Tradicionalna japanska dijeta zapravo je način prehrane većineJapanaca koji je zasnovan na tradicionalnoj japanskoj kuhinji koja je još poznata i kao washoku.

Samo značenje ovih znakova otkriva mnogo o ovoj dijeti – znači 'Japan' i 'harmonija' dok je 食 'hrana' ili 'jesti'. Riječ je o prehrani koja se temelji na plodovima mora i biljkama s minimalnim udjelom životinjskih proteina, masti i dodanih šećera.

Što je tradicionalna japanska djieta?

Ova prehrana sastoji se od minimalno obrađenih i sezonskih namirnica koje se služe u manjim obrocima. Pri tome su naglašeni prirodni ukusi jela umjesto da se oni maskiraju začinima i umacima kako je to često slučaj u kontinentalnoj Aziji.

Prehrana je bogata rižom pripremljenom na pari, rezancima, ribom, tofuom, natom (hranom od sojinih zrna), morskim algama, svježim, kuhanim ili kiselim voćem i povrćem uz vrlo malo dodanog šećera ili masti. U ovom jelovniku zastupljena su i jaja, mliječni proizvodi i meso, ali te namirnice čine manji dio jelovnika.

Zasnovana je na tradicionalnoj okinavskoj prehrani, ali uz više riže i ribe, a u potpunoj je suprotnosti s modernom japanskom kuhinjom razvijenom pod utjecajem Zapada i Kine, koja podrazumijeva više proteina životinjskog porijekla i prerađene hrane.

Za što je zdrava japanska prehrana?

Tradicionalna japanska dijeta povezana je s nizom zdravstvenih prednosti, a ovo su neke od njih:

Obiluje hranjivim tvarima.

U hrani koju tradicionalno jedu Japanci dominiraju biljna vlakna, zatim kalcij, kalij, magnezij, grožđe i vitamini, zatim morske alge, omega-3 masti, antioksidansi... Sve to doprinosi jačem imunitetu, kardiovaskularnom i zdravlju mozga, očiju, kao i zaštiti ćelija od oštećenja, odnosno razvoju od mnogih bolesti.

Japanska hrana obiluje rižom
Shutterstock 

Može poboljšati probavu.

Morske alge, soja, voće i povrće su prirodno bogati vlaknima, hranjivim tvarima koje poboljšavaju probavu, smanjuju rizik od zatvora, produžuju osjećaj sitosti i reguliraju apetit. Kiselo voće i povrće odličan su izvor probiotika pa ublažavaju nadutost.

Može da vam pomoći da dođete do idealne težine.

Tradicionalna japanska prehrana bogata je povrćem, sastoji se od malih porcija i ima prirodno manje šećera i masti, što sve doprinosi nižem unosu kalorija.

Uz to, u ovoj dijeti nema prejedanja, a tu je i jedna posebna 'caka': u japanskoj kulturi je da se jede dok ne osjetimo da smo 'samo' 80 posto siti zbog čega možete biti sigurni da niste pretjerali. Tu su i već spomenuta vlakna zbog kojih ćete kasnije biti gladni i pojesti manje.

Može zaštititi od kroničnih bolesti.

Tradicionalna japanska dijeta može zaštititi od stanja poput dijabetesa tipa 2 i oboljenja srca jer je bogata ribom, zelenim čajem, sojom, algama, voćem i povrćem s malo šećera, mastima i životinjskim proteinima za koje su mnoge studije dokazale da štite od srčanih bolesti.

Zato ne čudi što je kod Japanaca rizik za razvoj bolesti srca nizak uprkos tome što konzumiraju više soli, što je inače faktor rizika za kardiovaskularne probleme, zaključak je studije stručnjaka Medicinske škole Sveučilišta u Tohokuu iz 2007. godine.

U jednoj studiji u kojoj su sudjelovale 33 osobe utvrđeno je da je 91 posto sudionika snizilo faktore rizika za dijabetes tipa 2 nakon što su šest tjedana bili na tradicionalnoj japanskoj prehrani. Kako su autori objasnili u radu objavljenom u znanstvenom magazinu Journal of Atherosclerosis and Thrombosis, njima je značajno pao nivo lošeg kolesterola i izgubili su višak kilograma.

Japanska prehrana je odlična za zdravlje
Shutterstock 

Kako se drži tradicionalna japanska dijeta?

Tradicionalni japanski obroci obično sadrže 'osnovnu hranu', juhu, glavno jelo i nekoliko priloga.

Osnovna hrana: riža kuhana na pari, ramen (juha rezancima), soba (tanki rezanci od heljde), udon (debeli rezanci od pšeničnog brašna), nato (hrana od cijelih sojinih zrna)

Juha: obična miso juha od morske trave, školjki ili tofua i povrća u fermentiranom temeljcu od soje, a popularne opcije su i juha od povrća ili rezanci

Glavno jelo: riba, morski plodovi, tofu ili nato s mesom ili jajima

Prilozi: povrće (sirovo, kuhano na vodi ili pari, dinstano, gril, kiselo), divlje biljke, morske alge, sirovo ili kiselo voće

Kako (tradiconalno) jedu Japanci?

U japanskoj kuhinji postoji jedna specifičnost koja se počela širiti svijetom: okus umami – odnosno ugodan okus koji se smatra jednim od pet osnovnih.

Tako Japanci uz slatko, gorko, kiselo i slano imaju i umami (うま味), a on znači zadovoljavajući okus. Pored umamija, u japanskoj prehrani važna je i vizualna privlačnost jela, koja se obično jedu u manjim zalogajima i štapićima, za što se vjeruje da stvara bogatu harmoniju okusa.

Što se tiče grickalica, one nisu uobičajene kod njih i rijetko se jedu.

Što piju Japanci?

Čaj je vrlo popularan u Japanu, a obično se piju topli zeleni čaj ili hladni čaj od ječma dok su alkoholna pića poput piva i sakea rezervirana za večeru.