S obzirom na to da sada u domu provodimo više vremena nego inače, razmišljamo kako 'ubiti' svo to vrijeme, za koje nismo ni znali da postoji. Uz razvrstavanje fotografija, pospremanje ormara koji smo ignorirali neko vrijeme, valja u danu izdvojiti i vrijeme za sebe. Kako biste što više uživali i u ovo izvanredno vrijeme zadržali zdrav razum i sačuvali mentalno zdravlje, donosimo vam deset knjiga koje bi svatko trebao pročitati barem jednom u životu. 

1. Gabriel Garcia Marquez: Sto godina samoće

Riječ je o djelu kolumbijske književnosti koje prati nekoliko generacija obitelji Buendia u izmišljenom gradiću Macondo koji su osnovali José Arcadio Buendía i njegova žena Ursula Iguarán u potrazi za boljim životom. Upravo lik Ursule povezuje brojne generacije obitelji. Naime, ona umire u visokoj dobi (između 114. i 122 godine) pa svjedoči svim usponima i padovima obitelji.

2. Antoine de Saint Exupery: Mali princ

To je knjiga koja savršeno spaja djecu i odrasle, odnosno koja briše granicu između dječje književnosti i književnosti za odrasle. Riječ je o djelu tzv. fantastične književnosti koje gradi irealan svijet na podlozi realnog svijeta, a sve to umotano u priču o susretu avijatičara i zlatokosog dječaka u bespućima pustinje.

Donosimo 5 knjiga koje bi svatko trebao pročitati barem jednom u životu
Unsplash 

3. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna

Ovo je kultni realističko-modernistički roman u kojem kroz lik mladića Raskoljnikova progovara o problemima zločina i kazne, grijeha i traženja pravde, ispaštanju siromašnih, osiromašenom plemstvu i mračnoj petrogradskoj stvarnosti onog doba.

4. George Orwell: Životinjska farma

Sve započinje kada na farmi gospodina Jonesa nekoliko životinja odluči pokrenuti revoluciju predvođeni prascem Majorom. Njegove riječi daju im do znanja da imaju težak, pa čak i ropski život, koji mora prestati. I tako započinje njihova prava mala revolucija u kojoj je g. Jones svrgnut s farme. Kako bi se održao red na farmi, životinje donose sedam zakona objedinjenih pod tzv. animalizmom, no jedno po jedno sva se krše.

5. Lav Nikolajevič Tolstoj: Ana Karenjina

Nezaobilazna Ana Karenjina jedno je od meni najdražih književnih djela svih vremena. Veliki Tolstoj u njoj daje prikaz ruskog društva sedamdesetih godina 19. stoljeća kroz slike ljubavi kao temeljnog pokretača ljudskih života i to kroz tri različita braka i jednu izvanbračnu vezu. Također detaljno raspravlja o religiji, položaju ruskog seljaka u društvu i traženju smisla života, a sve to kroz lik Levina kao protutežu Ani. Slojevitost ovog djela potvrđuje i to što ga je žanrovski teško definirati kao jednu vrstu romana jer se u njemu isprepleću elementi filozofskog, psihološkog, ljubavnog i društvenog romana te romana karaktera.

Koji je vaš odabir?