Prema savjetima nutricionista, preporučena dnevna doza unosa šećera za žene je 24 g, a za muškarce 36 g. Jedan je od glavnih sastojaka većine namirnica pa ga je vrlo teško izbjeći, no važno je ograničiti njegov unos. Zato je važno znati za koje se namirnice kaže da su zdrave, a zapravo su pune šećera i sprječavaju nas da se riješimo tog tvrdoglavog viška kilograma.
1. Muesli i zobene pahuljice iz trgovine
Kada razmišljate o zdravom doručku, muesli vam vjerojatno padaju na pamet. No mnoge žitarice poznatog doručka sadrže razna ulja u koja se potom dodaje šećer.
2. Nemasni jogurt
Nemasna hrana može se činiti primamljivom onima koji žele zdravije živjeti, ali to ne znači da je sva nemasna hrana zdravija – pogotovo jogurt. Porcija punomasnog jogurta ima 4,7 grama šećera, dok porcija grčkog jogurta ima šest do 12 grama šećera. Ovaj dodatak šećera u nemasnim proizvodima služi kao pojačivač okusa, a osim toga, mnogi aromatizirani nemasni jogurti sadrže i zaslađivače – koji nisu baš najzdraviji.
3. Nemasni preljev za salatu
Slično kao i jogurt, preljev za salatu ima malo masti i kalorija, ali ima mnogo šećera. Dvije čajne žličice vašeg omiljenog preljeva za salatu iz trgovine sadrže sedam do deset grama šećera. Stručnjaci predlažu da umjesto toga sami napravite preljev, s, recimo, maslinovim uljem, octom i malo soli i papra.
4. Pelati
Možda mislite da su juhe i variva i umaci iz konzerve prihvatljiva zamjena za domaće jer sadrže vodu i povrće. No, kada malo bolje pogledate sastojke, vidjet ćete da samo jedna limenka sadrži cijelu dnevnu dozu šećera. To se posebno odnosi na umake od rajčice, u koje se dodaje šećer kako bi se ublažila kiselost ovog povrća.
5. Grickalice na bazi žitarica
Slatkiši od žitarica i prirodnog meda, koji se reklamiraju kao zdrave poslastice, često su puni šećera. Neki brendovi sadrže i do 11 g šećera po pločici, a bijelo brašno se često navodi kao sastojak. Izbjegavajte one koji navode šećer kao jedan od prva tri sastojka. Savjet nutricionista za dijabetičare je da izbjegavaju ove poslastice i radije se odluče za orašaste plodove.
6. Maslac od kikirikija
Ovaj omiljeni izvor bjelančevina sadrži dosta šećera ako je kupovni, a sadrži i nezdrava ulja pa ne spada u zdravu hranu, naprotiv. Neke popularne marke maslaca od kikirikija imaju do osam grama šećera na dvije žličice. Nutricionisti stoga preporučuju da pročitate sastojke kako biste vidjeli koji je najzdraviji.
7. Suho voće
Suho voće smatra se zdravim međuobrokom. Kao i svježe voće, sušeno voće je bogato vitaminima, vlaknima i antioksidansima. No, ne sadrži vodu i ima puno prirodnih šećera, pa ga jedite umjereno, savjetuje Stil.