Visoki kolesterol je ozbiljan zdravstveni problem koji povećava rizik od srčanog i moždanog udara jer se prekomjerna količina kolesterola nakuplja u krvi, što može začepiti krvne žile.
Povišena razina kolesterola u krvi problem je koji muči mnogo ljudi, ali prije nego posegnete za lijekovima, prva terapija koja se savjetuje osobama s ovim problemom je promjena životnih, a osobito prehrambenih navika.
Zdrava i uravnotežena prehrana temelj je zdravog tijela, a trebala bi uključivati više voća i povrća te što manje zasićenih masnoća i šećera.
Postoje namirnice koje moogu pomoći u snižavanju kolesterola i djelovati kao prirodna alternativa lijekovima, no svakako se unaprijed posavjetujte sa svojim liječnikom.
Zob
Zob je cjelovita žitarica koja je dobar izvor vlakana, posebno beta glukana, a također je bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima. Preporučuje se konzumacija u obliku kaše, koja može dugoročno smanjiti razinu kolesterola.
Istraživanja pokazuju da 3,5 grama beta-glukana dnevno može smanjiti loš kolesterol za 4,2%. Međutim, još uvijek nema dokaza koji povezuju zob sa smanjenim rizikom od srčanog ili moždanog udara.
No, podsjećamo da se zobena kaša smatra najzdravijom opcijom za doručak, jer je prepuna vlakana i proteina, a pomaže i u regulaciji šećera u krvi te je odlična za one koji pokušavaju ispraviti.
Streoli i stanoli
Jedan od važnih sastojaka su biljni steroli i stanoli (vrste biljnih spojeva koji se nalaze u biljkama i imaju strukturu sličnu kolesterolu), koji se mogu naći u obogaćenim proizvodima kao što su margarin, mlijeko i jogurt.
Iako mogusmanjiti razinu 'lošeg' kolesterola (LDL) za 6-12% u razdoblju od nekoliko tjedana, istraživanja nisu pokazala da smanjuju rizik od srčanih bolesti.
Češnjak
Češnjak je još jedan sastojak koji može pomoći u snižavanju kolesterola, ali rezultati istraživanja su mješoviti.
Neke studije su pokazale da sirovi češnjak može smanjiti razinu kolesterola, dok druge nisu pokazale značajne učinke.
Masna riba
Bogata omega-3 masnim kiselinama može smanjiti razinu triglicerida u krvi, ali ne utječe izravno na kolesterol.
Omega-3 masne kiseline mogu poboljšati kardiovaskularno zdravlje, ali dodaci se ne preporučuju za prevenciju srčanih bolesti osim ako ih liječnik ne prepiše za visoke trigliceride.
Iako promjene u prehrani mogu pomoći u snižavanju kolesterola, važno je konzultirati se sa svojim liječnikom prije donošenja bilo kakvih prehrambenih ili medicinskih odluka.