Pod pretpostavkom da je sa zdravstvene strane sve u redu i da višak kilograma nije posljedica nečega poput hormonalnog poremećaja, već isključivo nezdrave i neuravnotežene prehrane te nedovoljne tjelesne aktivnosti, vrijedi upozoriti na skrivene opasnosti koje nas vrebaju svakoga dana i zbog kojih je put do manjeg broja na vagi nešto teži no što bi to inače bio slučaj.

Ponašanje osobe s kojom živite

Bilo da su to vaši roditelji, vaša cimerica ili partner, životne navike osobe s kojom dijelite kućanstvo djelovat će i na vas. Ovo ja jedan od najboljih primjera one 's kim si, takav si' jer ako osobu s kojom živite nikada niste vidjeli kako u ruke uzima posuđe, meso i povrće i kuha zdrav objed, male su vjerojatnosti da ćete i sami učiniti isto. Isto vrijedi i u svim onim situacijama kada se možda zbog nedostatka vremena ne stigne kuhati - ako je izbor osobe s kojom dijelite životni prostor redovito pizza, burger ili nešto jednako kalorično, puno je veća vjerojatnost da ćete i sami završiti s jednako nezdravim obrokom. Ako već niste u mogućnosti ili jednostavno ne želite promijeniti cimera/cimericu, budite vi ti koji će poslužiti kao primjer i započnite s režimom zdrav(ij)e prehrane, iliti kuhanjem doma umjesto dostava i posjećivanja fast foodova.

View this post on Instagram

A post shared by Smuti Me (@smuti_me)

Sretna veza

Iako nam ovo teško pada, studija objavljena u 'Health Psychology' pokazala je kako parovi u sretnim vezama najčešće nisu više toliko zainteresirani za privlačenje suprotnog spola, odnosno kako su manje motivirani hraniti se zdravo i vježbati, sada kada su pronašli srodnu dušu. Nije u pitanju svjesna odluka, već obrazac ponašanja zapisan na podsvjesnoj razini koji je, čini se, češći nego što mislimo. Ako ste i sami u sretnoj vezi, natjerajte partnera da zajedno kuhate i vježbate. Osim što će to biti zdravo za liniju i zdravlje vas oboje, zajedničko vježbanje pomoći će i stvaranju dodatne povezanosti i bliskosti, budući da ćete biti na istoj valnoj duljini u isto vrijeme zahvaljujući endorfinima koji se vježbanjem otpuštaju.

Pasivno pušenje

Iako mnogi pušači upravo zahvaljujući cigaretama nastoje pobijediti svoju želju za ukusnim zalogajima, a time i viškom kilograma, pasivno pušenje, kako je pokazala jedna studija objavljena u 'American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism', potiče stanične promjene u organizmu koje dovode do debljanja. Stoga, kada ste u društvu pušača, zamolite ih da cigaretu dovrše vani, ili se sami, ako je to moguće, udaljite od njih.

Pretjerano korištenje interneta

Prema studiji objavljenoj u 'The Journal of Pediatrics', što više vremena provodite online, to su vam veće šanse za nakupljanje viška kilograma. Na primjer, ako satima visite na Facebooku, osim što ćete biti u tijeku sa svim doživljajima u životima vaših prijatelja i poznanika i još nekim novinama, vjerojatno radite još hrpu nepoželjnih stvari - ne vježbate, već sjedite satima, vrlo vjerojatno grickate nešto što je također nezdravo, ostajete predugo budni jer vas zanima još samo to i to... Iako je bespućima interneta teško odoljeti, nastojte vrijeme surfanja smanjiti na minimum i konstruktivnije i zdravije iskoristiti vrijeme. Doslovno postavite alarm ako je potrebno jer ćete u protivnom lako izgubiti pojam o vremenu. Isto vrijedi i za gledanje filmova i serija - umjesto da binđate jednu epizodu za drugom sve dok ne shvatite da se morate probuditi i otići na posao/fakultet za nekoliko sati, zadajte si cilj redovito biti aktivan, pa makar u pitanju bilo sat vremena šetnje, a omiljena serija neka vam bude nagrada.

Nedostatak vitamina D

Brojne su studije pokazale kako postoji povezanost između nedostatka vitamina D i nakupljanja suvišnih kilograma. Stoga se pobrinite da ga vašem tijelu nikad ne nedostaje.