Ako postoji jedna osoba koja može nositi titulu 'domaće Jane Fonde', onda je to svakako Vesna Mimica, žena koja je pokrenula prvi aerobik na prostoru bivše Jugoslavije, ali i prva koja je javno progovorila o zlostavljanju i osnovala prvi SOS telefon na našim prostorima. 

S ovom svestranom Dalmatinkom Hrvatska se godinama razgibava i zagrijava za novi radni dan, i to na malim ekranima u sklopu sada već kultne emisije 'Dobro jutro Hrvatska'. Prilog 'Vježbajte s nama' krenuo je s prikazivanjem 1992. godine, a da je ples njezina najveća ljubav, postalo je jasno još tijekom Vesninih studentskih dana. Naime, iako je na Filozofskom fakultetu studirala foneku i talijanski jezik, nikada se nije odrekla svoje prve ljubavi, kojom se bavi još od djetinjstva. U Zagrebu je završila 'Školu za ritmiku i ples', nakon čega odlazi u Pariz. Tijekom tih godina, u Milanu se prvi put susreće se s aerobikom i tehnikom Jane Fonde, koju dovodi u Hrvatsku. No, ogromnom interesu i 'zaluđenosti' koja je vrlo brzo uslijedila, nije se nadala.

'Iako se stalno pojavljuju nove plesačke i vježbačke tehnike ili njihove kombinacije, nikad se više nije ponovilo išta nalik aerobiku. 

Nikad se više nije ponovilo išta nalik aerobiku

 Svidio mi se taj sustav poznatih vježbi koje je, uz odličnu glazbu Quincyja Jonesa, dobro ‘nanizala’ nekolicina koreografa što sam, kao plesačica koja zna da vježbati ili plesati treba od laganog prema najtežem, lako prepoznala kao dobre za tijelo. No nisam mislila da će i kod nas biti tako dobro prihvaćene, ne samo u Zagrebu gdje se na naš prvi poziv za tečaj javilo više od 200 žena, nego i u cijeloj bivšoj državi. Ubrzo sam snimila i niz kazeta na kojima sam, uz glazbu skladatelja Alfija Kabilja, tumačila kako se izvodi koja vježba, a koje su postale veliki hit', za Super1 se Vesna prisjetila radzoblja u kojem je nastao njezin nadimak po kojem je mnogi znaju i danas. 

No, ubrzo nakon toga, za Vesnu se opet čulo, ali ovog puta zbog apsolutno drugog razloga - nasilja kojeg je doživjela od partnera. O svojem je iskustvu odlučila progovoriti javno i u travnju 1984. u ženskoj reviji 'Svijet' objavljen je njezin prvi tekst o proživljenom nasilju uz anonimnu anketu za čitateljice. Stotinu njih ubrzo je poslalo svoje odgovore, a ista su pitanja potom objavili i slovenski i srpski mediji. 

'Sve te ankete pokazale su da je nužno osmisliti efikasnu pomoć za žene i djecu, otvoriti telefone, skloništa, savjetovališta i provoditi edukacije. 

U ožujku 1988. na moju i inicijativu Ženske grupe Trešnjevka otvoren je SOS telefon za žrtve nasilja, na kojem je u prvih mjesec dana pomoć zatražilo 500 žena i 32 djece

  U ožujku 1988. na moju i inicijativu Ženske grupe Trešnjevka otvoren je SOS telefon za žrtve nasilja, na kojem je u prvih mjesec dana pomoć zatražilo 500 žena i 32 djece. I ja sam četiri godine radila na telefonu, u Francuskoj istraživala kako su oni osmislili slične programe – od sigurnih kuća do pomoći pri zapošljavanju, držala seminare i organizirala prve tečajeve za volonterke od kojih se jedna, Neva Tolle, izborila za prvu sigurnu kuću', rekla je Vesna. 

'Ostalo je povijest, no i sadašnjost jer se potreba za zaštitom žena i djece od nasilnika nije smanjila, a društvo ponovno treba učiti jednom već naučene lekcije. 

Oduvijek sam feministkinja

  Oduvijek sam feministkinja jer je zalaganje za prava žena zapravo borba za ljudska prava, a ujedno i proširuje pogled na mnoga događanja u društvu, prisjetila se Vesna koja je za navedeni medij otkrila i kako se ne planira odreći svojih najvećiih ljubavi - vježbanja i plesa jer kaže, 'da ne vježba i pleše, ne zna čime bi se bavila'.