U našoj je zemlji čak 5 milijuna mobitela koje ne koristimo, odnosno držimo ih nezbrinute u ladicama; a kako 40% ljudi unutar dvije ili 68% unutar tri godine promijeni mobitel, za očekivati je da će ta brojka samo rasti, pokazalo je nacionalno istraživanje koje je Hrvatski Telekom proveo u suradnji s agencijom Improve. Potaknuti tim brojkama, ali i činjenicom da se za svaku zbrinutu i recikliranu tonu električnog otpada izbjegava emisija dvije tone ugljičnog dioksida te da se izvlačenjem plemenitih metala iz odbačene elektronike proizvodi 80% manje emisije CO2 od vađenja iz zemlje, u HT-u su lani pokrenuli "Poziv koji ne propuštaš“, platformu usmjerenu na očuvanje okoliša i svjesnije upravljanjem e-otpadom. Naime, pozvali su građane da u najbliže T-Centre donesu stare mobitele i ostalu elektroničku opremu, poput tableta, rutera, laptopa… i rezultat je tu! U godinu dana, koliko traje akcija, na ovaj je način odgovorno zbrinuto čak 23.000 mobitela, čime je spriječena emisija više od 8,6 tona ugljičnog dioksida.
Koliko često mijenjate mobitel?
"Živimo u vremenu kada imamo više električnih i elektronskih uređaja po našim ladicama nego što je građana, pa je podizanje svijesti o ovom problemu ključno. Svi mi kao pojedinci ili kompanije svojim angažmanom možemo dati opipljiv doprinos, jer ovo je poziv za sve nas i ne smijemo ga propustiti. Elektronički otpad najbrže je rastuća kategorija otpada, s godišnjom stopom rasta od 3-5%, a samo 17,4% e-otpada pravilno je zbrinuto, obrađeno i reciklirano“, pojašnjavaju iz HT-a, koji su i nizom akcija u protekloj godini dodatno motivirali građane na odgovorno ponašanje. Tako su građani stari mobitel mogli zamijeniti za neka sportska događanja, a i poznati dizajner nakita Nenad Sovilj u sklopu inicijative "Poziv koji ne propuštaš“ od dijelova mobitela i ostalih elektroničkih uređaja napravio zanimljivu seriju medaljona.
"Svatko od nas i dalje se može odazvati inicijativi "Poziv koji ne propuštaš“ te u svim T-Centrima diljem Hrvatske, u bilo kojem trenutku, donijeti ICT opremu. Mnogi ne znaju što ICT oprema sve podrazumijeva: osim mobitela, to su i tableti, ruteri, fiksni telefoni, medijski prijavnici/TV dekoderi, punjači, prijenosni punjači, vanjske baterije, kablovi, laptopi, wearables (satovi, narukvice, slušalice)… Tako će prije svega spriječiti onečišćenja podzemnih voda teškim metalima uzrokovanim odbačenom elektroničkom opremom, a poznato je kako toksini iz e-otpada ostaju u organizmu sedam do 11 godina nakon udisanja. Također, ne manje važno, za proizvodnju jednog pametnog telefona treba 12.760 litara vode, pa je cilj ovakvih i sličnih inicijativa potaknuti ljude i na popravak svojih uređaja, a ne kupnju novih. Jer, pokazuju to brojke, odbačeni mobitel najčešće samo skuplja prašinu u našim ladicama, premda se čak 80% njegovih dijelova može reciklirati.
Što ste napravili sa svojim starim mobitelom?
*Sadržaj nastao u suradnji s HT-om.