Nemoguće je točno reći kada je čovječanstvo počelo sanjati o putovanju u svemir, ali otkad nam je prvi put pala na pamet, od te ideje nikada nismo odustali. Već stoljećima govorimo o izvan­zemaljskim svjetovima, a let na Mjesec česta je tema filmova od samih početaka te vrste umjetnosti. Kako su se vizualni efekti razvijali, a svemirska putovanja postajala stvarnost, u sedmu umjetnost sve su više prodirale znanstvenofantastične priče o zvjezdanim stazama, ratovima i gotovo svim temama vezanim uz svemir.  U 21. stoljeću ti su filmovi često blockbusteri, a najavljuje se da će se jedan takav snimati i u svemiru, točnije na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Osim toga, predviđa se da će svemirski turizam uskoro postati stvarnost, što je korak prema budućnosti koja se u fikciji prikazuje desetljećima. Porastom popularnosti filmova tog žanra, donosimo vam one koje svakako trebate pogledati.

Marsovac’

Film Ridleyja Scotta, temeljen na istoimenom romanu Andyja Weira, ZF je priča čija je glavna snaga u dugim i detaljnim monolozima glavnog lika, Marka Watneyja. Ekranizirati knjigu nije uvijek jednostavan zadatak, ali Scott je u tome uspio. Glavni se junak logikom i humorom suočava sa svim problemima te transformira radikalno komplicirane znanstvene ideje u jasne, uzbudljive strategije za njihovo rješavanje. ‘Marsovac’, za razliku od ‘Gravitacije’, govori o ustrajnosti unatoč malim izgledima za uspjeh. Film je to o nepogrešivoj pozitivnosti i uvjerenju kako neobuzdana logika  ima moć prevladati bilo koji problem.

2020. nas više ne može iznenaditi pa se valja pripremiti i za svemirce
Profimedia 

‘Alien’

Ovu kritički priznatu znanstvenofantastičnu horor franšizu ne treba posebno predstavljati jer gotovo i nema osobe koja nije pogledala barem jedan od šest filmova. Priča počinje s posadom komercijalnog svemirskog broda koja tijekom putovanja otkrije da je na brodu zastrašujuće izvanzemaljsko stvorenje. Sigourney Weaver glumi Ripley u napetom dvosatnom trileru punom legendarnih trenutaka i jezivih protetskih rekvizita. Na dobru originalnu priču vezali su se brojni nastavci, a govori se da će ih biti još.

‘Gravitacija’

Sandra Bullock glumi Ryan Stone, mladu astronautkinju koja odleti u svemir kada krhotine s eksplodiranog satelita unište njezin svemirski brod. Specijalni efekti pripremali su se tri godine, a film je postao jedan od najuspješnijih svih vremena. U cijelosti je snimljen tako da gledatelje doista stavlja u poziciju astronauta zaglavljenih u svemiru. Kritičari su hvalili kinematografiju te Sandrinu izvedbu u dugim i napornim scenama kojima se nastojao pokazati intenzitet nevolje u kojoj se našla glavna junakinja. Remek-djelo redatelja Alfonsa Cuaróna postupno postaje uzbudljiva vožnja svemirom te još zanimljiva intervencija i poziv publici da ne odustaje od svojih ciljeva čak i kada im se to čini kao jedina ispravna odluka.

2020. nas više ne može iznenaditi pa se valja pripremiti i za svemirce
Profimedia 

‘Ratovi zvijezda’

Kao jedan od najistaknutijih primjera podžanra ZF, svemirske umjetnosti, ‘Ratovi zvijezda’ postali su dio popularne kulture i jedna od najprofitabilnijih franšiza svih vremena. Ti filmovi imaju snažnu mitsku kvalitetu, kao i političke te znanstvene elemente, no Lucasu je forma bila važnija od sadržaja. Težio je vizualnom savršenstvu, a ovom se franšizom tomu poprilično približio. Naime, pišući scenarij za filmove o zvjezdanim ratovima, Lucas je isključivo razmišljao o tome kako će pojedina scena izgledati na ekranu. Prvi film iz 1977. godine mnogi nazivaju svemirskom operom. Iako nemaju previše veze sa svemirom kakav poznajemo, smatraju se najveselijim filmovima o svemiru.

‘Interstellar’

Svemir je golem, a ovaj vam film to, više nego bilo koji drugi, daje do znanja. Christopher Nolan poslužio se svim alatima koje je imao na raspolaganju, a izmislio je i neke nove. Sve ih je koristio kako bi prikazao kontrast između veličine svemira i njemu nevažne skupine ljudi. Ovo je priča o opstanku, ali i oda zastrašujućoj ljepoti svemira. Osim toga, prikazuje distopijsku budućnost u kojoj se čovječanstvo bori za opstanak.

2020. nas više ne može iznenaditi pa se valja pripremiti i za svemirce
Profimedia 

‘2001.: odiseja u svemiru’

Od jedinstvene prve scene pa do porasta terora kompjutora Hala, epska priča Stanleyja Kubricka iz 1968. godine obiluje snažnim i utjecajnim trenucima koji su utabali put mnogim ZF filmovima. Kubrick je na scenariju surađivao s Arthurom C. Clarkeom, poznatim autorom znanstvenofantastičnih romana, a priča je to o putovanju do Jupitera kako bi se istražio čudan izvanzemaljski monolit koji utječe na ljudsku evoluciju. Film se bavi temama kao što su ljudska evolucija, egzistencijalizam, umjetna inteligencija, tehnologija i postojanje života izvan Zemlje. Bio je pionir u korištenju specijalnih efekata, a nominiran je za četiri Oscara.