Za proizvodnju litre vina u Kaliforniji treba 872 litre vode, izračunali su Amerikanci. Uključuje to vodu koja se koristi u vinogradu, ponajprije za navodnjavanje u krajevima pogođenima sušom, vodu koja se koristi u vinariji, uglavnom za čišćenje posuda, opreme i prostorija te kišnicu koju loza popije. A u samom vinu je gotovo 90 posto vode. Unatoč tome, podjednak postotak mirnih vina spada u suha. Riječ je o jednoj od četiri oznaka slatkoće koja nema veze s vodom i vlagom pa nema ni mokrih vina. Suha vina imaju najviše četiri grama neprovrela šećera po litri, polusuha do 12, poluslatka do 50 i slatka više od 50. Može to biti i gotovo 500 grama šećera. I taj šećer nije dodan nego je stala fermentacija, kojom se prirodni šećeri iz grožđa pretvaraju u alkohol. Predlažem tri fina hrvatska vina koja nisu suha, pronaći će mjesto za stolom tijekom predstojećih blagdana. I mogu se kupiti online.
Još jedno osebujno vino osebujnog vinara. Na tržištu je ova berba naslijedila genijalnu 2007., koja je 2014. osvojila 95 od 100 bodova na ocjenjivanju Vinskih zvijezda, a u superfinalu, među 10 najbolje ocijenjenih bijelih vina proglašeno je najboljim. Opisali su je kao sjajno, veliko vino bogata mirisa i okusa, za sljubiti u dvoje, s nekim vrlo dragim. Berba 2008. napunjena je u bocu, ali još nema etiketu, i dok je čekamo "moramo" uživati u aktualnoj, četiri godine mlađoj kasnoj berbi 2012. To je moćno vino za pikantnija jela od najbolje slatkovodne ribe ili bijelog mesa, a butelja stoji oko 80 kuna.
Puno je muškatnih sorata širom svijeta, a zajedničko im je to da vina koja se od njih rade mirišu po grožđu. Vina od ostalih sorata mirišu po sasvim nekom drugom voću, od jabuke do ananasa. Ovaj žuti muškat miriše i po cvijeću, posebno ružinim laticama. Ima relativno malo alkohola, 11 posto, što je uobičajeno kod vina s većim ostatkom neprovrela šećera, te fine i izražene kiseline koje osiguravaju da vino ne bude sladunjavog ili sirupastog, nego svježeg i punog okusa. Lijepo pristaje tradicionalnim desertima Zagorja i ostalih dijelova sjeverozapadne Hrvatske. Butelja je oko 50 kuna.
Kasno beru grožđe malvazije, muškata i gotovo zaboravljene autohtone istarske aromatične sorte ulovine u obitelji Benvenuti iz Kaldira pokraj Motovuna za svoje bazno slatko vino koje su nazvali prema položaju vinograda. Nakon berbe, dodatno ga prosušuju u drvenim kašunima najmanje dva mjeseca. Vino ima oko 140 grama neprovrela šećera po litri, no djeluje svježe i ne zamara kad ga se pije. Fino se slaže s većinom slatkih jela, čak i s čokoladnim desertima, a posebno pristaje tradicionalnim suhim istarskim kolačima. Polubuteljka (0,375 litara) stoji oko 110 kuna.