Nakon iscrpljujućeg perioda lockdowna i života u trenirci, ne čudi što mnoge žene preferiraju šminku s minimalnim naporom, malo maskare i mrvicu gela za obrve.

Na društvenim mrežama počelo se pojavljivati bezbroj kozmetičkih tretmana koji obećavaju da će vam olakšati svakodnevno šminkanje.

Osim hijaluronskih filera za punije usne i zaglađivanje bora, sada je tu novi kozmetički tretman koji budi znatiželju kod ljubiteljica beauty tretmana, a navodno je rješenje za tamne podočnjake i mrlje na koži.

Što je trajni korektor i kako djeluje?

Trajni korektor je inače poznat kao mikropigmentacija, kozmetička tehnika koja koristi tetoviranje kako bi nalikovala šminki. 

Najčešći je kod obrva, i odnedavno usana (trajno rumenilo usana). Permanentni korektor usvaja isti postupak, a razvio ga je Rodolpho Torres, brazilski tattoo umjetnik specijaliziran za kamufliranje nesavršenosti pigmentima u boji kože korištenjem kozmetičkog pištolja za tetoviranje za unošenje pigmenta u epidermu (najudaljeniji sloj kože).

Pigment se tada smjesti između tamne podloge i površine kože. Kozmetički pigmenti prilagođeni su tonu kože klijenta i prethodno su korišteni za prekrivanje ožiljaka, crvenila i strija.

Koje su prednosti trajnog korektora za podočnjake i mrlje?

Kao i privremena šminka, trajni korektor smanjuje podočnjake, čineći umorne oči svježim i odmornim

Sudeći po brojnim TikTok isječcima i Instagram videima, može se koristiti i za smanjenje pojave mrlja, kao što su mrlje na koži koje su za sobom ostavile akne ili drugi oblici hiperpigmentacije.

Liana Nunes, certificirana tattoo majstorica šminke koja je pionir trajnih korektora u Velikoj Britaniji, kaže da njezine klijentice smatraju da njihova koža izgleda 'ujednačenije' i da oči 'ne izgledaju umorno kao prije'. Liana je prvakinja u brazilskoj tehnici, gdje je sjenčanje manje gusto i stoga manje očito.

Korektor za podočnjake
Instagram 

Koje su mane trajnog korektora?

Trajno svjetliji, svježiji i mlađi izgled kože vrlo je poželjan, ali neki kozmetički stručnjaci brinu o dugoročnim implikacijama trajnog korektora, pogotovo jer cilja na osjetljivu kožu ispod očiju. 

Kao i kod svakog tretmana kože koji uključuje igle, važno je biti oprezan iz vrlo očitih razloga, kao što su infekcija i zaštita vida. Zapravo, mnogi stručnjaci iz tog su razloga protiv trajnog korektora.

Među njima je i El Truchan, jedna od britanskih stručnjakinja za trajnu šminku. 'Zbog prirode vrlo tanke kože i veličine molekula pigmenta, može doći do prebrzog starenja', kaže El, i dodaje da velike, guste molekule titanovog dioksida u pigmentima (koji stvaraju učinak posvjetljivanja) s vremenom doprinose kvrgavoj, neujednačenoj teksturi ispod kože.

'Samo zato što je moguće nešto tetovirati, ne znači uvijek da je to dobra ideja', upozorava ona.

Na tretmane mikropigmentacije u Zagrebu možete se naručiti ovdje, a cijena tretmana trajnog korektora za podočnjake s dodatnim korekcijama iznosi oko 1900 kuna