Društvene mreže poludjele su za maskom za lice od lanenih sjemenki koja je brzo stekla reputaciju 'prirodnog botoksa'. Recept u kojem se šaka lanenih sjemenki stavi u kipuću vodu, ostavi preko noći, a zatim se u tankom sloju nanese na lice (i ispere) postao je viralan, no glavno je pitanje je li učinak zaista dugotrajan i djelotvoran.

Maska od lana.
Tik Tok 

'Lanene sjemenke sadrže omega-3 masne kiseline, za koje je poznato da smanjuju upale i pomažu u sprječavanju preranog starenja. Kada se nanese kao maska, konzistencija gela se suši i čini lice ukočenim, zbog čega mnogi korisnici tvrde da ima učinak liftinga lica poput botoksa', objašnjava dr. Madhuri Agarwal za Vogue.

Međutim, ako se pitate je li ovakva maska prirodna zamjena za botoks, konačni odgovor je ne.

'Nakon što se maska ​​ispere, učinak zatezanja nestaje u roku od nekoliko sati. Najviše što možemo reći je da lanena maska ​​pruža hidrataciju i mekoću na neko vrijeme zbog prisutnosti masnih kiselina u lanenim sjemenkama', dodaje doktorica.

Lanene sjemenke imaju puno benefita.
Tim Gainey / Alamy / Alamy / Profimedia 

Za one koji su voljni zaroniti malo dublje u ovaj fenomen, korisno je razumjeti ulogu botoksa kao neurotoksina. Kada se ubrizgava, ima opuštajući učinak na zgrčene mišiće i čini da dinamične bore nestaju.

'S druge strane, lanene sjemenke se primjenjuje lokalno kao maska ​​koja ne prodire u kožu na razini mišića koji su znatno dublje. Kao rezultat toga, nema učinak opuštanja mišića niti nudi učinak botoksa,' objašnjava dr. Agarwal.

Upozorava i da su lanene sjemenke osjetljive na toplinu te ih treba prerađivati ​​hladnim prešanjem. Zagrijavanje sjemenki lana za izradu maske zapravo može uništiti njegovu blagotvornu vrijednost, piše Elle.rs

Lan
Shutterstock 

'Dobra vijest je da postoje i druge beauty opcije za zatezanje mišića lica. Ona preporučuje uključivanje retinoida, peptida i SPF-a u vašu rutinu kako bi se smanjili znakovi starenja.

'Tretmani kao što su monopolarna radiofrekvencija, hiFu, radiofrekventni microneedling i frakcijski laseri također mogu pomoći. Tu su i nove tehnologije, poput dijatermokontrakcije, koja električno stimulira mišiće da toniziraju kožu i bez injekcija daje učinak sličan botoksu', zaključuje.