Sjemenke lana pokazale su se kao moćna hrana prepuna blagodatima za opće zdravlje. Zapravo, lan je toliko bogat da njegove sjemenke zauzimaju deveto mjesto na ljestvici 100 najhranjivijih namirnica.
U ovim sjemenkama možete pronaći sljedeće hranjive tvari:
Omega 3 masne kiseline
Ove masne kiseline dio su zdravih masnoća neophodnih za funkcioniranje organizma. A naime, lanene sjemenke su najbolji izvor omega 3 masnih kiselina na svijetu! Veoma su nam važne, a naše ih tijelo ne stvara samo, već ih moramo unositi prehranom. Omega 3 masne kiseline mogu se pronaći u raznim sjemenkama, orašastim plodovima, ribi i plodovima mora. No, po količini ovog važnog sastojka - mljeveni lan je nenadmašan.
Lignin
Lignini u lanu imaju svojstva antioksidanata i djeluju kao fitoestrogeni - biljna varijanta estrogena. Primjerice, sjemenke lana imaju 338 puta više lignina nego suncokretove sjemenke. Ova svojstva čine ga moćnim u borbi protiv brojnih bolesti i upala, a fitoestrogen vrši svoju ulogu u reguliranju nekih zdravstvenih stanja kod žena.
Posebna struktura
Ono po čemu su posebne lanene sjemenke je njihova struktura. Bogate su tvarima koje s vodom formiraju supstancu sličnu sluzi pa tako utječu na bolju probavu. Ova sluz na neki način održava ravnotežu u probavi - omogućuje bolje pražnjenje crijeva i sprječava zatvor, dok u isto vrijeme sprječava prebrzo pražnjenje i omogućava crijevima da pokupe što više hranjivih tvari iz hrane.
Redovitom konzumacijom sjemenki lana možete utjecati na sljedeće zdravstvene probleme:
Zdravlje srca
Mljevene sjemenke lana bogate su omega 3 masnim kiselinama. Istraživanje njegovih učinaka na zdravlje pokazalo je da može imati značajnu ulogu u smanjenju visokog krvnog tlaka. Omega 3 masne kiseline sprječavaju ukrućivanje arterija zbog stvaranja naslaga u njima i pomažu u snižavanju lošeg kolesterola. U tom procesu lignini imaju važnu ulogu. Istraživanja su pokazala da smanjuju mogućnost stvaranja plaka na krvnim žilama za čak 75%.
Probavu
Lanene sjemenke sadrže velike količine vlakana koja mogu poboljšati zdravlje probavnog sustava. Zahvaljujući pozitivnom djelovanju vlakana na probavni trakt, sjemenke lana reguliraju crijevnu floru koju i obnavlja, eliminirajući toksine iz tijela i poboljšavajući probavu. Djeluju na želudac i njegovu sluznicu te smanjuju probleme s povećanom kiselošću.
Upale na koži
Ne samo da su sjemenke lana prepune nutritivnim vrijednostima kada se jedu redovito, već sadrže i ogromne prednosti kada se nanose izravno na kožu. Budući da sjemenke lana sadrže puno protuupalnih omega 3 masnih kiselina, mogu pomoći u smanjenju upale kože. Vlakna lana, također, imaju dokazano ljekovito djelovanje na kožu. Jedno je istraživanje pokazalo da su žene koje su svakodnevno koristile laneno ulje imale poboljšanu elastičnost kože, povećanu hidrataciju i svjetliji ten.
Imunitet
Kad spomenemo antioksidanse, većina ljudi pomisli na čarobnu moć borovnica, limuna i drugog južnog voća bogatog vitaminom C. Malo tko, ako itko, ne pomisli da ta svojstva pronalazi u sjemenkama lana. Lignini su puni antioksidansa koji se sjajno bore protiv raznih upalnih procesa, virusa, bakterija, gljivica i održavaju zdravlje naših stanica.