Što ako ste neprestano nervozni, nemate energije i životne radosti, umorni ste, ali ne možete spavati, plačete naizgled bez raz­loga i, možda najgore od svega, imate osjećaj da ne volite svoje dijete, što više, mrzite ga – potpuno suprotno onoj bezuvjetnoj ljubavi koja se od vas očekuje, i zbog toga se osjećate kao nikakva majka, najgora osoba na svijetu, tako loša da i ne zaslužuje živjeti?

Sve ovo što smo opisali nisu nikakvineprirodni osjećaji i čudovišne misli, nego simptomi bolesti – poslijeporođajne depresije. Uzroci su višestruki, u velikoj mjeri hormonalni, što je razumljivo jer za vrijeme trudnoće, a posebno nakon porođaja hormoni doslovce divljaju pa je osjetljiva ravnoteža organizma narušena. Upravo zbog toga trudnice i mlade majke često su osjetljive, sklone naglim promjenama raspoloženja i bezrazložnom plaču, ali to je privremeno stanje, ono što se na engleskom lijepo zove baby blues, a na hrvatskom poslijeporođajna tuga.

Poslijeporođajna depresija, koja pogađa najmanje 10 posto, a prema nekim procjenama, čak 30 posto majki, mnogo je ozbiljnije stanje koje zahtijeva stručnu pomoć. Čini se da razvoju ove bolesti doprinose i brojni drugi fakori pa se zna da su posebno ranjive majke mlađe od 20 godina, neiskusne i nespremne za majčinstvo, one kojima nema tko pomoći u brizi o djetetu, žene koje nisu planirale trudnoću te majke koje su doživ­jele traumu tijekom trudnoće ili porođaja, kao što je prerani porođaj ili su rodile dijete koje ima neki nedostatak. No čak i kad sve prođe u najboljem redu, kad je dijete željeno, a majka okružena ljubavlju, kad pomažu i otac djeteta i bake i tete, može nastupiti ozbiljna poslijeporođajna depresija, bolest koja je utoliko gora ukoliko se o njoj nerado govori zato što djeluje neprirodno, gotovo sramotno.

Kako pobijediti postporođajnu depresiju?
Story 

Kad kažete da ne možete osjetiti povezanost s djetetom, svi vam kažu: ‘Pa kakva si ti to majka?’, umjesto da vam pomognu”, rekla je glumica Gwyneth Paltrow, koja je i sama oboljela od poslijeporođajne depresije nakon što je rodila drugo dijete, sina Mosesa. “Nisam osjećala povezanost ni s kim. Bila sam kao zombi, robot, odvojena od svega i nisam imala ni trunku majčinskog nagona”, izjavila je svojevremeno Paltrow u emisiji “Razgovor s Amandom de Cadenet” na američkoj televiziji. Prva trudnoća i rođenje kćerkice Apple prošli su u najboljem redu pa Paltrow nije mogla shvatiti što joj se događa, sve dok joj nije jednog dana tadašnji suprug Chris Martin rekao kako misli da pati od depresije i da joj treba liječnička pomoć.

Bila sam užasnuta,posramljena. Ne, ne, tvrdila sam. Ali onda sam malo istražila simptome i rekla sam: ‘O da, to je to’”, priz­nala je Paltrow na televiziji. Odlučila je javno govoriti o bolesti jer se nada da će tako pomoći drugim ženama koje se suočavaju s istim problemom, a možda u svojoj okolini ne nailaze na razumijevanje. Među prvim celebrity mamama koje su otvoreno progovorile o toj bolesti bila je glumica Brooke Shields koja je napisala cijelu knjigu o svojoj bitci s depresijom nakon rođenja prve kćeri, Rowan Francis, 2003. Zvijezda serije “Lipstick Jungle” u knjizi je opisala kako je tonula u melankoliju i kako je ama baš ništa nije moglo razveseliti, čak ni smiješak djeteta, a onda je ta utučenost narasla do neslućenih razmjera.

Kako pobijediti postporođajnu depresiju?
Story 

“Bila je to zapanjujuće golema tuga i činilo mi se da nikad neće otići”, napisala je Shields koja je tako ozbiljno oboljela da je razmišljala o samoubojstvu pa čak i o tome da naudi rođenom djetetu. Kad je napokon potražila stručnu pomoć, liječnik je depresiju pripisao ne samo hormonalnim promjenama karakterističnim za trudnoću i porođaj nego i stresu zbog umjetne oplodnje i ranijeg pobačaja te činjenici da je Shields samo tri tjedna prije nego što je rodila izgubila oca. Uz psihoseanse prepisao joj je antidepresiv koji je Shields, kako je sama rekla, spasio život, ali navukao na nju i gnjev kolege Toma Cruisea, okorjelog pristaše scijentološkog učenja koje ne priznaje ni psihologiju, ni psihijatriju, niti bilo kakve lijekove.

“Mogla se izliječiti i vitaminima”, izjavio je Cruise uz komentar da su antidepresivi opasni i neodgovorni, na što mu je Shields javno odgovorila neka se on lijepo drži borbi s vanzemaljcima, a njoj i ostalim majkama prepusti borbu s poslijeporođajnom depresijom, s kojom, valjda, ipak imaju više iskustva nego on. Kasnije joj se Cruise, navodno, iskreno ispričao, a ona ispriku prihvatila.

Kako pobijediti postporođajnu depresiju?
Profimedia 

Lisa Marie Presley, i sama pripadnica scijentološke crkve, tvrdila je da se ona od depresije izliječila isključivo pomoću vitamina, ali mnoge druge zvijezde ipak su pribjegle psihološkoj pomoći i medikamentima. Glumica Courteney Cox izjavila je da joj je, kad je nakon rođenja kćerkice Coco, 2004. godine oboljela od depresije, od najveće pomoći bili preparati s progesteronom. “Imala sam ozbiljnih problema, ne odmah nakon porođaja, nego kad je Coco navršila šest mjeseci. Nisam mogla spavati. Srce mi je tuklo kao ludo. Katkad sam razmišljala o tome da autom sletim sa stijene. Liječnik mi je rekao da su mi hormoni sasvim poremećeni”, rekla je Monica iz “Prijatelja” kojoj je, osim hormonalnih preparata, pomogla i najbolja prijateljica Jennifer Aniston, kuma male Coco.

Pomoć partnera, obitelji i/ili bliskih prijatelja potrebna je svim mladim mamama, ali majkama koje pate od poslijeporođajne depresije podrška okoline osobito je važna pa stručnjaci savjetuju da, prepoznate li prve simptome depresije, bez oklijevanja zamolite bliske osobe da vam povremeno pričuvaju dijete. Tako ćete dobiti priliku da katkad prošećete sami, odete na kavu s prijateljicom ili provedete neko vrijeme nasamo s partnerom da biste bar neko vrijeme zaboravili na brige i odgovornosti majčinstva. Jer koliko god ste željeli dijete, realnost s kojom se suočavate kao mlada majka često se drastično razlikuje od onog o čemu ste sanjali - dijete je možda cendravo, kuća neuredna jer ne stižete ništa, a vi neispavani i tako iznureni da se ne možete ni počešljati.

Kako pobijediti postporođajnu depresiju?
Story 

Glumica Amanda Peet silno je željela dijete i u trudnoći je bila euforična od sreće. Ali kad je malena Frances Pen 2007. došla na svijet, Amanda je umjesto blaženstva osjećala strahovit umor i bila je “nevjerojatno neispavana”, a majčinstvo je nije ni izdaleka onako ispunjavalo kako je očekivala. “Želim biti iskrena i to priznati jer mi se čini da se i dalje smatra sramotnim ako niste sto posto sretni kao majka”, kaže 40-godišnja Amanda. Osim preporuke da spava kad god spava i beba, možda je najvažniji savjet mladoj mami da ne zahtijeva od sebe previše, da ne pokušava biti savršena majka koja bez muke svladava sve zahtjeve majčinstva – jer to je nemoguće. Glumica Bryce Dallas Howard tako se do besvijesti mučila s dojenjem iako joj je to bilo bolnije od porođaja, a zapravo je imala osjećaj da je očajna majka, pa je to pod svaku cijenu htjela sakriti.

“Prisiljavala sam se raditi sve da bi moj sin pio samo i isključivo moje mlijeko, bez dodataka. Gotovo nisam spavala jer sam ili dojila ili se izdajala, a ništa od toga nikako mi nije išlo”, napisala je Bryce koja je svako malo imala napadaje plača, ali svoje stanje ipak je uspijevala sakriti od okoline – sve dok je jedan dan prijateljica nije našla kako jeca na podu sobe u kojoj je njezin, danas petogodišnji sin, Theo spavao u kolijevci. Dijagnosticiran joj je težak oblik poslijeporođajne depresije, ali uspjela se izliječiti razgovorima s psihoterapeutom i grupnom terapijom s ostalim majkama. I Victoria Beckham je priznala da je stalno plakala nakon što je rodila prvog sina, Brooklyna. “Tri mjeseca nisam skidala trenirku, plakala sam majci, sestri, plakala sam kad sam bila sama... Vjerojatno je to bila neka vrsta poslijeporođajne depresije. Nisam uopće izlazila iz kuće”, rekla je Victoria.

Dok je otmjena Spajsica plakala samo tri mjeseca, pjevačica Alanis Morissete od depresije je patila punih 15 mjeseci nakon što je krajem 2010. rodila sina Evera Imrea. “Rodila sam kod kuće, a porođaj je trajao 25 sati i jako me izmučio. Nakon toga je uslijedila depresijakoja me zapanjila jačinom i trajanjem. Inače sam sklona depresiji, ali ovaj put sam osjećala tjelesnu bol. Boljelo me sve – udovi, leđa, prsa, glava – i tako 15 mjeseci. Imala sam osjećaj da sam premazana katranom i da mi za sve što radim treba 50 puta više snage. Željela sam plakati, ali nisam ni to mogla, samo sam očajavala”, ispričala je Alanis koja se nakon liječenja različitim terapijama, oporavila i napokon uspostavlja duboku vezu sa sinom.

“Mnogim je ženama teško priznati da imaju negativne osjećaje ili misli, a oduševljeno povlađivanje i zadivljenost rodbine samo otežava majci priznavanje činjenice da joj je svakodnevica i više nego teška. No, zatražiti pomoć ne bi smjelo biti sramotno, to bi trebao biti imperativ”, naglasila je jednom za Večernji list Iva Podhorsky Štorek, predsjednica Hrvatske udruge primalja. Ove su zvijezde bile hrabre, suočile su se s istinom, priznale sebi i ostalima da boluju od poslijeporođajne depresije i uspjele svladati bolest. Ako ste se i sami našli u sličnoj situaciji nakon porođaja, zatražite pomoć, jer na kraju tog mračnog tunela čeka vas najljepše svjetlo na svijetu – smiješak vašeg djeteta.