Skijanje, omiljeni zimski sport brojnih Hrvata, ove godine kao da je zbog pandemije koronavirusa palo u 'drugi plan'. Barem naizgled, jer istinski zaljubljenici u taj sport pronašli su način kako i ove sezone uživati u njemu, unatoč strogim epidemiološkim mjerama i ograničavajućem izlasku odnosno ulasku u zemlju. Mario Valentić, domaći glumac, voditelj, profesor kineziologije i trener, jedan je od njih. Nedavno je skijao na Jahorini i za Story.hr otkrio svoj doživljaj bosanskohercegovačkog skijališta koje je davne 1984. godine ugostilo Zimske olimpijske igre.

'Jahorina nikad nije bila moj izbor kada su u pitanju skijališta. Prvi put sam bio tu ove godine i drago mi je da sam otišao vidjeti kako je. Od Zagreba do Jahorine vozio sam se nekih četiri i pol sata, prošetali smo malo po Sarajevu koje je udaljeno nekih tridesetak kilometara od samog skijališta, tako da mogu reći da je putovanje od oko 450 kilometara trajalo ukupno nekih pet sati', priča Valentić. 

S obzirom na to da je odlazak na slovenska, talijanska ili austrijska skijališta trenutno puno kompliciraniji, 40-godišnji Valentić izabrao je Jahorinu i kaže – nije požalio. 'Skroz uredno i lijepo skijalište, vidi se da puno ulažu u njega posljednjih godina. Jako su lijepo uređene staze i smještajni objekti, ali i lokali. Zaista je dobro skijalište koje parira slovenskim, pa i austrijskim skijalištima. Od sadržaja opremljena je s dvije šesterosjedežnice, gondolom i sidrima, a sve i dalje odiše duhom olimpijskih igara koje su se tu odvijale. Od sadržaja u ponudi su škole skijanja, rentanje quadova i motornih sanjki uz mogućnost za vođene ture, pa sve do klasične hotelske ponude koja uključuje saune, masaže, sadržaje za djecu i tako dalje', govori naš poznati glumac i trener. 

Valentić kaže kako Jahorina 'može stati uz bok nekih renomiranih manjih slovenskih skijališta, čak i austrijskih'. 'To je lijepo, manje skijalište sa 40 kilometara uređenih staza. Za sedam dana čovjek zbilja ima kako ispuniti vrijeme', dodaje. Cijene smještaja su raznolike, od onih za doslovno svačiji džep, do skupih hotela na samoj stazi, dok su cijene hrane i pića slične kao u Zagrebu. 'Jahorinu bih svakako preporučio drugima da je posjete, pogotovo sad kad je situacija komplicirana oko prelaska granice. Za ljubitelje skijanja ovo je odličan izbor. Da nije pandemije ne znam kada bih otišao na Jahorinu, a ovako mi je drago da sam bio', poručuje. 

Kada su u pitanju testovi na koronavirus, 40-godišnji Mario objasnio je proces. 'Ukoliko ste preboljeli koronu unutar tri mjeseca, ne trebate se testirati te ulazite i izlazite iz zemlje najnormalnije. Ako niste preboljeli možete se testirati u jednom hotelu na skijalištu, svaki dan između 12.30 i 13 sati, a rezultati su gotovi tijekom sljedećeg dana. Test košta 55 eura, a druga opcija je da se ne testirate i onda vam na granici odrede 10 dana samoizolacije u Hrvatskoj', veli domaći zaljubljenik u sport. 

Epidemiološke mjere postoje, ali nisu toliko rigorozne kao u Hrvatskoj. 'Pri ulasku u gondolu, primjerice, napomenu skijašima da stave maske, ali mogu to biti i one skijaške. U restoranima i kafićima se najnormalnije može popiti kava, svi rade, a po meni jedini minus, puno štetniji od Covida, jest taj što je dozvoljeno pušenje', zaključuje Mario Valentić.