Društvene mreže u današnje su vrijeme njihovim korisnicima približile gotovo pa svaki aspekt života. Kada govorimo o svijetu ljepote, omogućile su nam uživati i u brojnim praktičnim savjetima koji nas uče kako njegovati svoje tijelo, a veoma su popularni 'beauty trikovi' koji nam se najčešće pojavljuju na raznim Instagram i TikTok profilima.

Znate o čemu je riječ - o objavama koje nam obećavaju čudotvorne promjene korištenjem namirnica koje imamo kod kuće na načine na koji nam vjerojatno ne bi ni pali na pamet. 

Njega kože
Shutterstock 

Ipak, iako su nam neki trikovi zaista otvorili oči ili pomogli u borbi s nepravilnostima, viralni su postali i oni koji rade upravo suprotno - štetu našoj koži. Koje to beauty trikove trebate izbjegavati, saznajte u nastavku.

1. Korištenje dezodoransa u stiku kao primer za lice

Tko bi to uopće uradio? Ali da, ova je tehnika korištena kao način održavanja mat izgleda kože. Logično, dezodoransi naše pazuhe čine suhima pa bi to trebao biti slučaj i s licem. Samo što, da, riječ je o licu! Na koži možete stvoriti samo neželjeni kaos - mrljice, crvenilo i prištiće, a svi jako dobro znamo koliko je poželjno izbjegavati zatvorene pore (što će nanošenje dezodoransa uzrokovati). Držite se onoga za što su dezodoransi i stvoreni.

2. Limunov sok za izbjeljivanje kože

Postoji pregršt DIY recepata za njegu kože koji uključuju i upotrebu limunovog soka. I zaista, ovo je voće iznimno bogato vitaminom C koji je poznat po efektu izbjeljivanja, ali nanošenje soka izravno na kožu zapravo je jedan veliki NE. Limunova tekućina previše je kisela, a osim što vam koža može postati osjetljivija na sunce, posljedice mogu biti i gore. Stoga, sigurnije je držati se posebno formuliranih seruma s vitaminom C za rezultat koji želite postići.

Limunov sok
Profimedia 

3. Korištenje ljepila za uklanjanje mitesera

Neke beauty blogerice klele su se u korištenje ljepila kako bi očistile crne mrljice u porama koje svi toliko ne volimo vidjeti. Ali ne, ovim načinom nećete postići ništa korisno jer ljepilo nije dovoljno jako da iz vaše kože izvuče njezine nečistoće, a jasno je kao dan da njegovi sastojci nisu ni približno poželjni pronaći se na koži vašeg lica. Logično, zar ne?

4. Korištenje kokosovog ulja kao kremu za lice

Ljudi već godinama govore i pišu o magičnom kokosovom ulju koje možemo koristiti u kuhinji pa tako i u njezi kože. Iako na tijelu neće prouzročiti pretjeranu štetu, osobe s masnom kožom sklonom nepravilnostima, trebale bi ovu praksu izbjegavati u širokom luku. Naime, kokosovo ulje zbog svojih svojstva iznimno začepljuje pore, a svi znamo što one prouzročuju.

Kokosovo ulje
Profimedia 

5. Pravljenje pilinga sa sodom bikarbonom

Kao što je to slučaj sa sokom od limuna, i soda bikarbona često se nalazi na popisima za domaće 'miksanje' recepata za njegu kože. Ipak, za one s osjetljivom kožom, soda ima previsoki pH (9), ra razliku od kože čiji je idealni pH 5.5. Pregruba je za njegu lica, a umjesto nje, korisnije su glikolna i salicilna kiselina.