Preminuo je proslavljeni glumac Žarko Laušević , objavila je njegova obitelj.

'Obavještavamo javnost da je danas 15.11.2023. naš suprug i otac Žarko Laušević preminuo u 63. godini života, nakon kratke i teške bolesti. O datumu i mjestu sahrane javnost će biti pravovremeno obaviještena. U ime obitelji Anita Laušević', stoji u priopćenju obitelji.

Glumac je prije dva mjeseca bio u bolnici Bežanijska kosa zbog problema s plućima, ali se prošlog mjeseca pojavio na premijeri filma 'Heroji Hilijarda' gdje ga je publika dočekala gromoglasnim pljeskom. U bolnicu je primljen zbog redovnog primanja terapije, a izvor je tada srpskim medijima istaknuo da je slavni glumac neko vrijeme imao problema s plućima.

Rođen je 19. siječnja 1960. godine na Cetinju. Gimnaziju je pohađao u Podgorici, a na jednom satu književnosti poželio je baviti se glumom.

Na filmu je debitirao 1982. godine ulogom u filmu 'Progon', a potom je dobio jednu od glavnih uloga u TV seriji 'Sivi dom' (1984), koja mu je donijela veliku popularnost. Veliku slavu stekao je 80-ih godina prošlog stoljeća, nakon uloge Miloša Oblića u kultnom filmu 'Boj na Kosovu'.

Dragana-Mrkic-Zarko-Lausevic-i-Ksenija-Pajic
You Tube /screenshot 

U svojoj bogatoj karijeri ostvario je brojne uloge od kojih su najupečatljivije u ostvarenjima: 'Šmeker' (1985), 'Svečana obveza' (TV) (1986), 'Dogodilo se na današnji dan' (1987), 'Oficir s ružom' (1987), 'Braća po materi' (1988), 'Boj na Kosovu' (1989), 'Originalni falsifikata' (1991), 'Bolje od bekstva' (1993), 'Kaži zašto me ostavi' (1993) i 'Nož' (1999).

Bio je član Jugoslavenskog dramskog pozorišta, gdje je odigrao uloge u velikom broju predstava. Godine 2015. snimio je film "Smrdljiva bajka" kojim se nakon šesnaestogodišnje pauze vratio na filmsko platno. Od tada je ostvario niz zapaženih uloga među kojima su i one u serijama 'Koreni', 'Vreme zla', 'Kalkanski krugovi', 'Državni službenik', 'Tajna nečiste krvi'...

Žarko Laušević u samoobrani je ubio dvoje ljudi
YouTube screenshot 

U svojoj bogatoj karijeri osvojio je brojne nagrade među kojima su Zlatna arena u Puli za najbolju mušku ulogu, nagrada časopisa Polet u Puli, nagrada Car Konstantin, nagrada 'Grad teatar', Zoran Radmilović, Sterijina nagrada, nagrada izdavačke kuće Dečje Novine, Grand Prix na Filmskim susretima u Nišu, nagrada lista Novost, nagrada u Herceg Novom, Zlatna Arena i mnoge druge...

Glumca i njegovog starijeg brata Branimira 31. srpnja 1993. godine napala je grupa mladića u blizini lokala 'Epl' u Podgorici. Žarko je tom prilikom iz pištolja CZ-99 ubio Dragora Pejovića i Radovana Vučinića, a teško ranio Andriju Kažića. Osuđen je na 13 godina zatvora zbog dvostrukog ubojstva.

Kaznu je služio u Spužu i Požarevcu. Nakon što je tu presudu ukinuo Savezni sud, nakon ponovljenog suđenja u veljači 1998. osuđen je na 4 godine zatvora zbog dvostrukog ubojstva u nužnoj obrani. Budući da je u tom trenutku već odležao 4,5 godine, pušten je na slobodu.

Ubrzo nakon toga napustio je zemlju i preselio se u New York. Vrhovni sud Crne Gore je, nakon žalbe tužiteljstva, 30. ožujka 2001. preinačio odluku o kazni i izrekao mu kaznu od 13 godina zatvora, a 3. srpnja 2009. objavljeno je da je Laušević uhićen u Sjedinjenim Američkim Državama zbog boravka u SAD-u bez vize te da se razmatra njegovo izručenje Srbiji na temelju međunarodne tjeralice raspisane 2002. na zahtjev Trećeg Opštinskog suda u Beogradu. Sud u New Yorku donio je 14. rujna 2009. odluku o ukidanju pritvora Lauševiću.

Godine 2011. objavio je knjigu 'Godina prođe dan nikad', a u rujnu 2013. izašla je još jedna knjiga. U prosincu 2011. pomilovao ga je predsjednik Republike Srbije Boris Tadić. Ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić u New Yorku mu je 1. veljače 2012. uručio srpsku putovnicu.

O njegovom životu snimljen je film 'Lauš' po ideji, scenariju i u režiji Branke Bešević Gajić. Nakon nekoliko godina, u svibnju 2014. posjetio je Srbiju i Crnu Goru.