Mejsko, divjaka, jarbola i verdić... Da je ova nabrajalica pitanje na kvizu malo bi onih koji i poprilično znaju o vinima znali kako je riječ o sortama vinove loze, a još ih je manje koji bi znali da se vino od tih sorata, oplemenjeno istarskom malvazijom, može kupiti kod nas i u njemu uživati. Naučio nas je to Žarko Stilin Belac, osnivač riječkog vinskog sajma WineRi, koji je organizirao internetsku degustaciju 'Kvarner u vašem domu' uz podršku vinskih udruga te državnih i lokalnih institucija. Sudionici su kušali pet vina: pjenušce Maličić vinarije Šipun s Krka i San Marino Vinske kuće Pavlomir iz zaleđa Novog Vinodolskog, mirna bijela vina žlahtinu Gospoja vrbničke vinarije Toljanić i Belicu Vina Plovanić iz Kastva, koja je i prekrasno iznenađenje s početka priče, te crno vino sansigot Ivana Katunara iz Vrbnika. 

Vina koja dostojno predstavljaju Kvarner
StoryGourmet Press 

Maličić 2018. je pjenušac od žlahtine proizveden metodom druge fermentacije u tanku. Čistog, neutralnog mirisa i ugodnog osvježavajućeg okusa s vrlo ukusnim kiselinama. Maličić je, kaže vlasnik vinarije Šipun Ivica Dobrinčić, lik iz lokalne legende koji sitnim nepodopštinama uveseljava ljude. Njegovo je ime izabrao zato što je veseo i pjenušac koji stoji 60 kuna. Odlično je to ljetno vino. Sad, eto, može biti ugodan uvod u dulje druženje za stolom uz više obroka.
Gospoja Žlahtina 2019. klasično je, neopterećujuće vino od najpoznatije i najrasprostranjenije kvarnerske izvorne sorte čiji naziv korijen vuče iz slavenske riječi žlahten, što znači plemenit. Ugodna je pratnja predjelima, ponajprije hladnima, kakvih će sigurno puno biti sljedećih dana.
A mješavina bijelih sorata Belica pokazuje da može biti veliko vino. Svježe je na prvi, veselo na drugi, a gotovo raskošno na treći gutljaj. Odlično je društvo brojnim jelima, od sirove ribe i plodova mora do odojka. Na internetskoj degustaciji bila je berba 2019., s kojom smo na našem kušanju usporedili i 2018. iz privatne arhive. Pokazalo se da kombinacija svježine i ozbiljnosti nije slučajna. Štoviše, godinu dana starija Belica djelovala je mlađe. Različite su bile berbe, a i vinar Dean Rubeša još traži najbolji način da izrazi puni potencijal tog vina. Od pet sorata od kojih je pravi, o istarskoj malvaziji znamo puno, gotovo sve. Verdić je sorta talijanskih pokrajina Veneto i Friuli - Venezia Giulia. Tamo je zovu glera i od nje rade prosecco, danas najpopularnije pjenušavo vino na svijetu. Mejsko je sorta nepoznatoga podrijetla, a ima unikatan genotip, koji se dosad nije poklopio s nekom drugom domaćom ili stranom, pa se smatra da je autohtona na području Kastavštine u Hrvatskom primorju. Divjaka je vrlo rijetka sorta također uglavnom s područja Kastva. Ne nalazi se u novijim nasadima, nego samo ima pojedinačnih trsova u starim vinogradima. Jarbola se nekad uzgajala na području općine Matulji, na strmim terasama koje su pridržavali kameni zidovi. Danas su te terase zaštićene kao kulturno dobro, ali je jarbola početkom 21. stoljeća bila gotovo izumrla. U međuvremenu je razmnoženo nekoliko preostalih trsova, pa sad ima nekoliko tisuća novih. Butelja tog jedinstvenog vina stoji 35 kuna. Kad bih napisao da je cijena smiješna, dao bih povod da je povećaju, pa neću. Ali jedva čekam prestanak ovih ograničenja kretanja i posjet Kastvu te kušanje Belice 2020. iz tanka kao trećeg primjera što kombinacija sorata može dati.

Vina koja dostojno predstavljaju Kvarner
StoryGourmet Press 


Pečenjima od crvenog mesa, ne doduše zrelih steakova, ali janjetine i kozletine te finih komada velike plave ribe, pristajat će sansigot vrbničke Kuće vina Ivan Katunar. Sorta je nepoznatog podrijetla, a smatraju je autohtonom na Susku. Drugi joj je naziv Susčan. U prošlosti je zauzimala oko 50 posto ukupnih površina pod vinogradima na Susku, gdje je tad od 351 hektara obradivog tla lozom bilo zasađeno 280 hektara. U vinskoj kući Ivan Katunar kažu kako je stara sorta novu mladost pronašla u Vrbniku na Krku. Od nje rade crno vino srednjeg alkohola, koje odležava u bačvama godinu dana i suho je te finog, živahnog okusa.

Vina koja dostojno predstavljaju Kvarner
StoryGourmet Press 


Ono što pjenušcem počne, s njim treba i završiti. San Marino 2017. na Pavlomiru rade od žlahtine i zlatne je boje, toplog, punog mirisa jabuke kroz koji se probija dinja, a fino se, nježno osjeti i korica kruha, tipična aroma klasične metode druge fermentacije u boci. U vinariji je 98 kuna butelja pjenušca koji može pratiti brojna jela, a na kraju obroka, posebno ako je riječ o novogodišnjoj noći, pristajat će razgovoru uz nježnije, ali ne sasvim svježe sireve te suhe kolače koji nisu preslatki.
Netko bi drugi, vjerojatno, odabrao druga kvarnerska vina, no ovo je reprezentativan izbor za svakoga tko dočeka Novu godinu na Kvarneru. A i u drugim krajevima. I neka svima bude bolja od ove.