Vitamini su često u središtu pažnje svih koji se bave zdravljem, pa funkcija minerala ponekad ostaje u sjeni. Jednako su važni za osnovne procese u tijelu, a najbolje ih je osigurati pravilnom prehranom. Po potrebi ih nadoknadite prihranom.
Neki od njih su potrebni u količinama većim od 100 mg dnevno i zato ih nazivamo makronutrijentima, dok su drugi potrebni u manjim dozama i spadaju u mikronutrijente.
Kalcij je iznimno važan za zdrave kosti, ali i zube, a u njima se skladišti kako bi organizam uvijek imao dovoljnu količinu na raspolaganju za osnovne fiziološke procese koji uključuju mišiće, živčani sustav, srce i želudac.
Fosfor je također ključna komponenta kostiju i zuba, a u obliku fosfolipida sudjeluje u izgradnji strukturne stanične membrane. Neophodan je za rast i razvoj, kao i za cjelokupnu ravnotežu svih vitamina i minerala u tijelu.
Magnezij je regulator brojnih biokemijskih procesa. Važan je za ravnotežu hormona, kvalitetu sna, hidrataciju te razvoj i oporavak mišića. Umiruje prije spavanja, preporučuje se kod napetosti i umora.
Natrij je potreban za odgovarajuću ravnotežu vode i drugih minerala u tijelu. Provodi živčane impulse, važan je za kontrakcije i opuštanje mišića, ključan je za sve vitalne funkcije.
Kalij utječe na regulaciju rada srca, kao i na zdravlje živaca i mišića. Bez njega tijelo ne može sintetizirati mišiće niti preraditi ugljikohidrate.
Klor održava acidobaznu ravnotežu u organizmu, prisutan je u međustaničnim tekućinama i neophodan je sastojak želučane kiseline.
Mikroelementi ključni za naše zdravlje su željezo, cink, selen i jod. Koliko god male količine bile potrebne, neophodne su nam za normalno funkcioniranje.
Posebno se preporučuje cink za jačanje imuniteta, što daje dobre rezultate u skraćivanju prehlade i sličnih bolesti dišnog sustava. Nedostatak cinka u organizmu je rijedak, pa se suplementi najčešće propisuju strogim vegetarijancima, osobama koje se vrlo slabo hrane, kao i onima koji konzumiraju previše alkohola.