Kad vam netko spomene agavu, najčešće ćete promisliti na Meksiko, pa na ukrasne biljke, potom će vam na pamet pasti tekila a neki će se sjetiti i agavinog sirupa, odlične zamjene za šećer i slična sladila. No, agava je puno više od toga.
Ova prilično svestrana meksička autohtona biljka još je u svojoj povijesti igrala značajne uloge i u svetom i u svjetovnom životu, pa se koristila i u liječenju, ritualima ali i za proizvodnju hrane, meskala, konopa, četki, sandala, mreža, prostirki za spavanje i drugih predmeta izrađenih od vlaknastih, kožnih listova agave. Europski su istraživači agavu izvezli u Stari svijet 1520. Šezdeset godina kasnije spominjala se kao hrana Asteka u Firentinskom kodeksu 1580. godine.

kako koristiti agavu u kuhinji
Profimedia 

Danas se, istina, uloga agave u globalnoj ekonomiji prvenstveno usredotočuje na proizvodnju tekile; samo se 10% agave bere za agavin sirup. Ipak, ne treba zanemariti njezinu iskoristivost u kuhinji, primjerice listovi su joj odlični pečeni jer su bogati saharinom, a od sjemenki se radi brašno za tjesteninu i kruh. Mi vam donosimo više detalja o agavinom sirupu te nekoliko jela kojima je on ključni sastojak.

kako koristiti agavu u kuhinji
Profimedia 

Za početak, treba znati da je agavin sirup slađi ali tanje konzistencije od meda. Njegova boja varira od svijetle do tamno jantarne, ovisno o stupnju obrade, a prodaje se u svijetlim, jantarnim, tamnim i sirovim sortama, kao nektar i gusti, tamni sirup. Lagana agava ima vrlo blag, gotovo neutralan okus; jantarna agava ima okus karamele srednjeg intenziteta; a tamna agava ima jak, karamelni okus koji se ne razlikuje od melase ili zlatnog sirupa. Agavin sirup sastoji se prvenstveno od fruktoze i glukoze, što znači da je njegov utjecaj na šećer u krvi, mjeren glikemijskim opterećenjem, mnogo manji od bijelog šećera.

Kako ga koristiti?

kako koristiti agavu u kuhinji
Profimedia 

Agavin sirup brzo se otapa, pa je dobar zaslađivač hladnih pića, poput ledenog čaja ili koktela. Primjerice, isprobajte ovaj:
60 ml tekile,
30 ml agavinog sirupa i
30 ml soka od limete
Sve pomiješate i eto super pića.
Odličan je i kao zaslađivač, umjesto šećera ili meda i kao dodatak žitaricama pa tako, recimo, možete ubaciti agavin sirup u zobenu kašu, s pola naribane jabuke, malo smrvljenih badema i dobijete super doručak. Ide i s toplim napicima, a koristi se i u umacima kao i za pečenja, primjerice za teriyaki umak kad ga pomiješate sa sojinim umakom, vodom, rižinim octom, mljevenim češnjakom, mljevenim đumbirom i malo kukuruznog škroba. Sve sastojke osim škroba izmiksate, potom ubacite u tavu i pustite da zavrije. Kad počne ključati, odmah ga smanjite da krčka. Umiješate kukuruzni škrob i vodu te dodajte umaku neprestano miješajući dok se ne zgusne (oko jedne minute). Ovaj umak ide super uz piletinu i svinjetinu ali i losos. Uživajte!