge žene to ne žele priznati, između 80 i 90 posto vidljivih znakova starenja uzrokovano je izlaganjem suncu.
Od rođenja, iz godine u godinu, to dovodi do promjena u teksturi kože, pa lice postane preopušteno, pojavljuju se mrlje, gubi se elastičnost. U slučaju pretjeranog izlaganja može doći i do raka kože.
Zbog takvih posljedica jasno je da treba prestati sa svakim dugotrajnim sunčanjem lica, vrata i prsa. Isprike da je neophodan zbog vitamina D otklanja činjenica da je za njegovu sintezu dovoljno kratko vrijeme na suncu te da lice nije potrebno izlagati zrakama.
Prilikom aktivnosti koje iziskuju boravak na suncu, bilo da idemo na posao, šetamo ili radimo u dvorištu, važno je kožu namazati kremama sa zaštitnim faktorom (SPF). Nova istraživanja, objavljena u Journal of Medicines in Dermatology, pokazuju da ove kreme imaju i učinak pomlađivanja, odnosno mogu ukloniti oštećenja na koži nastala prijašnjim štetnim djelovanjem sunca.
Znanstvenici su stvorili osnovnu njegu u dva koraka.
U prvoj se koristi krema s vitaminom C, a u drugoj zaštitnim faktorom. SPF se nanosi još najmanje dva puta tijekom dana, a ovaj režim traje 12 tjedana.
Nakon toga znanstvenici su izmjerili promjene na licu ispitanika i otkrili da je oštećenje smanjeno za oko 20 posto. Konkretno, poboljšanja su vidljiva u borama na čelu i obrazima.
Dermatolozi su svjesni da mnoge žene ne podnose pripravke s vitaminom C, osobito ako je njegova koncentracija veća. Njihov prijedlog je isprobati različite recepte, odnosno vrstu vitamina C koji se koristi.
Ako i dalje osjećaju peckanje i zatezanje nakon nanošenja ove kreme, pokušajte s kratkim kućnim tretmanima. Poanta je da nanesete kremu i pričekate desetak minuta, zatim se umijete i namažete uobičajenom hidratantnom kremom.
S vremenom će se lice naviknuti na djelovanje aktivnog sastojka, odnosno vitamina C, pa možete postupno produžavati trajanje ovog tretmana.