Kada su nutricionisti osmišljavali astronautsku dijetu, cilj im je bio da brzo skida kilograme i da učinci mršavljenja budu dugoročni.
Ova dijeta je odlična za ubrzavanje metabolizma, gubitak suvišnih kilograma, a rješava i probleme s probavom. Dobila je ime astronautska dijeta zbog sličnosti s nekim dijetama koje se propisuju astronautima kada moraju smršaviti u relativno kratkom vremenu. Također, tijekom boravka u svemiru se moraju odreći puno namirnica.
Astronautska dijeta je niskokalorična te se jedu minimalne količine hrane bogate vlaknima i ugljikohidratima, a jelovnikom prevladavaju proteini životinjskog podrijetla i malo povrća. Kako bi bili što uspješniji, potrebno je smanjiti unos kalorija.
Zbog velike količine proteina u režimu prehrane, brzo se gube kilogrami, no to nema utjecaja na mišićnu masu. Moguće je u 13 dana izgubiti devet kilograma.
Tijekom prakticiranja astronautske dijete zabranjeno je konzumirati sol, šećer, povrće bogato škrobom poput krumpira, cikle, mrkve i pastrnjaka, rižu, tjesteninu, kruh, žitarice i mesne prerađevine. Također, ne smiju se piti alkohol te gazirani i voćni sokovi.
Preporučuje se što više jesti ribu, jaja, gljive, piletinu, rajčicu, zelenu salatu, kupus, brokulu, cvjetaču, grah, bundeve, sir, tofu sir i vegansko mlijeko (bademovo, sojino, od pira).
Tijekom dijete se preporučuje piti što više vode i baviti se nekom tjelesnom aktivnosti poput šetnje. Nakon 13 dana možete napraviti blage izmjene u prehrani, no nemojte se posve vratiti jelovniku s previše namirnica koje obiluju škrobom, šećerom, soli i ugljikohidratima. Također, ne treba zaboraviti na vitamine.
Usto se preporučuje izbjegavanje pržene i začinjene hrane. Savjetuje se pripremanje hrane na maslinovom ulju i ispijanje čajeva od kamilice, đumbira i metvice te da se ne ide na spavanje odmah nakon obroka.
Dobrobit astronautske dijete je što će ublažiti i simptome nervoznih crijeva.
Primjer jelovnika
Doručak: Dva kuhana jaja i šalica kave bez šećera i mlijeka
Ručak: Pileća juha bez začina i 200 g kuhane piletine, salata od rajčice i gljiva, čaša sojinog mlijeka ili šalica kave
Užina: Naranča ili šalica zelenog čaja
Večera: Čaša bademovog mlijeka, riba i 150 g tofu sira
Tofu sir se može zamijeniti sitnim, domaćim sirom, piletinu ribom, kavu zelenim čajem, a naranču jabukom.