Ovaj petak zasladit ćemo s rafiolima, tradicionalnim slatkim dalmatinskim specijalitetom, točnije kolačićima od tijesta u obliku školjke s ukusnim punjenjem. Postoji više vrsta rafiola, ovisno iz kojeg su srednje-dalmatinskog gradića pa tako imamo onaj trogirski, imotski, sinjski, makarski pa čak i korčulanski koji se zovu klašuni. O svima njima piše i Dika Marjanović-Radica u svojoj “Dalmatinskoj kuhinji”.
Svi rafioli imaju manje-više isti recept za tijesto koji se eventulano razlikuju u vrsti dodanih masnoća pa netko koristi maslac, netko mast, a netko kombinira oboje. Glavna razlika je u punjenju, točnije u začinima i aromama dodanih likera, prvenstveno maraskina. Tako se u trogirskim rafiolima nalaze bademi, u onim imotskim su orasi (sami ili u omjeru pola-pola s bademima i onda se u tom slučaju savjetuju korištenje ruma), dok u onim sinjskima nalazimo i čokoladu a u korčulanskim i naranče.
Najpoznatiji rafiol je onaj trogirski i o njemu pišemo danas te donosimo recept po uzoru na onaj iz “Dalmatinske kuhinje”. Trogirskom rafiolu je tijesto tanko, a punjenje bogato a, ako je vjerovati legendi, ime je dobio po gospođici Rafioli koja je zatočena u kuli dane kratila pečenjem kolača a nakon što ju je spasio trogirski plemić, pekla mu je rafiole do kraja života.
U receptu za tijesto trogirskog rafiola koristi se maslac, jaja i brašno a punjenje je od badema, šećera, maraskina i ruma.
Provjerite sastojke i pripremu u nastavku!
Sastojci:
6 jaja
50 dkg brašna
10 dkg šećera
2 vanillin šećera
15 dkg maslaca
malo mlijeka
Nadjev:
60 dkg badema
50 dkg šećera
malo vanilin šećera
40 dkg maslaca
6 jaja
1 dcl maraskina
žličica ruma
žličica naribane limunove kore
Priprema:
Prvo se napravi tijesto od gore navedenih sastojaka uz količinu mlijeka potrebnu da se svi sastojci spoje. Dobro ga se izradi i pusti da osmori 15 minuta. Nakon toga ga se izvalja na tanko, nareže na komadiće od kojih će se raditi rafioli.
U međuvremenu, dok se tijesto odmara, napravite nadjev od badema - polovicu badema oljuštiti i samljeti a drugu polovicu popržiti i istuči. Sve se pomiješa sa šećerom, vanilin šećerom, limunovom korom, maraskinom, maslacem te, na kraju, tvrdim snijegom od 6 bjelanjaka i malo ruma. Taj nadjev staviti na svaki narezani komad tijesta, poklopiti kao da radite raviol, s vilicom stisnuti rubove te premazati bjelanjkom da se bolje spoji. Peku se u prethodno namazanom plehu oko 20 minuta na laganoj vatri.