Oblikovanje velikih i malih stidnih usana filerima mnogim ženama vraća samopouzdanje i senzualnost, poboljšava kvalitetu života i vraća osmijeh na lice. Ako je vjerovati komentarima žena diljem svijeta, takvi i slični zahvati doista zlata vrijede, čemu svakodnevno svjedoči i stručnjak u tom području medicine dr. Marko Kisić.

Dr. Marko Kisić kaže da oblikovanje velikih i malih stidnih usana filerima mnogim ženama vraća samopouzdanje i senzualnost
Story Press 

U posljednje vrijeme sve se češće govori o pomlađivanju vagine. O čemu je zapravo riječ?

Tzv. pomlađivanje vagine područje je medicine koje se naziva estetska i regenerativna ginekologija. Kod nas je relativno novo, ali u zapadnom svijetu je posljednjih nekoliko godina široko zastupljeno u estetskoj medicini. Mnogo je više zastupljeno i u samoj ginekologiji koja uključuje niz nekirurških, minimalno invazivnih i kirurških metoda te tehnika pomoću kojih se korekcijama estetskih i funkcionalnih nepravilnosti, smetnji i tegoba općenito poboljšava kvaliteta života. Tako se podiže samopouzdanje i poboljšava spolni život žena svih dobnih skupina, a ponajviše žena nakon porođaja, u perimenopauzi i postmenopauzi.

Kojim se postupcima pomlađuje vagina?

Ako govorimo o samim zahvatima i tretmanima, oni se mogu podijeliti na nekirurške i kirurške. Od nekirurških tu su prije svega neinvazivni tretmani radiofrekvencijom i tretmani izbjeljivanja intimnog područja žene, potom minimalno invazivni, ali i dalje praktički bezbolni tretmani aplikacije hijaluronskih filera i PRP-a (augmentacija - oblikovanje i povećanje velikih usana vulve, korekcije nepravilnosti i asimetrija, korekcije ožiljaka od epiziotomije, augmentacija G-točke i O-shot za poboljšanje seksualnog života itd.). U kirurške zahvate ubrajaju se labioplastika, himenoplastika, perineoplastika i minimalni kirurški zahvati aplikacije intimnih vaginalnih niti.

U kirurške zahvate ubrajaju se labioplastika, himenoplastika, perineoplastika i minimalni kirurški zahvati aplikacije intimnih vaginalnih niti
Shutterstock 

Nekirurški i minimalno invazivni tretmani obavljaju se u ambulantnim uvjetima, praktički su bezbolni i nema krvi, gotovi u pola sata i žena se može odmah vratiti svakodnevnim aktivnostima i normalnom životu. Za kirurške zahvate vrijede druga pravila, izvode se u operacijskoj dvorani, najčešće u lokalnoj anesteziji i oporavak je nešto dulji.

Zašto je to sve manja tabu tema?

Moderne žene sve su upućenije, osvještenije, informacije su lako dostupne, a kao društvo postajemo sve liberalniji i otvoreniji za nove medicinske metode i postupke koji poboljšavaju kvalitetu života i podižu samopouzdanje. U estetsko-funkcionalnom smislu zahvati obuhvaćaju i intimno područje žene kao možda paradoksalno posljednji dio ženskog tijela podložan korekcijama, a iz nekoliko razloga možda i najvažniji.

Ovdje se ne govori samo o estetici, nego i o rješavanju fizičkih i psiholoških smetnji? Primjerice, uklanjanje i prevencija simptoma nekontroliranog mokrenja, vraćanje samopouzdanja, ali i poboljšanje seksualnog života.

Apsolutno, pacijentice često dolaze upravo zbog određenih funkcionalnih smetnji kao što su nekontrolirano otjecanje mokraće, suhoća rodnice, bolni i neugodni ili jednostavno nezadovoljavajući seksualni odnosi, potom učestale vaginalne infekcije, patološke promjene vulve i vagine. Srećom, danas imamo metode i mogućnosti pomoći im.

Dr. Marko Kisić o pomlađivanju vagine
Story Press 

Estetika je inače nezaobilazan dio funkcionalnosti, a posebno u intimnom području. Intimna regija nije izložena pogledima velikog broja ljudi, dakle ponajprije je riječ o samoj osobi i eventualno njezinu intimnom partneru. Stoga svakoj pacijentici treba individualno pristupiti, detaljno razgovarati i nakon pregleda zajedno donijeti zaključak što i kako će se raditi, zašto i što se može ili ne može očekivati od estetsko-regenerativnih postupaka.

Kako se poboljšava funkcija i estetika vagine nakon porođaja, ali i u menopauzi?

Vagina i vulva nakon vaginalnog porođaja i ulaskom u menopauzu prolaze određene promjene koje su dosta individualne pa tako i potreba za estetsko-funkcionalnim korekcijama. Nakon vaginalnog porođaja najčešće dolaze pacijentice sa simptomima inkontinencije i potrebom za sužavanjem rodnice, što se može riješiti tretmanima radiofrekvencije, ali i primjenom vaginalnih intimnih niti, potom korekcije ožiljaka od epiziotomije koji se mogu riješiti aplikacijom hijaluronskih filera itd.

Ulaskom u perimenopauzu i postmenopauzu zbog hormonskih promjena i manjka estrogena dolazi do opuštanja i nabiranja kože vulve, gubitka volumena i vlažnosti, kao i bolnih spolnih odnosa zbog suhoće rodnice, što se uspješno rješava primjenom radiofrekvencije, hijaluronskih filera, PRP-a.

Nikako ne smijemo zaboraviti mlade djevojke koje bilo zbog prirođenih anomalija spolnog sustava ili njihova osobnog lošeg osjećaja i manjka samopouzdanja u vezi sa svojim intimnim područjem trebaju ili žele neki zahvat (kemijski piling, povećanje i korekcija asimetrije velikih usana, labioplastika, himenoplastika).

Na što se odnosi kirurška korekcija labioplastika? Kada se primjenjuje?

Kirurška korekcija i redukcija malih usana vulve ili labioplastika kirurški je zahvat koji se najčešće izvodi u lokalnoj, a po potrebi i općoj anesteziji, pri čemu se različitim tehnikama odstranjuje neželjeni višak tkiva malih usana. Pacijentice dolaze na taj zahvat najčešće iz estetskih razloga, bilo zbog veličine ili boje, odnosno hiperpigmentacije ruba malih usana, ali i funkcionalnih smetnji zbog nelagode, čak i boli pri sjedenju ili zato što im povećane male usne stvaraju smetnje u spolnom odnosu.

Postoji li zdravstveni rizik u ijednom od ovih postupaka?

Svi navedeni zahvati i tretmani praktički su bezbolni i gotovo nemaju nikakvu stopu komplikacija pa se pacijentica vrlo brzo, skoro odmah može vratiti svakodnevnim obavezama. Iznimka je jedino labioplastika gdje postoji mogućnost postoperativnog krvarenja ili neadekvatnog zarastanja tkiva, što najviše ovisi o samoj pacijentici, njezinim životnim navikama i discipliniranosti u postoperativnoj fazi oporavka.

Dr. Marko Kisić o labioplastici
Story 

Što mislite, koliko će se ovaj segment ginekologije još razvijati, što bismo mogli očekivati u budućnosti?

Estetska i regenerativna ginekologija kod nas su u uzlaznoj putanji i tek se očekuje njihova ekspanzija, što je već dulje slučaj u zapadnom svijetu. Briga o izgledu i optimalnoj funkcionalnosti intimnog područja žene tek će doživjeti procvat sa sve većom osviještenošću žena o potrebi i mogućnostima medicine u tom području.

Poručio bih svim ženama koje nisu zadovoljne estetikom svog intimnog područja ili trpe određene funkcionalne smetnje da s punim povjerenjem dođu na konzultacije u moju ambulantu u Specijalnu bolnicu Sv. Katarina u Zagrebu, regionalni edukacijski centar za estetsku i regenerativnu ginekologiju, jer ne moraju prihvaćati stanje kakvo jest, trpjeti i miriti se s tim.

Može vam se pomoći, danas imamo niz dokazanih metoda, preparata i tehnika kojima možemo uljepšati intimno područje i poboljšati kvalitetu života, vratiti samopouzdanje, unaprijediti seksualni život kako biste bili zadovoljnija i sretnija žena.