Ako ste stalno zaposleni, ogromna je vjerojatnost da redovito doživljavate pozive i poruke svojih nadređenih u svako doba dana, nerijetko i debelo nakon radnog vremena. I dok neki nastoje svoje zaposlenike kontaktirati u relativno pristojno vrijeme, mnogo je onih koji ne vide problem u tome da zovu ili poruke šalju i u kasne večernje ili noćne sate

Ne samo da je ovo česta pojava, već je toliko česta da je TikTok preplavljen videima korisnika koji snimaju razne varijacije šaljivih sadržaja na temu kako se ponašati nakon što vidimo da nas šef zove nakon radnog vremena. No dok je ovo nekima samo još jedna od stvari koje ih iskreno nasmijavaju, onima koji ovo svakodnevno doživljavaju to nije ni najmanje zabavno.

@erikamagora What y’all do when work calls after working hours? ‍♀️ #fyp#justforfun#adulting#millenialthings#worklifebalance♬ original sound - bigkidproblems

Ova se praksa samo dodatno intenzivirala s pojavom pandemije koja je mnoge natjerala na rad od kuće, često čineći radno vrijeme fleksibilnijim no što je ikad prije bilo, no iako se stvari polagano vraćaju u normalu, ova loša navika nadređenih i dalje je ostala prisutna, više manje posvuda u svijetu, osim u Portugalu.

Ova je država naime u studenom prošle godine izglasala novi zakon o radu kojemu je cilj u zemlju privući što više 'digitalnih nomada', ali i omogućiti radnicima zdraviju ravnotežu između posla i života pa novi zakon predviđa kazne poslodavcima za kontaktiranje svog osoblja nakon radnog vremena. Osim kazni, zakon definira i obvezu poslodavaca da svojim zaposlenicima plaćaju i povećane troškove režija kao što su računi za plin, internet i struju, a koji nastaju upravo uslijed već spomenutog sve češćeg rada od kuće.

Iako je portugalska vlada osmislila nekoliko zakona koji mogu poslužiti kao inspiracija svima koji žele pomoći radnicima da se prilagode novoj kulturi rada od kuće, nisu svi prijedlozi prihvaćeni. Prijedlog zakona koji radnicima daje 'pravo na isključenje', a što znači da im se dopušta da isključe radne uređaje, tako na primjer nije dobio dovoljnu podršku.

@remotenomad#worklifebalancegoals#9to5#portugal#workplacewellbeing#workplacewellness#workplacementalhealth#badboss#workculture#companyculture#worktrends#bunrnoutrecovery#burnoutprevention#overworked#worklifebalance#careercoach#remotecareercoach#careercoachontiktok#careercoaching#careercoach♬ original sound - Kate | The Remote Nomad

Ono što je između ostaloga izglasno je i to da se poslodavcima zabrani praćenje produktivnosti radnika kod kuće i da se osiguraju sastanci licem u lice s drugim zaposlenicima barem jednom u dva mjeseca, a zaposlenici s djecom imaju zakonsku zaštitu dok rade od kuće dok njihova djeca ne napune osam godina, bez pribavljanja posebnog odobrenja uprave.

Iako je Hrvatska miljama daleko od donošenja ovakvih zakona, možemo se samo nadati kako će Portugal svojim primjerom pokrenuti pozitivan trend koji će prije ili kasnije slijediti i ostatak svijeta. A za one koji nemaju vremena i strpljenja čekati da se tako nešto dogodi, lijepo je znati da postoji mjesto koje nudi sretnije radno okruženje, i još dolazi u paketu s odličnom hranom i puno sunca. Svakako vrijedno razmatranja.