Povišeni kolesterol i trigliceridi obično se povezuju s viškom kilograma, ali ovaj zdravstveni problem nije isključivo vezan uz pretile osobe. Naprotiv, i među mršavim osobama, osobito među ženama, sve se češće otkrivaju ozbiljna odstupanja u vrijednostima masnoća u krvi, upozorava na Instagram profilu kardiolog dr. Goran Popović.

'Visoka razina masnoća u krvi u većini slučajeva jest povezana s pretilošću, ali ne mora uvijek biti tako. Kod tih osoba uglavnom dominira povišena razina triglicerida, iako imaju i visoki kolesterol', navodi dr. Popović.

Što je dobar, a što loš kolesterol
Foto: Shutterstock

Posebnu pažnju, prema njegovim riječima, treba obratiti na mršave žene koje imaju nasljednu sklonost povišenim masnoćama u krvi. Kod njih se, iako nemaju višak kilograma, mogu javiti visoke vrijednosti kolesterola, često bez ikakvih simptoma sve dok ne dođe do ozbiljnih komplikacija.

'To su žene koje imaju obiteljsku hiperlipoproteinemiju, genetsku predispoziciju za aterosklerozu te bolesti srca, mozga i perifernih krvnih žila. Kod njih su vrijednosti kolesterola iznimno visoke, a da toga nisu svjesne sve dok ne naprave laboratorijsku analizu', objašnjava kardiolog.

kolesterol.jpg
Foto: Shutterstock

'Uglavnom se rađamo s vrlo niskim vrijednostima LDL kolesterola. Problem nastaje prehranom, ponašanjem, tjelesnom neaktivnošću, pretilošću. Određeni broj pacijenata, koji nije mali, može imati i genetsku grešku koja dovodi do povišenog kolesterola. Ova bolest naziva se obiteljska hiperkolesterolemija, a nije nimalo rijetka te se prenosi s koljena na koljeno. Dakle, ako jedan od roditelja već ima ovu bolest, šansa da će i dijete imati povišen kolesterol je 50 posto. I ljudi koji su izloženi vrlo visokim razinama kolesterola, a ne kontroliraju ga često, dožive infarkt miokarda u ranijoj dobi', objasnila je endokrinologinja prof. dr. Katarina Lalić.

Redovito provjeravajte vrijednosti

Liječnik ističe pretilost ne treba automatski povezivati s visokim kolesterolom, niti pretpostavljati da je netko zdrav samo zato što ima vitku figuru.

Krv, pretrage krvi
Foto: Shutterstock

'Preporuka je da se vrijednosti kolesterola i triglicerida redovito provjeravaju – bez obzira na tjelesnu težinu – kako bi se na vrijeme prepoznali rizici te prilagodila prehrana i stil života', poručuje. 

Kod mnogih bolesnika povišeni kolesterol otkriju tek kad dožive infarkt miokarda. Zbog toga bi svatko trebao posjetiti svog liječnika i provjeriti razinu LDL kolesterola. Muškarci bi prvi probir na LDL kolesterol trebali obaviti u dobi od 35 godina, a žene u dobi od 45 godina ili ranije ako postoje druge pridružene bolesti, ako postoji obiteljska anamneza osoba koje su rano imale srčani ili moždani udar.

Nakon skrininga vrlo je važno konzultirati se s liječnikom koji će u odnosu na vrijednosti LDL kolesterola i druge parametre i čimbenike rizika, kao što su prethodni kardiovaskularni događaji u obitelji, utvrditi razinu kardiovaskularnog rizika i uputiti na pacijenta na daljnje liječenje.