Blagdani i brojna slavlja uvijek nas 'koštaju' koji kilogram viška. Uostalom, i mi smo krivi za prejedanje, ali nam se ipak teško odreći obilnih obroka.
Ako ste primijetili da jedete sve više i da vam se napadaji gladi čine nepodnošljivima, a potom vode u ponovno prejedanje, vrijeme je da nešto poduzmete. Ne mislimo na brzu dijetu!
Za početak, nemojte dopustiti da vas dan nakon obilnog obroka uhvati osjećaj krivnje, zbog čega ćete gladovati i preskakati obroke. To će samo izazvati novu rundu problema, jer riskirate ponovno prejedanje kada više ne budete mogli izdržati glad.
Puno je bolje osloboditi se bilo kakvog osjećaja grižnje savjesti, jer nisu uopće rijetki slučajevi da si ljudi dopuštaju takve 'valove prejedanja' i prepuštaju im se. Stoga pokušajte sebi oprostiti epizodu kako biste što prije izašli iz lošeg kruga.
Bolje se sutradan pokrenuti, u onom pravom, fizičkom smislu riječi, jer upravo to će vam pomoći da se riješite viška kilograma. Kretanje djeluje kao prirodni detoks, oslobađa vas kalorija – masti i šećera, a također pokreće crijeva da eliminiraju produkte probave.
Ujedno se pokreće i mehanizam lučenja dopamina i serotonina, susreta koji će vam podići raspoloženje i vratiti vam dobru energiju.
Ne morate započeti dug i naporan trening. Možete ići u brzu šetnju ili sjesti na bicikl. Također je korisno uhvatiti se u koštac s nekim brzim kućanskim poslovima - osjećaj obavljenih korisnih poslova povećava vedrinu.
Dan nakon prejedanja svakako popijte više vode nego inače. Dobar je za cijeli probavni trakt, ali i za pojačanu prokrvljenost, brži metabolizam i bubrege. Kada je tijelo dobro hidrirano, bolje će vam biti i raspoloženje.
Nemojte žuriti na vagu kako biste se izvagali nakon nekoliko dana prejedanja.
Vaganje ne donosi ništa osim grižnje savjesti i beskorisnih podataka. Pričekajte dok se ne vratite na normalan put i tek tada provjerite gdje ste s vagom. Važnije je kako se osjećate, spavate li dobro, jeste li spremni za fizičke aktivnosti.
Nikakve nasilne aktivnosti da se riješite hrane nakon prejedanja nisu zdrave - bez povraćanja, bez laksativa, bez nepotrebno intenzivne tjelovježbe da biste se riješili viška kalorija.
Sve to može samo uspostaviti negativan obrazac odnosa prema hrani, a komplikacije mogu biti:
- aritmija
- srčani zastoj
- refluks kiseline
- niski pritisak
- osteoporoza
- zatvor
- izostanak menstruacije i čak
- srčani udar
Imate li naviku prejedati se samo jednom vrstom hrane ili samo u određenim situacijama, pokušajte saznati koji je vaš 'okidač'.
To može biti stres, trauma pa čak i dosada. Često se okrećemo hrani jer nas umiruje. To je jednostavno i trenutni 'popravak' problema.
Kada otkrijete situacije koje vas tjeraju da prejedate, pokušajte pronaći drugi fokus ili alat za te situacije. Ako ste tijekom radnog dana umorni, izađite u kratku šetnju i udahnite svjež zrak. Ako je hrana utjeha kada niste dobro raspoloženi, pozovite prijateljicu da jede umjesto nje.
Uvijek je bolje da rješenje bude neka aktivnost umjesto pasivnog sjedenja i grickanja čipsa, čokolade, keksa, pizze, kokica. Ako baš morate nešto pojesti, uz sebe uvijek trebate imati voćku, orahe.
Prije odlaska na ručak ili večeru, uvijek imajte nešto za pojesti kod kuće kako biste odoljeli iskušenju da naručite i predjelo i desert.
Kad kod kuće jedete grickalice, nemojte ih uzimati izravno iz vrećice (dok ne vidite dno vrećice), već manju količinu stavite u zdjelicu i grickajte što sporije.
Ako se ne možete nositi s viškom kilograma, upravo zbog čestog prejedanja, počnite voditi dnevnik prehrane. Bilježite sve obroke, posebno između obroka. Tako ćete saznati gdje je zapravo problem i lakše ga riješiti.