Žensko poduzetništvo u jednoj od najsiromašnijih regija nije lak zadatak, a uspješno voditi svoje poduzeće postalo je i teže nakon velike materijalne štete koju je nanio potres.

Udruga žena poduzetnica Banovine trenutno broji 29 članica različitih profila obrazovanja koje su se okupile s ciljem unaprijeđenja ruralnog područja Banovine, Topuskog, Gline, Petrinje, Kostajnice i Sunje.

Osnivačica i predsjednica udruge Slavica Crnković za Story.hr objasnila je što znači biti poduzetnica u Banovini te može li se na tom području poslovati nakon potresa.

Prije dva dana regiju je zadesio jedan manji potres jačine 3,2 po Richteru koji je predsjednici udruge pobudio stara sjećanja.

'U trenutku velikog potresa bila sam u uredu i završavala još neke poslove jer u knjigovodstvu i računovodstvu kraj godine je uvijek napet. Takva je priroda posla. Osjećaj doživljenog i preživljenog potresa je neopisiv, tlo se miče, trese se, auto poskakuje, lomi se, a pomoći si ne možete' opisala je Slavica Crnković.

Osnivačica smatra da je tužno da je potreban 'strahovit' potres kako bi građani iz ostatka Hrvatske mogli vidjeti kako se živi na Banovini – regiji koja je od glavnog grada udaljena samo pedeset kilometara. 'Tek kad se sve srušilo, Hrvatskoj su se otvorile oči' smatra poduzetnica.

Potres u Banovini uništio je brojne lokale i trgovine.
Slavko Midzor/PIXSELL 

Upitali smo ju koliko je potres utjecao na firme i obrte članica udruge. 'U zadnjih godinu dana kod naših članica se nije puno promijenilo, sve smo manje aktivne, mislim da nema više entuzijazma i optimizma kao ranije. Strah i pesimizam, koliko god se borile i radile, sve više je prisutan' nevoljko je izjavila Slavica Crnković.

Koliko će država pomoći poduzetnicima u Baniji za održavanje svog poslovanja i uređenje prostora, još je jedno pitanje vezano za obnovu na koje je predsjednica udruge našla odgovor: 'Što se tiče pomoći od države, mi mikro poduzetnice i poduzetnici ostvarili smo pomoći oko uređenja prostora i opreme uništene u potresu do 30.000 kn. Inače, mikropoduzetnice teško dolaze do bilo kakvih bespovratnih sredstava ili pomoći od države jer u većini slučajeva projekti su pisani za velike, ili su postavljeni takvi uvjeti koje mi nemožemo zadovoljiti'.

U cijeloj situaciji krize, dogodio se neobičan fenomen. Naime, zbog brojnih otkaza žene u regiji odlučile su se pokrenuti svoje firme i obrte.

'Ima mnogo žene koje bi možda i pokušale, ali ne prepoznaju u svojim vještinama i znanjima potencijal za pokretanje posla. Takvim ženama želimo svojom udrugom pomoći u osvješćivanju i osnaživanju, u bildanju samopouzdanja' obrazložila je osnivačica udruge.

Udruga žena poduzetnica Banovine često provodi aktivnosti za promoviranje svojih proizvoda i poslovanja.
Privatni album 

Ostale aktivnosti bile su puno brojnije prije potresa te su i neke od članica dobile nagrade za najbolju poduzetničku ideju sudjelovale u projektu 'Ženska perspektiva' u vrijednosti od 250.000 kuna gdje su imale priliku predstaviti svoja poslovanja i proširiti profesionalnu mrežu poznanstava.

Sve aktivnosti prekinute su nakon potresa te su se članice okrenule novim panelima o upravljanju poslovanjem u kriznim vremenima. Trenutno provode edukacijski program sa zagrebačkom udrugom s ciljem jačanja poduzetničkih vještina žena.

'Želimo ojačati kapacitete malih poduzetnica i obrtnica koje žele pokrenuti posao na području grada Gline i šireg kriznog područja' izjavila je predsjednica Udruge žena poduzetnica Banovine, Slavica Crnković.