Jutarnja kava nezaolazan je ritual većine ljudi - ipak ona sadrži čak i dvostruku količinu kofeina od čaja te nas time najbolje razubuđuje i idealan je napitak za početak dana. Prema jednom istraživanju, čak 90 posto odraslih u SAD-u konzumira najmanje jednu šalicu kave dnevno. Kava također ima i veliko značenje za društveni život -  uz kavu se doznaju najnovije vijesti i tračevi, prepričavaju doživljaji, razmjenjuju nove ideje...I još dodajmo jednu novu vijest – oni koji redovito piju ovaj napitak nedovoljivih i kompleksnih aroma, u pravilu bi trebali živjeti dulje.

shutterstock_1939531555.jpg
Shutterstock 

Žličica šećera nikome ne šteti, dapače

Naime, prema jednom istraživanju provedenom na 171.000 sudionika na kineskom sveučilištu Guanzhou ustanovljeno je, proučavajući te osobe tijekom sedam godina, kako oni koji redovito piju kavu imaju manji rizik od prerane smrti. U postocima, osobe koje piju u prosjeku 1,5 do 3,5 šalica kave dnevno, imaju čak 16 do 21 posto veće izglede da dulje žive (ta brojka odnosi se na one koji piju nezaslađenu kavu, dok oni koji u kavu stave žličicu šećera imaju čak i bolji postotak – čak 30 posto!). Sudionici istraživanja bili su u dobi od 37 do 73 godine.

shutterstock_171293684.jpg
Shutterstock 

“Na temelju ovog istraživanja definitivno, s biološkog gledišta, možemo zaključiti da redovito ispijanje umjerene količine kave donosi neke zdravstvene benefite, ali ne možemo tvrditi sa stopostotnom sigurnošću da je isključivo pijenje kave doprinijelo njihovom manjem riziku od prerane smrti. Također, ova studija očito je pokazala da dodavanje manje količine šećera u kavu nije štetno, no svi smo svjesni da sa šećerom ne valja pretjerivati”, zaključila je dr. Christina Wee, profesorica na studiju medicine na Harvardu.

Ima i onih koji sole kavu

Šećer i mlijeko najčešći su dodaci kavi, no postoje i oni koji svoj omiljeni kofeinski napitak - sole. Jedan od njih je voditelj natjecateljskog kulinarskog showa 'Iron Chef' Alton Brown koji stavlja manje šećera i mlijeka, ali zato dodaje malo soli.

profimedia-0662881703.jpg
Profimedia 

“Sol ne samo da smanjuje gorčinu kave, nego i uklanja okus ustajale vode. Na svakih šest žlica kave dodajem po četvrtinu žličice soli. To je količina koju neće osjetiti u okusu, ali ćete postići željeni efekt – jer sol, što je i znanstveno dokazano, puno bolje neutralizira gorčinu od šećera”, poručuje Alton Brown. Jedino što morate pripaziti ako se odlučite posoliti svoju kavu jest da ne pretjerate s ukupnom količinom soli koju konzumirate kroz dan jer svi znamo kako prevelika konzumacija soli može loše utjecati na naše zdravlje - povećava krvni tlak te rizik od srčanog i moždanog udara.

Kako kava, osim samostalno te u slasticama,, odlično funkcionira i u brojnim slanim jelima, donosimo vam recept za piletinu mariniranu u kavi prelivenu brzim mole umakom.

profimedia-0257781293.jpg
Profimedia 

PILETINA U KAVI I MOLE UMAKU

350 g piletine
1 šalica i 1 žlica sirupa od kave
1 šalica pistacija, oguljenih i tostiranih, plus dodatno za ukrašavanje
poblano papričica, pečena, oguljena i nasjeckana
½ šalice nasjeckanog luka
3 žlice nasjeckanih listića korijandera, plus dodatno za serviranje
1 žlica sitno sjeckane crne čokolade
1 žličica dobro usitnjenog češnjaka
½ žličice čilija u prahu
¼ žličice kumina u prahu
sol, papar
3 žlice pilećeg temeljca
2 žlice vrhnja za kuhanje

Piletinu marinirajte u šalici sirupa od kave nekoliko sati, najbolje preko noći. Zagrijte gril. U posudi za pravljenje umaka izmiješajte preostalu 1 žlicu sirupa od kave s ostalim sastojcima (sve osim vrhnja za kuhanje) i zavrijte. Pustite da se tekućina reducira na pola, smanjite temperaturu i kuhajte dodatnih 30 minuta. Umak dobro usitnite blenderom i procijedite kroz sito. Umutite vrhnje za kuhanje i prilagodite začine. Piletinu u međuvremenu izgrilajte ili ispecite, uz jedno okretanje, sve dok ne postigne zlaćanu boju. Poslužite tako što ćete preko mesa preliti umak i ukrasiti sjeskanim pistacijama i listićima korijandera.

shutterstock_389792209.jpg
Shutterstock