Neke svakodnevne navike i tjelesna stanja mogu imati veći utjecaj nego što mislite, a njihovo prepoznavanje može vam pomoći da bolje kontrolirate svoje zdravlje.

Normalne vrijednosti glukoze u krvi u potpuno zdravih osoba kreću se između 3,9 – 6,1 mmol/l.Dva sata nakon jela šećer bi trebao biti manji od 7,8 mmol/l, a osam sati nakon jela manji od 5,6 mmol/l. Ako jutarnje vrijednosti pokazuju razinu višu od 6,1 mmol/l, radi se o visokoj glukozi u krvi ili hiperglikemiji. Iako je prehrana ključni čimbenik u regulaciji razine šećera u krvi, postoje i drugi čimbenici koji mogu utjecati na ravnotežu, smatra prof. dr. Dušan Vešović.

Stres i kortizol

Dugotrajni stres potiče lučenje kortizola, hormona koji signalizira tijelu da oslobodi dodatnu količinu glukoze u krvotok zahvaljujući odgovoru 'bori se ili bježi'.

Stres
Shutterstock 

'Zbog toga raste razina šećera, a ako stres potraje, može pridonijeti inzulinskoj rezistenciji i povećanom riziku od dijabetesa', kaže liječnica.

Kvaliteta sna

Nedostatak sna remeti ravnotežu hormona odgovornih za metabolizam glukoze, smanjujući osjetljivost organizma na inzulin.

Spavanje na boku.jpg
Shutterstock 

Kronična deprivacija sna povećava sklonost skokovima šećera u krvi, što može pridonijeti razvoju metaboličkog sindroma.

Tjelesna aktivnost

Redovita tjelovježba poboljšava način na koji tijelo koristi glukozu, smanjuje otpornost na inzulin i pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi.

shutterstock_1352116679.jpg
Shutterstock 

'S druge strane, dugotrajna tjelesna neaktivnost može usporiti metabolizam i pridonijeti povišenoj razini šećera u krvi', upozorava.

Kronične bolesti i terapije

Bolesti poput hipertenzije, bolesti jetre ili hormonalne neravnoteže mogu ometati regulaciju šećera u krvi.

Lijekovi, tablete.jpg
Shutterstock 

'Također, određeni lijekovi, posebice kortikosteroidi i neki antidepresivi, mogu utjecati na metabolizam glukoze pa je važno pratiti promjene uz konzultaciju s liječnikom', savjetuje prof. dr. Vešović.

Kako vratiti razinu šećera u normalu?

Za optimalnu ravnotežu šećera u krvi potrebno je uravnotežiti zdravu prehranu, tjelesnu aktivnost i psihičko zdravlje.

'Redovita tjelovježba, čak i lagane šetnje, najmanje sedam sati odmora svake noći te tehnike upravljanja stresom, poput meditacije/molitve, dubokog disanja ili boravka u prirodi, mogu smanjiti razinu kortizola i spriječiti nagle skokove razine šećera u krvi', kaže liječnica.