Među osobama koje će zauvijek ostati upisane u povijesti, svakako je i 94. godišnja kraljica Elizabeta II, najduže vladajući britanski monarh – ikada. Od samog rođenja, sve su oči svijeta bile uprte u nju, a to još uvijek traje. Svaki njezin potez, riječ i gesta – proučavaju se otkad zna za sebe. Međutim, riječi koje je izrekla povodom svog 21. rođendana, davne 1947. godine, još uvijek se prepričavaju, pamte, ali i povezuju s njezinom dugogodišnjom vladavinom. Upravo tu temu, između ostalih, obrađuje drugi nastavak popularnog Netflixovog dokumentarca 'The Royal House of Windors', a što je rekla te kada je točno Elizabeta II svijetu pokazala svoju pravu narav, doznajte u nastavku!

Naime, kraljica Elizabeta prvo je dijete slavnih roditelja, britanskog kralja Georgea VI i njegove supruge, kraljice Elizabete, stoga joj je sudbina 'zapečaćena' samim rođenjem. Zbog toga je oduvijek bila podređena pravilima, obvezama i svime što titula koju je naslijedila, i koju joj je bilo suđeno da naslijedi – nosi.

Ipak, prema riječima povjesničara te poznavatelja kraljevske obitelji, do 'usijanja' je došlo davne 1947. godine, kada se uputila na turneju po južnoj Africi, zajedno s roditeljima te mlađom sestrom, princezom Margaret. Bio je to prvi posjet kraljevske obitelji ovom dijelu svijeta nakon Drugog svjetskog rata te su sve oči bile 'uprte' u svaki pokret ove obitelji, a s njima su bili i novinari, koji su u svemu svakodnevno izvještavali javnost.

Ipak, u tome razdoblju upravo mlađahna Elizabeta našla se u osobnom konfliktu – onom između ljubavi i dužnosti. Naime, tek nešto prije turneje, 1936. godine, Elizabeta je obitelji obavila vijesti koje su iznenadile sve – zaprosio ju je njezin bratić, princ Phillip, a ona je zaruke – prihvatila. Ipak, uvijek odgovorna Elizabeta ljubav je stavila 'na čekanje' i odlučila poći s obitelji na turneju koja je, tvrde stručnjaci, bila 'oslobađajuća' za tada 20-godišnju Elizabetu i njezinu 16-godišnju sestru Margaret. 'Ovo je bilo njihovo prvo putovanje u inozemstvo. Bile su držane pod 'staklenim zvonom', pažljivo odgajane, a tada su dobile osjećaj slobode', za spomenuti je dokumentarac rekao povjesničar Piers Brendon.


Stanja njegovih mladih kćeri bio je svjestan i sam kralj. 'Jadnice, nikada se nisu zabavile', stoji u dnevniku kralja Georgea VI iz 1945., dvije godine prije spomenute turneje. 'I lijepo vrijeme koje ih je uhvatilo na putovanju, svi ga iskorištavaju što više mogu. Naime, princeze se na palubi uživaju u igri s mornarima. A kada kažem da uživaju, to i mislim. Možete vidjeti i sami', stoji u crno-bijeloj snimci koju je tada prenio BBC. Naime, kraljevska je obitelj na turneji, kako tvrde povjesničari, u sklopu PR poteza, dozvolila i prisutnost novinara i kamera, a cilj je bio kraljevsku obitelj približiti masama i prikazati ih kao blisku, 'svakidašnju' obitelj', tvrde stručnjaci. Elizabeta i Margaret bile su tada jedine djevojke između gotovo 1,700 muškaraca.

U pismu svojoj dadilji Marion Crawford, Elizabeta nije krila oduševljenje napokon stečenom slobodom. 'Tu su jedan ili dvojica pravih razbijača i kladim se da bi se super zabavila da si ovdje', pisala je princeza svojoj dadilji te 1947. godine.

Iako je njezinog oca cijela tura te sve što je morao prolaziti, gušilo, stvarnost princeze, današnje kraljice Elizabete, tada je bila puno drugačija. Kao što je spomenuto, za nju je ovo putovanje bilo potpuno oslobođenje, ali i – prilika za sazrijevanje u kraljicu kakvu znamo danas. Osim toga - prvi puta je svijet vidio njezinu veselu narav. 

WINDSORI, 2. DIO Prekretnica za kraljicu - kad se okružila s 1700 muškaraca
profiemdia 

U privatnom pismu svojoj supruzi, te iste godine, kraljev privatni tajnik Tommy Lascelles, napisao je: 'Iznutra, najbolje stvar u svemu je zadivljujuć razvoj princeze E. Ona je sve iznenadila, i sve u pravom smjeru', pisalo je u pismu.

'Bila je izgrađena osoba, s 'glavom na zemlji' i osjetljiva. Nije se pravila 'pametnicom', bila se sposobna zabaviti, ali uvijek sa 'sjenom' odgovornosti', tvrdi povjesničarka Jean Seaton. Put u južnu Afriku mladoj je, tada budućoj nasljednici prijestolja, prema njezinim riječima, bio prilika za zabavu, avanturu i nova iskustva, daleko od sive, ratom pogođene Britanije.

Kako se navodi u dokumentarcu, neimenovani je izvor jednom čuo Elizabetu kako govori: 'Mami i tati je tako dosta svega ovdje, ali Margaret i ja uživamo u svakoj minuti'. Elizabetino tadašnje uživanje i osobni razvoj opisao je još jednom i kraljev privatni tajnik, spomenuti Tommy Lascelles, u još jednom pismu supruzi. 'Ima savršenu prirodnu moć da uživa, bez ijednog traga srama. Za dijete svojih godina, ima zadivljujuć smisao za samostalno procjenjivanje potreba drugih ljudi. Takva nesebičnost nije normalna karakteristika te obitelji', pisao je tada Lascalles.

Međutim, upravo krajem travnja 1947., pri samom kraju ove povijesne turneje, sve oči svijeta bile su uprte upravo u Elizabetu. Naime, princeza je slavila svoj 21. rođendan, prilikom kojem je morala održati govor koji bi ju, čije je svrha bila nju, kao budućeg monarha, još više pokazati svijetu. Očekivano – govor se još uvijek prepričava... Naime, njezin rođendan proslavljen je u afričkom Cape Townu, a mnogi ga i danas opisuju kao 'najvećim testom njezine mladosti'.

'Pred svima vama javno objavljujem, da ću cijeloga života, bio on dug ili kratak, biti posvećena tome da služim vama, ali i velikoj imperijalnoj obitelji kojoj svi pripadamo. Dopustiite mi da započnem zahvalom tisućama dragih ljudi koji su mi slali poruke dobre volje. Hoćete li mi vi, mladost britanskih nacija, dopustiti mi za svoj rođendan govorim kao vaš predstavnik?', rekla je tada, a govor je emitiran putem radija i televizija - diljem svijeta. Njezine riječi ravnodušnom nisu ostavili niti Elizabetinu baku, kraljicu Mary. 'Rođendan drage moje Lilibet, njezin je govor bio savršen. U novinama su izašli šarmantni članci, zaista dirljivi. I naravno, jecala sam, priznala je Mary u pismu Elizabetinoj majci.

WINDSORI, 2. DIO Prekretnica za kraljicu - kad se okružila s 1700 muškaraca
Profimedia 

Međutim, iako je godinama palača tvrdila da je povijesni govor Elizabeta II napisala sama, to i nije tako. Naime, nedavno je otkriveno pismo u kojem Lascelles piše pravom autoru govora koji se i danas prepričava. Riječ je o glavnom novinaru 'Timesa', tada 51-godišnjem Dermontu Morrahu. 'Moj dragi Morrah, godinama čitam bilješke, ali ne mogu se prisjetiti ijednoga koji me zadovoljio i ostavio s osjećam da nijedna riječ ne bi trebala biti mijenjana', napisao mu je, a na spomenute riječi koje je tada izgovorila Elizabeta, u dokumentarcu se osvrnula i povjesničarka Sarah Gristwood.

'Čak i danas, kad bi se govor trebao činiti kao ludo zastarjeli kič ili pretencioznost, nekako, još uvijek ima odjeka', smatra Sarah.

WINDSORI, 2. DIO Prekretnica za kraljicu - kad se okružila s 1700 muškaraca
Profimedia 

Nekoliko mjeseci kasnije obitelj se vratila s turneje, a zaruke Elizabethe i Philipa – javno su objavljene! Samo nekoliko dana nakon vjenčanja koje se dogodilo 20. studenog iste godine, kralj George VI pisao je svojoj kćeri te joj se – ispričao. 'Tako mi je drago da si dugo čekala s objavom zaruka za dobro svih. Bojao sam se da si mislila kako sam hladnog srca u vezi toga. Bio sam jako tjeskoban oko tvog polaska u južnu Afriku, znaš. Ipak, njezin je boležljiv otac preminuo pet godina kasnije od posljedica raka pluća, i Elizabeta je okrunjena 1953. Sve od onda u stopu ju prati upravo Philip, a njihova ljubav, kao i njezina vladavina, postali su dio povijesti.